Writee - en to fr translation catalogue (130 entries)

en: Not Found
fr: Introuvable

en: The page you are looking for is no longer here, or never existed in the first place (bummer). You can try searching for what you are looking for using the form below. If that still doesn't provide the results you are looking for, you can always start over from the home page.
fr: La page que vous cherchez n'est pas ici, ou n'a jamais existé... Vous pouvez <a href="/">vous rendre sur la page d'accueil</a> pour recommencer le chemin. Si le problème persiste, <a href="/contact/">n'hésitez pas à nous contacter</a> pour nous prévenir.

en: Daily Archives: <span>%s</span>
fr: Archives quotidiennes : <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
fr: Archives mensuelles : <span>%s</span>

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
fr: Archives annuelles : <span>%s</span>

en: Blog Archives
fr: Archives du blog

en: Feed Subscription
fr: Abonnement RSS

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Veuillez le saisir pour visualiser les commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Anciens Commentaires

en: Newer Comments &rarr;
fr: Les commentaires les plus récents &rarr;

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Submit
fr: Soumettre

en: Writee requires at least WordPress version 4.5. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Writee requiert au moins WordPress 4.5. Vous êtes actuellement en version %s. Merci de mettre à jour et de réessayer.

en: Writee Options
fr: Options de writee

en: Panel to update writee theme options
fr: Panneau pour mettre à jour les options de thème de writee

en: Layout Options
fr: Options de mise en page

en: Website Layout Options
fr: Options d'affichage du site web

en: Choose between different layout options to be used as default
fr: Choisissez entre les différentes options de mise en page à utiliser par défaut

en: No Sidebar
fr: Pas de Sidebar

en: Left Sidebar
fr: Bar latérale à gauche

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale à droite

en: Blog Excerpt
fr: Extrait article

en: Turn ON to show auto Excerpt and OFF to show full posts.
fr: Brancher le montrer auto extrait et OFF pour montrer plein de messages.

en: Slider Options
fr: Options du diaporama

en: Display Slider
fr: Afficher le diaporama

en: Slider Display Style
fr: Curseur Style d’affichage

en: Fluid Layout
fr: (mise en page fluide).

en: Non Fluid Layout
fr: (mise en page fluide).

en: Latest added posts
fr: Derniers ajoutés messages

en: Specific category
fr: D'une catégorie spécifique

en: Slider Post Categories
fr: Catégories de poste de curseur

en: Add post categories id comma separated (This option valid only for SPECIFIC CATEGORY view selection).
fr: Ajouter post catégories id séparés par des virgules (cette option valable uniquement pour la sélection de vue catégorie spécifique).

en: Number of slides
fr: Nombre de slides

en: Choose the number of slides you want to display
fr: Nombre de diapositives à afficher

en: Slider Content Meta
fr: Contenu du diaporama

en: Choose slider content meta display or not.
fr: Choisissez l’affichage du curseur contenu meta ou non.

en: Slide Duration
fr: Durée de la slide

en: Theme Colors Section
fr: Section de couleurs de thème

en: Theme primary color
fr: Principale couleur du thème

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Typography
fr: Typographie

en: Google Font URL
fr: Google Font

en: Insert
fr: Inserer

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Insert Font Family.
fr: Insérer la famille de polices.

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Select Font Size.
fr: Choisir la taille de police

en: Line Height
fr: Hauteur de la ligne

en: Slect Line Height.
fr: Hauteur de ligne slect.

en: Letter Space
fr: Espace entre les caractères du corp

en: Select Letter Space.
fr: Espace entre les caractères du corp

en: Social Media Icons
fr: Icônes du réseau social

en: Social Button Style
fr: Style de bouton

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Theme Color
fr: Coloeur de theme

en: Icon Original Color
fr: Icône couleur originale

en: Footer Section
fr: Section footer

en: Footer section content settings
fr: Paramètres de contenu section pied de page

en: Copyright Text
fr: Texte de copyright

en: About Theme
fr: A propos du thème

en: Upgrade To Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Writee support forum
fr: Forum de soutien writee

en: Rate this Theme
fr: Évaluer ce thème

en: Permalink to: "%s"
fr: Lien permanent vers : "%s"

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Primary Sidebar
fr: Barre latérale principale

en: Primary sidebar of the theme. Display on left or right side of the theme
fr: Sidebar principale du thème. Afficher sur le côté gauche ou droit du thème

en: Footer bottom area vertical widgets.
fr: Widgets footer bas zone verticales.

en: &larr; Previous
fr: &larr; Précédent

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: (Edit)
fr: (modifier)

en: Post<br>Author
fr: Auteur<br>de l’article

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: WRITEE - About Me
fr: WRITEE - à propos de moi

en: About me widget content.
fr: À propos de moi contenu du widget.

en: Title
fr: Titre

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: WRITEE - Recent Posts
fr: WRITEE - Articles récents

en: The most recent posts on your blog.
fr: Vos articles les plus récents sur votre site

en: Ignore sticky posts
fr: Ignorer les articles collants.

en: Show up to
fr: Présentez-vous

en: posts
fr: Articles

en: The number of posts to skip
fr: Nombre d’articles à passer :

en: Post Status
fr: Statut de l'article

en: Order
fr: Commande

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Orderby
fr: Trier par

en: Author
fr: Auteur

en: Modified
fr: Modifié

en: Random
fr: Aléatoire

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Menu Order
fr: Ordre du menu

en: Display post category(ies)
fr: Afficher la Catégorie d'Articles

en: Display post author(s)
fr: Afficher l'auteur de l'article

en: Display Date
fr: Affichez la Date

en: Permalink to %s
fr: Lien vers %s

en: By
fr: Par

en: on
fr: le

en: No post found.
fr: Aucun article trouvé.

en: WRITEE - Social Media URL
fr: WRITEE - URL de médias sociaux

en: Social media URL widget.
fr: Widget de URL de médias sociaux.

en: Facebook URL
fr: Lien Facebook

en: Twitter URL
fr: Lien Twitter

en: Instagram URL
fr: Lien Instagram

en: Linkedin URL
fr: Lien LinkedIn

en: Google+ URL
fr: URL Google+

en: YouTube URL
fr: Lien Youtube

en: Pinterest URL
fr: Lien Pinterest

en: Dribble URL
fr: URL Dribble

en: Theme by
fr: Thème de

en: Proudly powered by
fr: Fourni par

en: HOME
fr: ACCUEIL

en: ABOUT US
fr: À PROPOS DE NOUS

en: PARENT PAGE
fr: page parente

en: SUB PAGE
fr: SOUS-PAGE

en: Related Posts
fr: A DECOUVRIR EGALEMENT

en: Nothing Found
fr: Nous n’avons rien trouvé

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier article ? <a href="%1$s">Démarrez ici</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec d'autres mots-clés.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Zut, Il semble que nous n'ayons pas trouvé ce que vous cherchiez. La recherche peut peut-être vous aider.

en: Continue Reading
fr: Lire la suite

en: Previous Post
fr: Article précédant

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Search Results for: %s
fr: Recherchez les résultats pour: %s

en: Search for:
fr: Chercher pour:

en: Search...
fr: Faire une recherche

en: Search
fr: Rechercher

en: Tag Archives: %s
fr: Archive des étiquettes : %s
