PublishPress Future 4.10.0 - en to ru_RU translation catalogue (1118 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Future allows you to schedule automatic changes to posts, pages and other content types.
ru_RU: PublishPress Future позволяет вам планировать автоматические изменения в записях, страницах и других типах контента.

en: You do not have permission to configure PublishPress Future.
ru_RU: У вас нет разрешения на настройку PublishPress Future.

en: Debug is disabled
ru_RU: Отладка отключена

en: Debugging Disabled
ru_RU: Отладка отключена

en: Debugging Enabled
ru_RU: Отладка включена

en: Debugging Table Emptied
ru_RU: Таблица отладки очищена

en: The legacy future actions migration has been enqueued and will run asynchronously.
ru_RU: Миграция устаревших действий future была добавлена в очередь и будет выполнена асинхронно.

en: The legacy actions arguments restoration has been enqueued and will run asynchronously.
ru_RU: Восстановление аргументов устаревших действий было добавлено в очередь и будет выполнено асинхронно.

en: The database schema was fixed.
ru_RU: Схема базы данных была исправлена.

en: The database schema could not be fixed. Please, contact the support team.
ru_RU: Схему базы данных не удалось исправить. Пожалуйста, свяжитесь с командой поддержки.

en: Saved Options!
ru_RU: Сохраненные параметры!

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the star rating markup
en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
ru_RU: Если вам нравится %1$s, пожалуйста, оставьте нам оценку %2$s. Спасибо!

en: About PublishPress Future
ru_RU: О PublishPress Future

en: About
ru_RU: О программе

en: Future Documentation
ru_RU: Документация по Future

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Contact the PublishPress team
ru_RU: Свяжитесь с командой PublishPress

en: Contact
ru_RU: Связаться

en: No taxonomies found
ru_RU: Таксономии не найдены

en: Post expires at EXPIRATIONTIME on ACTIONDATE
ru_RU: Пост истекает в EXPIRATIONTIME на ACTIONDATE

en: The table %s does not exist.
ru_RU: Таблица %s не существует.

en: The table indexes are invalid:
ru_RU: Индексы таблицы недействительны:

en: Empty date time offset.
ru_RU: Пустой временной смещение.

en: Invalid date time offset
ru_RU: Недействительное временное смещение

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Failed to get workflows. Check the logs for more details.
ru_RU: Не удалось получить рабочие процессы. Проверьте журналы для получения дополнительных сведений.

en: Failed to export the file. Check the logs for more details.
ru_RU: Не удалось экспортировать файл. Проверьте журналы для получения дополнительных сведений.

en: Failed to import the file. Check the logs for more details.
ru_RU: Не удалось импортировать файл. Проверьте журналы для получения дополнительных сведений.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru_RU: У вас нет достаточных прав для доступа к этой странице.

en: Invalid nonce.
ru_RU: Недействительный nonce.

en: Add request_id and trigger_activated columns to debug log table after v4.10.0
ru_RU: Добавьте столбцы request_id и trigger_activated в таблицу журнала отладки после версии v4.10.0

en: Add millisecond precision to debug log timestamp column (v4.10.0)
ru_RU: Добавьте миллисекундную точность в столбец метки времени журнала отладки (v4.10.0)

en: Debugging table is currently empty.
ru_RU: Таблица отладки в настоящее время пуста.

en: No results match the current filter.
ru_RU: Нет результатов, соответствующих текущему фильтру.

en: Taxonomy
ru_RU: Таксономия

en: Future Actions
ru_RU: Будущие действия

en: Enable Future Action
ru_RU: Включить будущее действие

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Action
ru_RU: Действие

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Show Calendar
ru_RU: Показать календарь

en: Hide Calendar
ru_RU: Скрыть календарь

note: translators: the text between {} is the link to the settings page. translators: the text between {{}} is the link to the settings page.
en: Timezone is controlled by the {WordPress Settings}.
ru_RU: Часовой пояс контролируется через {Настройки WordPress}.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: No %s found.
ru_RU: Не найдено %s.

en: You must assign a taxonomy to this post type to use this feature.
ru_RU: Вы должны назначить таксономию для этого типа записи, чтобы использовать эту функцию.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: New %s
ru_RU: Новая %s

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to remove
ru_RU: %s для удаления

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to add
ru_RU: %s для добавления

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Search for %s
ru_RU: Поиск %s

en: Select an action
ru_RU: Выберите действие

en: Select a date
ru_RU: Выберите дату

en: Date cannot be in the past
ru_RU: Дата не может быть в прошлом

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Please select one or more %s
ru_RU: Пожалуйста, выберите одну или несколько %s

en: New status
ru_RU: Новый статус

en: No posts selected. Unable to sync Future Actions.
ru_RU: Нет выбранных постов. Невозможно синхронизировать будущие действия.

en: Future Actions successfully synced with Post Metadata.
ru_RU: Будущие действия успешно синхронизированы с метаданными постов.

en: Update Future Actions from Post Metadata
ru_RU: Обновить будущие действия на основе метаданных постов

en: Future Action Update
ru_RU: Обновление будущего действия

en: — No Change —
ru_RU: — Нет изменений —

en: Add or update action for posts
ru_RU: Добавить или обновить действие для постов

en: Add action if none exists for posts
ru_RU: Добавить действие, если его нет для постов

en: Update the existing actions for posts
ru_RU: Обновить существующие действия для постов

en: Remove action from posts
ru_RU: Удалить действие из постов

en: Category
ru_RU: Категория

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Перейти на Pro

en: Action Workflows
ru_RU: Рабочие процессы действий

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Future Action
ru_RU: Будущее действие

en: No future action
ru_RU: Нет будущего действия

en: Invalid date time offset.
ru_RU: Неверный смещение даты и времени.

en: Future
ru_RU: Будущее

en: Scheduled Actions
ru_RU: Запланированные действия

en: Log format
ru_RU: Формат журнала

en: List
ru_RU: Список

en: Popup
ru_RU: Всплывающее окно

en: Unknown post
ru_RU: Неизвестный пост

en: Executed action for: %s (ID: %d)
ru_RU: Выполнено действие для: %s (ID: %d)

en: Executed scheduled action
ru_RU: Выполнено запланированное действие

note: translators: %1$s is the link to the PHP strtotime function documentation, %2$s and %3$s are the opening and closing code tags. Please, do not translate the date format text, since PHP will not be able to calculate using non-english terms.
en: Set the offset to use for the default action date and time. For information on formatting, see %1$s. For example, you could enter %2$s+1 month%3$s or %2$s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%3$s or %2$snext Thursday%3$s. Please, use only terms in English.
ru_RU: Установите смещение для использования по умолчанию для даты и времени действия. Для информации о форматировании смотрите %1$s. Например, вы можете ввести %2$s+1 месяц%3$s или %2$s+1 неделя 2 дня 4 часа 2 секунды%3$s или %2$sследующий четверг%3$s. Пожалуйста, используйте только термины на английском.

en: Default Values
ru_RU: Значения по умолчанию

en: Use the values below to set the default actions/values to be used for each for the corresponding post types.  These values can all be overwritten when creating/editing the post/page.
ru_RU: Используйте значения ниже, чтобы установить действия/значения по умолчанию для соответствующих типов постов. Эти значения могут быть перезаписаны при создании/редактировании поста/страницы.

en: Active
ru_RU: Активно

en: Activate the PublishPress Future actions for this post type
ru_RU: Активировать действия PublishPress Future для этого типа поста

en: Default Action
ru_RU: Действие по умолчанию

en: Select the default action for the post type.
ru_RU: Выберите действие по умолчанию для типа поста.

en: Select the taxonomy to be used for actions.
ru_RU: Выберите таксономию, которая будет использоваться для действий.

en: Automatically create actions
ru_RU: Автоматически создавать действия

en: This will automatically create an action for new posts, using the default settings on this screen
ru_RU: Это автоматически создаст действие для новых постов, используя настройки по умолчанию на этом экране

en: No taxonomies found for this post type. Taxonomy actions will not be available.
ru_RU: Таксономии для этого типа поста не найдены. Действия таксономии не будут доступны.

en: Who to Notify
ru_RU: Кого уведомить

en: Enter a comma separated list of emails that you would like to be notified when the action runs.
ru_RU: Введите список адресов электронной почты, разделенных запятыми, на которые вы хотели бы получать уведомления, когда действие выполняется.

en: Default Date/Time Offset
ru_RU: Смещение даты/времени по умолчанию

en: PHP strtotime function
ru_RU: Функция PHP strtotime

en: Default terms:
ru_RU: Стандартные условия:

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Wait for the validation...
ru_RU: Ожидание валидации...

en: Date Preview
ru_RU: Предварительный просмотр даты

en: Current Date
ru_RU: Текущая дата

en: Computed Date
ru_RU: Вычисленная дата

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Custom statuses
ru_RU: Пользовательские статусы

en: Enable support for custom statuses
ru_RU: Включить поддержку пользовательских статусов

en: Checking this option will allow you to move posts to a custom status.
ru_RU: Выбор этой опции позволит вам перемещать публикации в пользовательский статус.

en: Metadata scheduling
ru_RU: Планирование метаданных

en: Enable metadata scheduling
ru_RU: Включить планирование метаданных

en: Checking this option will allow you to use post metadata to control the scheduling of actions.
ru_RU: Выбор этой опции позволит вам использовать метаданные публикации для управления планированием действий.

en: This is a Pro feature. Upgrade to unlock this functionality.
ru_RU: Это функция Pro. Обновите, чтобы разблокировать эту функциональность.

en: Form Validation Failure: Sorry, your nonce did not verify.
ru_RU: Ошибка проверки формы: Извините, ваш nonce не прошел проверку.

en: The shortcode [futureaction] must be used inside the loop or with the post_id attribute.
ru_RU: Шорткод [futureaction] должен использоваться внутри цикла или с атрибутом post_id.

en: The column args length was not updated to 1000.
ru_RU: Длина аргументов столбца не была обновлена до 1000.

en: Status didn't change.
ru_RU: Статус не изменился.

note: translators: 1: old post status, 2: new post status
en: Status has been successfully changed from "%1$s" to "%2$s".
ru_RU: Статус был успешно изменен с "%1$s" на "%2$s".

en: Change status
ru_RU: Изменить статус

note: translators: %s: post type singular label
en: %s was not deleted.
ru_RU: %s не был удалён.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been successfully deleted.
ru_RU: %s был успешно удалён.

en: Delete
ru_RU: Удалить

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were added to the %s.
ru_RU: В %s не было добавлено ни одного термина.

note: translators: %1$s is the taxonomy label, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of terms added, %4$s is the list of terms on the post
en: The following terms (%1$s) were added to the %2$s: "%3$s". The full list of terms on the post is: %4$s.
ru_RU: Следующие термины (%1$s) были добавлены в %2$s: "%3$s". Полный список терминов в посте: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Add extra %s
ru_RU: Добавить дополнительные %s

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were removed from the %s.
ru_RU: Из %s не было удалено ни одного термина.

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the removed terms list, %4$s is the updated terms list
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s. The new list of terms on the post is: %4$s.
ru_RU: Следующие термины (%1$s) были удалены из %2$s: %3$s. Новый список терминов в посте: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove selected %s
ru_RU: Удалить выбранные %s

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of term names
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s.
ru_RU: Следующие термины (%1$s) были удалены из %2$s: %3$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove all %s
ru_RU: Удалить все %s

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were changed on the %s.
ru_RU: В %s не было изменено ни одного термина.

note: translators: 1: taxonomy name, 2: post type singular label, 3: updated terms, 4: original terms
en: The following terms (%1$s) were set to the %2$s: "%3$s". The old list of terms on the post was: %4$s.
ru_RU: Следующие термины (%1$s) были установлены в %2$s: "%3$s". Старый список терминов в посте был: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Replace all %s
ru_RU: Заменить все %s

note: translators: %s: new post status
en: Change status to %s
ru_RU: Изменить статус на %s

note: translators: %s: post type singular label
en: %s didn't change.
ru_RU: %s не изменился.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been added to stickies list.
ru_RU: %s был добавлен в список закреплённых.

en: Stick
ru_RU: Закрепить

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been removed from stickies list.
ru_RU: %s был удалён из списка закреплённых.

en: Unstick
ru_RU: Открепить

en: Migrate legacy actions arguments schema after v3.0.0
ru_RU: Миграция схемы аргументов устаревших действий после v3.0.0

en: Migrate legacy footer placeholders after v3.0.0
ru_RU: Миграция заполнителей нижнего колонтитула после v3.0.0

en: Migrate legacy scheduled actions after v3.0.0
ru_RU: Миграция запланированных устаревших действий после v3.0.0

en: Restore post meta data after v3.0.1
ru_RU: Восстановление метаданных поста после v3.0.1

en: Change args column length to 1000 in the table _ppfuture_actions_args after v3.1.4
ru_RU: Изменение длины столбца args на 1000 в таблице _ppfuture_actions_args после v3.1.4

en: Email is disabled.
ru_RU: Электронная почта отключена.

en: Email sent.
ru_RU: Электронная почта отправлена.

en: Email not sent.
ru_RU: Электронная почта не отправлена.

note: translators: %1$s: post title placeholder, %2$s: notification text, %3$s: action date placeholder, %4$s: post link placeholder
en: %1$s. %2$s on %3$s. The post link is %4$s
ru_RU: %1$s. %2$s в %3$s. Ссылка на пост: %4$s

note: translators: %s is the post title
en: Future Action Complete "%s"
ru_RU: Будущее действие завершено "%s"

note: translators: %s is the date/time offset and %s is the post type.
en: Invalid date/time offset "%s" for post type "%s". Please ensure you use only English terms for the date/time offset, such as "3 months" or "1 week".
ru_RU: Недопустимый сдвиг даты/времени "%s" для типа поста "%s". Пожалуйста, убедитесь, что вы используете только английские термины для сдвига даты/времени, такие как "3 месяца" или "1 неделя".

en: Status
ru_RU: Статус

en: Arguments
ru_RU: Аргументы

en: Logs
ru_RU: Журналы

en: Scheduled Date
ru_RU: Запланированная дата

en: Recurrence
ru_RU: Повторяемость

en: Run now
ru_RU: Запустить сейчас

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cancel the action. This will prevent the action from running in the future
ru_RU: Отменить действие. Это предотвратит выполнение действия в будущем

en: Run
ru_RU: Запуск

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
ru_RU[0]: %s год
ru_RU[1]: %s года
ru_RU[2]: %s лет

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
ru_RU[0]: %s месяц
ru_RU[1]: %s месяца
ru_RU[2]: %s месяцев

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
ru_RU[0]: %s неделя
ru_RU[1]: %s недели
ru_RU[2]: %s недель

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
ru_RU[0]: %s день
ru_RU[1]: %s дня
ru_RU[2]: %s дней

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
ru_RU[0]: %s час
ru_RU[1]: %s часа
ru_RU[2]: %s часов

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
ru_RU[0]: %s минута
ru_RU[1]: %s минуты
ru_RU[2]: %s минут

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
ru_RU[0]: %s секунда
ru_RU[1]: %s секунды
ru_RU[2]: %s секунд

en: Action Logs
ru_RU: Журналы действий

en: Uninitialized
ru_RU: Неинициализировано

en: Scheduled
ru_RU: Запланировано

en: Complete
ru_RU: Завершено

en: Failed
ru_RU: Не удалось

en: Canceled
ru_RU: Отменено

en: Running
ru_RU: Выполняется

en: All
ru_RU: Все

en: Search hook, args and claim ID
ru_RU: Поиск хука, аргументов и ID запроса

en: Completed
ru_RU: Завершено

en: Process the action now
ru_RU: Обработать действие сейчас

note: translators: %s is the new status
en: New Status: %s
ru_RU: Новый статус: %s

note: translators: %s is the list of terms
en: Terms: %s
ru_RU: Условия: %s

en: View log
ru_RU: Просмотреть журнал

en: Action:
ru_RU: Действие:

en: Status:
ru_RU: Статус:

en: Arguments:
ru_RU: Аргументы:

en: Scheduled date:
ru_RU: Запланированная дата:

en: Date
ru_RU: Дата

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Async
ru_RU: Асинхронно

note: translators: %s is the date interval in human readable format in the past
en:  (%s ago)
ru_RU:  (%s назад)

en: Now!
ru_RU: Сейчас!

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
ru_RU: Каждые %s

en: Non-repeating
ru_RU: Не повторять

en: No Scheduled Actions.
ru_RU: Нет запланированных действий.

en: Auto-refresh
ru_RU: Автообновление

en: Refresh interval:
ru_RU: Интервал обновления:

en: seconds
ru_RU: секунд

en: Last refreshed:
ru_RU: Последнее обновление:

en: seconds ago
ru_RU: секунды назад

en: Refreshing...
ru_RU: Обновление...

en: Failed to refresh log data.
ru_RU: Не удалось обновить данные журнала.

en: Scheduled Workflow Steps Cleanup
ru_RU: Запланированная очистка шагов рабочего процесса

en: Automatically remove scheduled workflow steps
ru_RU: Автоматически удалять запланированные шаги рабочего процесса

en: Automatically remove scheduled workflow steps that have been marked as failed, completed, or cancelled.
ru_RU: Автоматически удалять запланированные шаги рабочего процесса, которые были помечены как неудачные, завершенные или отмененные.

en: Retain all scheduled workflow steps
ru_RU: Сохранять все запланированные шаги рабочего процесса

en: Retain all scheduled workflow steps indefinitely, including those marked as failed, completed, or cancelled. This may impact database performance over time.
ru_RU: Сохранять все запланированные шаги рабочего процесса бессрочно, включая те, которые помечены как неудачные, завершенные или отмененные. Это может повлиять на производительность базы данных со временем.

en: Retention
ru_RU: Сохранение

en: The duration, in days, for which completed, failed, and canceled scheduled workflow steps will be preserved before automatic removal.
ru_RU: Продолжительность в днях, на которую будут сохранены завершенные, неудачные и отмененные запланированные шаги рабочего процесса перед автоматическим удалением.

en: days
ru_RU: дни

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for the link to by the Pro version
en: You're using PublishPress Future Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
ru_RU: Вы используете PublishPress Future Free. Профессиональная версия имеет больше функций и поддержку. %1$sОбновите до Pro%2$s

en: Workflow Manual Trigger
ru_RU: Ручной триггер рабочего процесса

en: Check and warn about past-due actions
ru_RU: Проверять и предупреждать о просроченных действиях

note: translators: %s is the admin URL to the scheduled actions page
en: You have past-due scheduled actions in PublishPress Future.
    
    Please check them at %s
ru_RU: У вас есть просроченные запланированные действия в PublishPress Future.
    
    Пожалуйста, проверьте их по адресу %s

en: [PublishPress Future] Past-due Actions Found
ru_RU: [PublishPress Future] Найдены просроченные действия

en: Future Workflow
ru_RU: Будущий рабочий процесс

en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Workflow
ru_RU: Добавить новый рабочий процесс

en: Edit Workflow
ru_RU: Редактировать рабочий процесс

en: New Workflow
ru_RU: Новый рабочий процесс

en: View Workflow
ru_RU: Просмотреть рабочий процесс

en: Search Workflows
ru_RU: Поиск рабочих процессов

en: No Workflows found
ru_RU: Рабочие процессы не найдены

en: No Workflows found in Trash
ru_RU: В корзине рабочие процессы не найдены

en: Parent Workflow:
ru_RU: Родительский рабочий процесс:

en: All Workflows
ru_RU: Все рабочие процессы

en: Workflow Archives
ru_RU: Архивы рабочих процессов

en: Insert into workflow
ru_RU: Вставить в рабочий процесс

en: Uploaded to this workflow
ru_RU: Загружено в этот рабочий процесс

en: Filter workflows list
ru_RU: Фильтр списка рабочих процессов

en: Workflows list navigation
ru_RU: Навигация по списку рабочих процессов

en: Action Workflows list
ru_RU: Список рабочих процессов действий

en: Workflow published.
ru_RU: Рабочий процесс опубликован.

en: Workflow published privately.
ru_RU: Рабочий процесс опубликован приватно.

en: Workflow reverted to draft.
ru_RU: Рабочий процесс возвращен в черновик.

en: Workflow scheduled.
ru_RU: Рабочий процесс запланирован.

en: Workflow updated.
ru_RU: Рабочий процесс обновлен.

en: Notify when a post is updated
ru_RU: Уведомить, когда пост обновлен

en: Notify the site admin when a post is updated.
ru_RU: Уведомить администратора сайта, когда пост обновлен.

en: Unpublish to Draft after a week
ru_RU: Снять публикацию в черновик через неделю

en: Change the post status to Draft a week after it was published.
ru_RU: Измените статус поста на черновик через неделю после публикации.

en: Unpublish and change category after 15 days
ru_RU: Снять публикацию и изменить категорию через 15 дней

en: Move the post to draft and add a category after 15 days.
ru_RU: Переместите пост в черновик и добавьте категорию через 15 дней.

en: Add extra categories one month after publishing
ru_RU: Добавить дополнительные категории через месяц после публикации

en: Sample workflow to add extra categories one month after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для добавления дополнительных категорий через месяц после публикации

en: Change status to draft one week after publishing
ru_RU: Изменить статус на черновик через неделю после публикации

en: Sample workflow to change status to draft one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для изменения статуса на черновик через неделю после публикации

en: Delete post one week after publishing
ru_RU: Удалить пост через неделю после публикации

en: Sample workflow to delete post one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для удаления поста через неделю после публикации

en: Remove all categories one week after publishing
ru_RU: Удалить все категории через неделю после публикации

en: Sample workflow to remove all categories one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для удаления всех категорий через неделю после публикации

en: Remove selected categories one week after publishing
ru_RU: Удалить выбранные категории через неделю после публикации

en: Sample workflow to remove selected categories one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для удаления выбранных категорий через неделю после публикации

en: Replace all categories one week after publishing
ru_RU: Заменить все категории через неделю после публикации

en: Sample workflow to replace all categories one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для замены всех категорий через неделю после публикации

en: Stick post one week after publishing
ru_RU: Закрепить пост через неделю после публикации

en: Sample workflow to stick post one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для закрепления поста через неделю после публикации

en: Unstick post one week after publishing
ru_RU: Снять закрепление поста через неделю после публикации

en: Sample workflow to unstick post one week after publishing
ru_RU: Пример рабочего процесса для снятия закрепления поста через неделю после публикации

en: Workflow repeating scheduled step
ru_RU: Повторяющийся запланированный шаг рабочего процесса

en: Workflow scheduled step
ru_RU: Запланированный шаг рабочего процесса

en: Unschedule workflow recurring scheduled step
ru_RU: Отменить запланированный повторяющийся шаг рабочего процесса

en: Cleanup orphan workflow scheduled step arguments
ru_RU: Очистка аргументов запланированных шагов рабочего процесса-сироты

en: Clean up completed scheduled steps older than %d days
ru_RU: Очистить выполненные запланированные шаги старше %d дней

en: Successfully executed action: %s
ru_RU: Успешно выполнено действие: %s

en: Executed workflow scheduled step
ru_RU: Выполнен запланированный шаг рабочего процесса

en: Cleaned up completed scheduled steps older than %d days
ru_RU: Очистка выполненных запланированных шагов старше %d дней

en: Checked for expired actions
ru_RU: Проверка на истекшие действия

en: Cleaned up orphan workflow scheduled step arguments
ru_RU: Очистка аргументов запланированных шагов рабочего процесса-сироты

en: Unscheduled workflow recurring scheduled step
ru_RU: Отменен запланированный повторяющийся шаг рабочего процесса

en: Schedule step is required for this workflow.
ru_RU: Шаг расписания обязателен для этого рабочего процесса.

en: Workflow:
ru_RU: Рабочий процесс:

en: Step:
ru_RU: Шаг:

en: Trigger:
ru_RU: Триггер:

en: Post:
ru_RU: Пост:

en: Steps:
ru_RU: Шаги:

en: Workflow recurring scheduled action
ru_RU: Повторяющееся запланированное действие рабочего процесса

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$s is the date
en: %1$s until %2$s
ru_RU: %1$s до %2$s

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$d is the repeat times
en: %1$s for %2$d times
ru_RU: %1$s для %2$d раз

en: Welcome to the workflow editor
ru_RU: Добро пожаловать в редактор рабочего процесса

en: In the PublishPress Workflow Editor, each workflow step is presented as a distinct 'node' in the workflow.
ru_RU: В редакторе рабочего процесса PublishPress каждый шаг рабочего процесса представлен как отдельный 'узел' в рабочем процессе.

en: Use your imagination
ru_RU: Используйте свою фантазию

en: You're free to create very distinct workflows in your site, according to your needs.
ru_RU: Вы свободны создавать очень разные рабочие процессы на вашем сайте в соответствии с вашими потребностями.

en: A basic workflow
ru_RU: Основной рабочий процесс

en: Every workflow requires at least two steps connected to each other: one trigger and one action.
ru_RU: Каждый рабочий процесс требует как минимум два связанных шага: один триггер и одно действие.

en: Add steps to your workflow
ru_RU: Добавьте шаги в ваш рабочий процесс

en: Drag and drop steps to add them to your workflow. Connect the steps to create a workflow.
ru_RU: Перетащите шаги, чтобы добавить их в ваш рабочий процесс. Соедините шаги, чтобы создать рабочий процесс.

en: Output and input
ru_RU: Вывод и ввод

en: Linked steps can pass data forward as input to the next step.
ru_RU: Связанные шаги могут передавать данные вперед в качестве ввода для следующего шага.

en: Customize the workflow
ru_RU: Настройте рабочий процесс

en: Click on a step to customize it. You can change the step's settings in the right sidebar.
ru_RU: Щелкните на шаг, чтобы настроить его. Вы можете изменить настройки шага в правой боковой панели.

en: Workflow validation
ru_RU: Проверка рабочего процесса

en: Error messages will appear for any unfilled required settings, missed connections, or invalid values. Select the step to view the corresponding error in the sidebar.
ru_RU: Сообщения об ошибках появятся для любых незаполненных обязательных настроек, пропущенных соединений или недопустимых значений. Выберите шаг, чтобы увидеть соответствующую ошибку в боковой панели.

en: Publish your workflow
ru_RU: Опубликуйте ваш рабочий процесс

en: When you're ready, click the publish button to make your workflow live.
ru_RU: Когда вы будете готовы, нажмите кнопку публикации, чтобы сделать ваш рабочий процесс активным.

en: Need help?
ru_RU: Нужна помощь?

en: If you have any questions or need help, click the help button in the top right corner to access the support resources.
ru_RU: Если у вас есть какие-либо вопросы или нужна помощь, нажмите кнопку помощи в правом верхнем углу, чтобы получить доступ к ресурсам поддержки.

note: translators: Blocks tab title in the block inserter.
en: Triggers
ru_RU: Триггеры

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Cancel all actions scheduled for this workflow
ru_RU: Отменить все действия, запланированные для этого рабочего процесса

en: Cancel Scheduled Actions
ru_RU: Отменить запланированные действия

en: Copy this workflow
ru_RU: Скопировать этот рабочий процесс

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Source workflow not found.
ru_RU: Исходный рабочий процесс не найден.

en: Failed to create new workflow.
ru_RU: Не удалось создать новый рабочий процесс.

en: An error occurred while copying the workflow.
ru_RU: Произошла ошибка при копировании рабочего процесса.

en: Error cancelling scheduled actions.
ru_RU: Ошибка при отмене запланированных действий.

en: This workflow doesn't have any scheduled action.
ru_RU: У этого рабочего процесса нет запланированных действий.

en: Error updating workflow status.
ru_RU: Ошибка при обновлении статуса рабочего процесса.

en: Workflow copied successfully.
ru_RU: Рабочий процесс успешно скопирован.

en: Scheduled actions have been cancelled successfully.
ru_RU: Запланированные действия успешно отменены.

en: Workflow status updated successfully.
ru_RU: Статус рабочего процесса успешно обновлён.

en: Action Workflow Editor
ru_RU: Редактор рабочего процесса действий

en: %s updated.
ru_RU: %s обновлён.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Revision title
en: %1$s restored to revision from %2$s
ru_RU: %1$s восстановлен до ревизии от %2$s

en: %s published.
ru_RU: %s опубликован.

en: %s saved.
ru_RU: %s сохранено.

en: %s submitted.
ru_RU: %s отправлено.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Scheduled date
en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
ru_RU: %1$s запланировано на: <strong>%2$s</strong>.

en: %s draft updated.
ru_RU: %s черновик обновлен.

en: Post Query
ru_RU: Запрос постов

en: A query to select posts
ru_RU: Запрос для выбора постов

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

en: The workflow was not triggered.
ru_RU: Рабочий процесс не был запущен.

en: The workflow was triggered by the legacy action
ru_RU: Рабочий процесс был запущен устаревшим действием

en: Trigger workflow
ru_RU: Запустить рабочий процесс

en: Add post meta
ru_RU: Добавить метаданные поста

en: This step adds post meta to a post.
ru_RU: Этот шаг добавляет метаданные к посту.

en: Target Post
ru_RU: Целевой пост

en: Select which post will have post meta added.
ru_RU: Выберите, к какому посту будут добавлены метаданные.

en: Post to Add Meta
ru_RU: Пост для добавления метаданных

en: Choose the post that will have its meta added.
ru_RU: Выберите пост, к которому будут добавлены метаданные.

en: Meta
ru_RU: Метаданные

en: The meta to add to the post.
ru_RU: Метаданные для добавления к посту.

en: Is single
ru_RU: Является единственным

en: If enabled, only one meta value will be allowed. If disabled, multiple meta values can be added as an array.
ru_RU: Если включено, будет разрешено только одно значение метаданных. Если отключено, можно добавить несколько значений метаданных в виде массива.

en: Meta key
ru_RU: Ключ метаданных

en: The meta key to add to the post.
ru_RU: Ключ метаданных для добавления в пост.

en: Meta value
ru_RU: Значение метаданных

en: The meta value to add to the post.
ru_RU: Значение метаданных для добавления в пост.

en: Post
ru_RU: Пост

en: Step input
ru_RU: Ввод шага

en: The input data for this step.
ru_RU: Данные ввода для этого шага.

en: Meta ID
ru_RU: ID метаданных

en: The ID of the meta added to the post.
ru_RU: ID метаданных, добавленных в пост.

en: Next
ru_RU: Далее

en: Add extra terms to post
ru_RU: Добавить дополнительные термины в пост

en: This step keeps the current taxonomy terms and adds additional terms.
ru_RU: Этот шаг сохраняет текущие термины таксономии и добавляет дополнительные термины.

en: Select which post will have terms added.
ru_RU: Выберите, в какой пост будут добавлены термины.

en: Post to Add Terms
ru_RU: Пост для добавления терминов

en: Choose the post that will have its terms added.
ru_RU: Выберите пост, в который будут добавлены его термины.

en: Extra terms
ru_RU: Дополнительные термины

en: The terms that will be added to the posts.
ru_RU: Термины, которые будут добавлены в посты.

en: Terms
ru_RU: Термины

en: Send to debug log
ru_RU: Отправить в журнал отладки

en: This step transmits the workflow's data to the debug log.
ru_RU: Этот шаг передает данные рабочего процесса в журнал отладки.

en: Debug output
ru_RU: Вывод отладки

en: The message to be sent to the debug log.
ru_RU: Сообщение, которое будет отправлено в журнал отладки.

en: Level
ru_RU: Уровень

en: Debug output > Message
ru_RU: Вывод отладки > Сообщение

en: Move post to status
ru_RU: Переместить пост в статус

en: This step transitions a post to a different status.
ru_RU: Этот шаг переводит пост в другой статус.

en: Select which post will be moved to a different status.
ru_RU: Выберите, какой пост будет перемещен в другой статус.

en: Post to Change Status
ru_RU: Пост для изменения статуса

en: Choose the post that will be moved to a different status.
ru_RU: Выберите пост, который будет перемещен в другой статус.

en: The new status that the post will be moved to.
ru_RU: Новый статус, в который будет перемещен пост.

en: Conditional
ru_RU: Условный

en: This step allows you to continue the workflow only if certain conditions are met. It is not required to have both a True and a False option.
ru_RU: Этот шаг позволяет продолжить рабочий процесс только при выполнении определенных условий. Не обязательно иметь как опцию True, так и False.

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: The conditions that must be met for deciding which branch to take.
ru_RU: Условия, которые должны быть выполнены для определения, какой путь выбрать.

en: Branch
ru_RU: Ветка

en: Shows which path was taken: 'true' if conditions were met, or 'false' if they weren't.
ru_RU: Показывает, какой путь был выбран: 'true', если условия были выполнены, или 'false', если нет.

en: True
ru_RU: Истина

en: False
ru_RU: Ложь

en: Deactivate workflow for post
ru_RU: Деактивировать рабочий процесс для поста

en: This step enables you to deactivate the "Manually enabled via checkbox" workflow after use.
ru_RU: Этот шаг позволяет вам деактивировать рабочий процесс "Включено вручную через чекбокс" после использования.

en: Select which post will have its workflow deactivated.
ru_RU: Выберите, какой пост будет иметь деактивированный рабочий процесс.

en: Post to Deactivate Workflow
ru_RU: Пост для деактивации рабочего процесса

en: Choose the post that will have its workflow deactivated.
ru_RU: Выберите пост, для которого будет деактивирован рабочий процесс.

en: Workflow to Deactivate
ru_RU: Рабочий процесс для деактивации

en: Choose the manually enabling workflow that will be deactivated for the selected post.
ru_RU: Выберите рабочий процесс, который будет деактивирован для выбранного поста.

en: Workflow
ru_RU: Рабочий процесс

en: Delete post
ru_RU: Удалить пост

en: This step deletes a post.
ru_RU: Этот шаг удаляет пост.

en: Select which post will be deleted.
ru_RU: Выберите, какой пост будет удален.

en: Post to Delete
ru_RU: Пост для удаления

en: Choose the post that will be deleted.
ru_RU: Выберите пост, который будет удален.

en: Delete post meta
ru_RU: Удалить метаданные поста

en: This step deletes post meta from a post.
ru_RU: Этот шаг удаляет метаданные поста.

en: Select which post will have post meta deleted.
ru_RU: Выберите, у какого поста будут удалены метаданные.

en: Post to Delete Meta
ru_RU: Пост для удаления метаданных

en: Choose the post that will have its meta deleted.
ru_RU: Выберите пост, у которого будут удалены метаданные.

en: The meta to delete from the post.
ru_RU: Метаданные для удаления из поста.

en: The meta key to delete from the post.
ru_RU: Ключ метаданных для удаления из поста.

en: Specify the meta value to delete from the post. If empty, all meta with the same key will be deleted.
ru_RU: Укажите мета-значение, которое нужно удалить из поста. Если оставить пустым, все мета с тем же ключом будут удалены.

en: Do custom action
ru_RU: Выполнить пользовательское действие

en: This step executes a custom action.
ru_RU: Этот шаг выполняет пользовательское действие.

en: Specify the hook that will trigger this action.
ru_RU: Укажите хук, который будет вызывать это действие.

en: Hook
ru_RU: Хук

en: The hook that will be executed.
ru_RU: Хук, который будет выполнен.

en: Action arguments
ru_RU: Аргументы действия

en: The arguments to pass to the action. These arguments will be available as variables in subsequent workflow steps.
ru_RU: Аргументы, которые нужно передать действию. Эти аргументы будут доступны как переменные в последующих шагах рабочего процесса.

en: The action hook is required.
ru_RU: Хук действия обязателен.

en: The arguments to pass to the action.
ru_RU: Аргументы, которые нужно передать действию.

en: Duplicate post
ru_RU: Дублировать пост

en: This step duplicates one or more posts.
ru_RU: Этот шаг дублирует один или несколько постов.

en: Select which post will be duplicated.
ru_RU: Выберите, какой пост будет дублироваться.

en: Post to Duplicate
ru_RU: Пост для дублирования

en: Choose the post that will be duplicated.
ru_RU: Выберите пост, который будет дублироваться.

en: Duplication Options
ru_RU: Параметры дублирования

en: Configure how the post should be duplicated.
ru_RU: Настройте, как должен дублироваться пост.

en: New post status
ru_RU: Статус нового поста

en: The status for the duplicated post.
ru_RU: Статус для дублированного поста.

en: Title prefix
ru_RU: Префикс заголовка

en: Text to add before the original title. Leave empty for no prefix.
ru_RU: Текст для добавления перед оригинальным заголовком. Оставьте пустым для отсутствия префикса.

en: Copy of
ru_RU: Копия

en: Copy Post Meta
ru_RU: Копия метаданных поста

en: If enabled, all post meta will be copied to the new post.
ru_RU: Если включено, все метаданные поста будут скопированы в новый пост.

en: Copy Post Taxonomies
ru_RU: Копировать таксономии поста

en: If enabled, all post taxonomies will be copied to the new post.
ru_RU: Если включено, все таксономии поста будут скопированы в новый пост.

en: Copy Featured Image
ru_RU: Копировать изображение на обложке

en: If enabled, the featured image will be copied to the new post.
ru_RU: Если включено, изображение на обложке будет скопировано в новый пост.

en: Duplicated post IDs
ru_RU: Дублированные идентификаторы постов

en: The IDs of the newly created duplicate posts.
ru_RU: Идентификаторы вновь созданных дублированных постов.

en: Query posts
ru_RU: Запрос постов

en: This step defines the posts that will be passed to the next step in the workflow.
ru_RU: Этот шаг определяет посты, которые будут переданы на следующий шаг в рабочем процессе.

en: Post query
ru_RU: Запрос поста

en: The query defines the posts that will be retrieved by this action.
ru_RU: Запрос определяет посты, которые будут извлечены этим действием.

en: Posts from the Query posts step
ru_RU: Посты из шага Запрос постов

en: The posts found following the criteria of the query.
ru_RU: Посты, найденные по критериям запроса.

en: Remove terms from post
ru_RU: Удалить термины из поста

en: This step removes current taxonomy terms.
ru_RU: Этот шаг удаляет текущие термины таксономии.

en: Select which post will have terms removed.
ru_RU: Выберите, из какого поста будут удалены термины.

en: Post to Remove Terms
ru_RU: Пост для удаления терминов

en: Choose the post that will have its terms removed.
ru_RU: Выберите пост, из которого будут удалены термины.

en: Terms to remove
ru_RU: Термины для удаления

en: The terms that will be removed from the posts.
ru_RU: Термины, которые будут удалены из постов.

en: Remove all terms
ru_RU: Удалить все термины

en: Schedule delay
ru_RU: Запланированная задержка

en: This step allows you to run the next part of a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this step to repeat the next part of the workflow.
ru_RU: Этот шаг позволяет вам выполнить следующую часть рабочего процесса в определенное время или относительно другой даты. Вы также можете использовать этот шаг для повторения следующей части рабочего процесса.

en: Schedule
ru_RU: Запланировать

en: A scheduled delay between steps.
ru_RU: Запланированная задержка между шагами.

en: When to run
ru_RU: Когда выполнять

en: Unique ID Expression
ru_RU: Уникальное выражение ID

en: Schedule > Unique ID Expression
ru_RU: Запланировать > Уникальное выражение ID

en: Custom date source
ru_RU: Пользовательский источник даты

en: Schedule > Custom date source
ru_RU: Запланировать > Пользовательский источник даты

en: Schedule date
ru_RU: Запланированная дата

en: The date and time when the step will run.
ru_RU: Дата и время, когда будет выполнен шаг.

en: Action UID hash
ru_RU: Хеш действия UID

en: The unique ID hash of the action that will run.
ru_RU: Уникальный хеш ID действия, которое будет выполнено.

en: Repeat count
ru_RU: Количество повторений

en: The number of times the scheduled action has been repeated.
ru_RU: Количество раз, когда запланированное действие было повторено.

en: Repeat limit
ru_RU: Лимит повторений

en: The maximum number of times the scheduled action will be repeated.
ru_RU: Максимальное количество раз, которое запланированное действие будет повторено.

en: After delay
ru_RU: После задержки

en: After all repetitions
ru_RU: После всех повторений

en: This is a message sent by PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.
ru_RU: Это сообщение, отправленное PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.

en: Send email
ru_RU: Отправить электронное письмо

en: This step dispatches a message via email.
ru_RU: Этот шаг отправляет сообщение по электронной почте.

en: Email Message
ru_RU: Сообщение электронной почты

en: The email message configuration
ru_RU: Настройки сообщения электронной почты

en: Recipient
ru_RU: Получатель

en: A comma-separated list of email addresses to send the message to.
ru_RU: Список адресов электронной почты, разделённых запятыми, на которые будет отправлено сообщение.

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Email Message > Recipient
ru_RU: Сообщение электронной почты > Получатель

en: Email Message > Subject
ru_RU: Сообщение электронной почты > Тема

en: Email Message > Message
ru_RU: Сообщение электронной почты > Сообщение

en: Send in-site notification
ru_RU: Отправить уведомление на сайте

en: This step dispatches a message to the in-site notification.
ru_RU: Этот шаг отправляет сообщение в уведомление на сайте.

en: The recipient of the in-site notification.
ru_RU: Получатель уведомления на сайте.

en: Recipients
ru_RU: Получатели

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles to send the message to.
ru_RU: Список имён пользователей, идентификаторов, адресов электронной почты или ролей пользователей, разделённых запятыми, на которые будет отправлено сообщение.

en: Notification type
ru_RU: Тип уведомления

en: Info
ru_RU: Информация

en: Success
ru_RU: Успех

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Recipient > Recipients
ru_RU: Получатель > Получатели

en: Message > Subject
ru_RU: Сообщение > Тема

en: Message > Message
ru_RU: Сообщение > Сообщение

en: Reading time
ru_RU: Время чтения

en: The reading time of the admin notification.
ru_RU: Время чтения уведомления администратора.

en: Read by
ru_RU: Прочитано

en: The user who read the admin notification.
ru_RU: Пользователь, который прочитал уведомление администратора.

en: On dismiss
ru_RU: При закрытии

en: Send to Ray
ru_RU: Отправить в Ray

en: This step transmits the workflow's data to Ray (by Spatie).
ru_RU: Этот шаг передает данные рабочего процесса в Ray (от Spatie).

en: The data to be sent to Ray.
ru_RU: Данные, которые нужно отправить в Ray.

en: Data to output
ru_RU: Данные для вывода

en: Label
ru_RU: Метка

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Debug output > Custom data > Data to output
ru_RU: Вывод отладки > Пользовательские данные > Данные для вывода

en: Replace all terms on post
ru_RU: Заменить все термины в сообщении

en: This step removes the current taxonomy terms and adds new terms.
ru_RU: Этот шаг удаляет текущие термины таксономии и добавляет новые термины.

en: Select which post will have terms replaced.
ru_RU: Выберите, какой пост будет иметь замененные термины.

en: Post to Replace Terms
ru_RU: Пост для замены терминов

en: Choose the post that will have its terms replaced.
ru_RU: Выберите пост, в котором будут заменены термины.

en: New terms
ru_RU: Новые термины

en: The terms that will be added to the posts after removing all the others.
ru_RU: Термины, которые будут добавлены к постам после удаления всех остальных.

en: Stick post
ru_RU: Закрепить пост

en: This step sticks a post.
ru_RU: Этот шаг закрепляет пост.

en: Select which post will be marked as sticky.
ru_RU: Выберите, какой пост будет отмечен как закрепленный.

en: Post to Stick
ru_RU: Пост для закрепления

en: Choose the post that will be marked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
ru_RU: Выберите пост, который будет отмечен как закрепленный. Вы можете выбрать переменную поста или ввести ID поста.

en: Unstick post
ru_RU: Убрать закрепление поста

en: This step unsticks a post.
ru_RU: Этот шаг убирает закрепление поста.

en: Select which post will no longer be marked as sticky.
ru_RU: Выберите, какой пост больше не будет отмечен как закрепленный.

en: Post to Unstick
ru_RU: Пост для убирания закрепления

en: Choose the post that will be unmarked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
ru_RU: Выберите пост, который будет снят с закрепления. Вы можете выбрать переменную поста или ввести ID поста.

en: Update post details
ru_RU: Обновить детали поста

en: This step updates key information about each post such as the data, title, content, author, and more.
ru_RU: Этот шаг обновляет ключевую информацию о каждом посте, такую как дата, заголовок, содержание, автор и многое другое.

en: Select which post will be updated.
ru_RU: Выберите, какой пост будет обновлен.

en: Post to Update
ru_RU: Пост для обновления

en: Choose the post that will be updated.
ru_RU: Выберите пост, который будет обновлен.

en: Post Data
ru_RU: Данные поста

en: Select which data should be updated in the post.
ru_RU: Выберите, какие данные следует обновить в посте.

en: Post data
ru_RU: данные поста

en: The data to update for the post.
ru_RU: Данные для обновления поста.

en: Post title
ru_RU: Название поста

en: Post data > Post title
ru_RU: Данные поста > Название поста

en: Post content
ru_RU: Содержимое поста

en: Post data > Post content
ru_RU: Данные поста > Содержимое поста

en: Post excerpt
ru_RU: Анонс поста

en: Post data > Post excerpt
ru_RU: Данные поста > Анонс поста

en: Post date
ru_RU: Дата поста

en: Post data > Post date
ru_RU: Данные поста > Дата поста

en: Post name
ru_RU: Имя поста

en: Post data > Post name
ru_RU: Данные поста > Имя поста

en: Post password
ru_RU: Пароль поста

en: Post data > Post password
ru_RU: Данные поста > Пароль поста

en: Updated post
ru_RU: Обновленный пост

en: The post data after the update.
ru_RU: Данные поста после обновления.

en: Update post meta
ru_RU: Обновить метаданные поста

en: This step updates post meta for a post.
ru_RU: Этот шаг обновляет метаданные поста.

en: Select which post will have post meta updated.
ru_RU: Выберите, какой пост будет иметь обновленные метаданные.

en: Post to Update Meta
ru_RU: Пост для обновления метаданных

en: Choose the post that will have its meta updated.
ru_RU: Выберите пост, метаданные которого будут обновлены.

en: The meta to update for the post.
ru_RU: Метаданные для обновления для поста.

en: The meta key to update for the post.
ru_RU: Ключ метаданных для обновления поста.

en: The meta value to update for the post.
ru_RU: Значение метаданных для обновления поста.

en: The ID of the meta updated for the post.
ru_RU: ID обновленных метаданных для поста.

en: User interaction
ru_RU: Взаимодействие с пользователем

en: This step requires user action before the workflow can proceed. The actions are done via the in-site notification area.
ru_RU: Этот шаг требует действий пользователя, прежде чем рабочий процесс сможет продолжиться. Действия выполняются через область уведомлений на сайте.

en: Responders
ru_RU: Ответчики

en: Choose which users will see notifications from this action.
ru_RU: Выберите, какие пользователи будут видеть уведомления от этого действия.

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles that can interact with this step.
ru_RU: Список имен пользователей, идентификаторов, адресов электронной почты или ролей пользователей, разделенный запятыми, которые могут взаимодействовать с этим шагом.

en: Specify the message to be displayed to the responders.
ru_RU: Укажите сообщение, которое будет отображаться ответчикам.

en: Please select an option to continue the workflow: {{global.workflow.title}}
ru_RU: Пожалуйста, выберите вариант для продолжения рабочего процесса: {{global.workflow.title}}

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Options
ru_RU: Опции

en: Specify the options the user can choose from.
ru_RU: Укажите варианты, которые может выбрать пользователь.

en: Approve
ru_RU: Одобрить

en: Approve the workflow
ru_RU: Одобрить рабочий процесс

en: Deny
ru_RU: Отклонить

en: Deny the workflow
ru_RU: Отклонить рабочий процесс

en: Responders > Responders
ru_RU: Ответчики > Ответчики

en: Options > Options
ru_RU: Опции > Опции

en: The responders to the interactive delay, as a list of user ids.
ru_RU: Ответчики для интерактивной задержки, в виде списка идентификаторов пользователей.

en: Option name
ru_RU: Название опции

en: The name of the option selected by the user.
ru_RU: Название опции, выбранной пользователем.

en: After interaction
ru_RU: После взаимодействия

en: On admin init
ru_RU: При инициализации администратора

en: This trigger activates upon the initialization of the admin site.
ru_RU: Этот триггер активируется при инициализации административного сайта.

en: On custom action
ru_RU: При пользовательском действии

en: This trigger activates upon a custom WordPress action hook. Use it to integrate with other plugins or custom code.
ru_RU: Этот триггер активируется при выполнении пользовательского хуки действия WordPress. Используйте его для интеграции с другими плагинами или пользовательским кодом.

en: The hook that will trigger this action.
ru_RU: Хук, который вызовет это действие.

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: The priority of the action hook. Lower values are executed first.
ru_RU: Приоритет хуки действия. Более низкие значения выполняются первыми.

en: On site init
ru_RU: При инициализации сайта

en: This trigger activates upon site initialization.
ru_RU: Этот триггер активируется при инициализации сайта.

en: Manually run via Future Actions box
ru_RU: Выполнить вручную через окно будущих действий

en: This trigger allows users to choose the workflow from the dropdown menu in the Future Actions options.
ru_RU: Этот триггер позволяет пользователям выбирать рабочий процесс из выпадающего меню в опциях будущих действий.

en: Action Post
ru_RU: Действие Пост

en: The post that triggered the action.
ru_RU: Пост, который вызвал действие.

en: Action Post ID
ru_RU: ID действия поста

en: The ID of the post that triggered the action.
ru_RU: ID поста, который вызвал действие.

en: Post author changed
ru_RU: Автор поста изменен

en: This trigger activates when an existing post author is changed.
ru_RU: Этот триггер активируется, когда изменяется существующий автор поста.

en: Post Filter
ru_RU: Фильтр постов

en: Specify the criteria for posts that will trigger this action.
ru_RU: Укажите критерии для постов, которые будут вызывать это действие.

en: Post filter
ru_RU: фильтр постов

en: The filter defines the posts that will trigger this action.
ru_RU: Фильтр определяет посты, которые будут вызывать это действие.

en: Post Before Update
ru_RU: Пост до обновления

en: The post that was saved, with the old properties.
ru_RU: Пост, который был сохранен, с старыми свойствами.

en: Post After Update
ru_RU: Пост после обновления

en: The post that was saved, with the new properties.
ru_RU: Пост, который был сохранен, с новыми свойствами.

en: Post ID
ru_RU: ID поста

en: The ID of the post that was updated.
ru_RU: ID поста, который был обновлен.

en: Post is created
ru_RU: Пост создан

en: This trigger activates when a new post is created.
ru_RU: Этот триггер активируется, когда создается новый пост.

en: Created post
ru_RU: Созданный пост

en: The post that was created.
ru_RU: Пост, который был создан.

en: Created post's ID
ru_RU: ID созданного поста

en: The ID of the post that was created.
ru_RU: ID поста, который был создан.

en: Post meta changed
ru_RU: Метаданные поста изменены

en: This trigger activates when a post meta field is changed.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда изменяется поле метаданных поста.

en: Meta settings
ru_RU: Настройки метаданных

en: Specify the criteria for the meta to watch for changes.
ru_RU: Укажите критерии для отслеживания изменений метаданных.

en: Meta keys
ru_RU: Ключи метаданных

en: This field allow you to choose the post meta that will trigger this action.
ru_RU: Это поле позволяет выбрать метаданные поста, которые вызовут это действие.

en: Saved post
ru_RU: Сохраненный пост

en: The post that triggered this action.
ru_RU: Пост, который вызвал это действие.

en: The action taken when the meta key is changed: 'added', 'updated' or 'deleted'.
ru_RU: Действие, выполненное при изменении ключа метаданных: 'добавлено', 'обновлено' или 'удалено'.

en: The meta ID.
ru_RU: ID метаданных.

en: The meta key that was changed.
ru_RU: Ключ метаданных, который был изменен.

en: New meta value
ru_RU: Новое значение метаданных

en: The new meta value.
ru_RU: Новое значение метаданных.

en: Old meta value
ru_RU: Старое значение метаданных

en: The meta value before the change.
ru_RU: Значение метаданных до изменения.

en: Post is published
ru_RU: Пост опубликован

en: This trigger activates when a post is published.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда пост публикуется.

en: The post that was published, with the old properties.
ru_RU: Пост, который был опубликован, со старыми свойствами.

en: The post that was published, with the new properties.
ru_RU: Пост, который был опубликован, с новыми свойствами.

en: Manually run via posts row action
ru_RU: Запуск вручную через действие строки постов

en: This trigger creates a custom post row action and activates when the row action is clicked in the Posts list screen.
ru_RU: Этот триггер создает действие пользовательского ряда постов и активируется, когда действие ряда нажимается на экране списка постов.

en: Row Action
ru_RU: Действие ряда

en: Configure the post row action that will be created in the Posts list screen.
ru_RU: Настройте действие ряда постов, которое будет создано в экране списка постов.

en: Action label
ru_RU: Метка действия

en: The label of the action created in the post row for this trigger.
ru_RU: Метка действия, созданного в ряду поста для этого триггера.

en: Run workflow
ru_RU: Запустить рабочий процесс

en: Ask for confirmation
ru_RU: Запросить подтверждение

en: If enabled, the user will be asked to confirm the action before it is executed.
ru_RU: Если включено, пользователя попросят подтвердить действие перед его выполнением.

en: Are you sure you want to run this action?
ru_RU: Вы уверены, что хотите выполнить это действие?

en: Triggered post
ru_RU: Запущенный пост

en: Post is saved
ru_RU: Пост сохранен

en: This trigger activates whenever a post is saved, regardless of whether it's newly created, imported, or updated.
ru_RU: Этот триггер активируется каждый раз, когда пост сохраняется, независимо от того, создан он заново, импортирован или обновлен.

en: Is update
ru_RU: Является обновлением

en: Whether the action happened to an existing post or a new post. Enter True for an existing post, or False for a new post.
ru_RU: Произошло ли действие с существующим постом или новым постом. Введите True для существующего поста, или False для нового поста.

en: Saved post ID
ru_RU: ID сохраненного поста

en: The ID of the post that was saved.
ru_RU: ID поста, который был сохранен.

en: Post is scheduled
ru_RU: Пост запланирован

en: This trigger activates when a post is scheduled.
ru_RU: Этот триггер активируется, когда пост запланирован.

en: Post Before Schedule
ru_RU: Пост перед расписанием

en: The post that was scheduled, with the old properties.
ru_RU: Пост, который был запланирован, с прежними свойствами.

en: Post After Schedule
ru_RU: Публикация после расписания

en: The post that was scheduled, with the new properties.
ru_RU: Запланированная публикация с новыми свойствами.

en: The ID of the post that was scheduled.
ru_RU: Идентификатор запланированной публикации.

en: Post status changed
ru_RU: Статус публикации изменён

en: This trigger activates when a post status changes.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда изменяется статус публикации.

en: Post is updated
ru_RU: Публикация обновлена

en: This trigger activates when an existing post is updated.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда обновляется существующая публикация.

en: Manually run via checkbox
ru_RU: Запустить вручную через флажок

en: This trigger activates when the option is manually enabled. It can be enabled via the post editing screen or the Quick Edit panel.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда опция включена вручную. Она может быть включена через экран редактирования публикации или панель Быстрого редактирования.

en: Settings for the trigger.
ru_RU: Настройки для триггера.

en: Checkbox label
ru_RU: Метка флажка

en: The label of the checkbox that enables the trigger.
ru_RU: Метка флажка, который включает триггер.

en: On schedule
ru_RU: По расписанию

en: This trigger allows you to run a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this trigger to repeat workflows.
ru_RU: Этот триггер позволяет запустить рабочий процесс в определённое время или относительно другой даты. Вы также можете использовать этот триггер для повторения рабочих процессов.

en: Choose a schedule to activate the workflow.
ru_RU: Выберите расписание для активации рабочего процесса.

en: Date offset
ru_RU: Смещение даты

en: When scheduled
ru_RU: Когда запланировано

en: Terms are added to post
ru_RU: Термины добавлены к публикации

en: This trigger activates when taxonomy terms are added to a post.
ru_RU: Этот триггер срабатывает, когда к публикации добавляются термины таксономии.

en: Terms Filter
ru_RU: Фильтр терминов

en: Specify which terms should trigger the workflow.
ru_RU: Укажите, какие термины должны запускать рабочий процесс.

en: Terms filter
ru_RU: Фильтр терминов

en: Select the specific terms that will trigger this workflow.
ru_RU: Выберите конкретные термины, которые будут запускать этот рабочий процесс.

en: The post before terms were added.
ru_RU: Пост до добавления терминов.

en: The post after terms were added.
ru_RU: Пост после добавления терминов.

en: The ID of the post that had terms added.
ru_RU: ID поста, к которому были добавлены термины.

en: User role is changed
ru_RU: Роль пользователя изменена

en: This trigger activates when a user's role is changed.
ru_RU: Этот триггер активируется, когда изменяется роль пользователя.

en: User Query
ru_RU: Запрос пользователя

en: Specify the criteria for users whose role changes will trigger this action.
ru_RU: Укажите критерии для пользователей, изменения роли которых вызовут это действие.

en: User query
ru_RU: Запрос пользователя

en: The query defines the users that will trigger this action.
ru_RU: Запрос определяет пользователей, которые вызовут это действие.

en: User Role before change
ru_RU: Роль пользователя до изменения

en: User Role after change
ru_RU: Роль пользователя после изменения

en: User that data was changed for
ru_RU: Пользователь, для которого были изменены данные

en: The user that data was changed for.
ru_RU: Пользователь, для которого были изменены данные.

en: Added roles
ru_RU: Добавленные роли

en: The roles that were added to the user.
ru_RU: Роли, которые были добавлены пользователю.

en: Removed roles
ru_RU: Удаленные роли

en: The roles that were removed from the user.
ru_RU: Роли, которые были удалены у пользователя.

en: Migrate post_id and repetition_number on scheduled steps schema after v4.5.0
ru_RU: Перенести post_id и repetition_number на схему запланированных шагов после v4.5.0

en: Migrate workflow scheduled steps schema after v4.0.0
ru_RU: Перенести схему запланированных шагов рабочего процесса после v4.0.0

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Site
ru_RU: Сайт

en: Flow Control
ru_RU: Управление потоком

en: Asynchronous
ru_RU: Асинхронный

en: Debug
ru_RU: Отладка

en: Data Query
ru_RU: Запрос данных

en: Messages
ru_RU: Сообщения

en: The ID of the workflow
ru_RU: Идентификатор рабочего процесса

en: The post type
ru_RU: Тип записи

en: The taxonomy name
ru_RU: Название таксономии

en: The post ID
ru_RU: Идентификатор записи

en: Workflow not found
ru_RU: Рабочий процесс не найден

en: Flow data must be an array.
ru_RU: Данные потока должны быть массивом.

en: Each node must have an id and type.
ru_RU: Каждый узел должен иметь id и тип.

en: Each edge must have an id, source, and target.
ru_RU: Каждое ребро должно иметь id, источник и цель.

en: Loading the workflow editor...
ru_RU: Загрузка редактора рабочего процесса...

en: You need to enable JavaScript to run this app.
ru_RU: Вам необходимо включить JavaScript, чтобы запустить это приложение.

en: Need PublishPress Future Support?
ru_RU: Нужна поддержка PublishPress Future?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ru_RU: Если вам нужна помощь или у вас есть запрос на новую функцию, дайте нам знать.

en: Request Support
ru_RU: Запросить поддержку

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ru_RU: Подробная документация также доступна на сайте плагина.

en: View Knowledge Base
ru_RU: Просмотреть базу знаний

en: Overdue:
ru_RU: Просрочено:

note: translators: %1$s opens a span tag, %2$s is the action name, %3$s ends a span tag, %4$s is the a span tag, %5$s is the a span tag, %6$s is the a span tag
en: %1$s%2$s%3$s on %5$s%4$s%6$s
ru_RU: %1$s%2$s%3$s на %5$s%4$s%6$s

en: Action was not scheduled due to a configuration issue. Please attempt to schedule it again.
ru_RU: Действие не было запланировано из-за проблемы с конфигурацией. Пожалуйста, попробуйте запланировать его снова.

en: Metabox
ru_RU: Метабокс

en: Metabox Title
ru_RU: Название метабокса

en: The title of the metabox that will be displayed in the post edit screen.
ru_RU: Название метабокса, которое будет отображаться на экране редактирования поста.

en: Checkbox Field Label
ru_RU: Метка поля с чекбоксом

en: The label of the checkbox field that will be displayed in the metabox.
ru_RU: Метка поля с чекбоксом, которая будет отображаться в метабоксе.

en: Future Actions Column
ru_RU: Столбец будущих действий

en: Future Action Column Style
ru_RU: Стиль столбца будущих действий

en: Detailed
ru_RU: Подробно

en: Displays all information in the Future Action column on the "Posts" screen.
ru_RU: Отображает всю информацию в столбце будущих действий на экране "Записи".

en: Simplified
ru_RU: Упрощенно

en: Displays only the icon and date/time in the Future Action column on the "Posts" screen.
ru_RU: Отображает только значок и дату/время в столбце будущих действий на экране "Записи".

en: Future Actions Editor
ru_RU: Редактор будущих действий

en: This controls the time format used to select dates for Future Actions.
ru_RU: Это управляет форматом времени, используемым для выбора дат для будущих действий.

en: Time format in the date picker
ru_RU: Формат времени в выборе даты

en: Inherit from Site Settings
ru_RU: Унаследовать от настроек сайта

en: 24 hours
ru_RU: 24 часа

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Advanced Options
ru_RU: Расширенные параметры

en: Experimental Features
ru_RU: Экспериментальные функции

en: Enable experimental features
ru_RU: Включить экспериментальные функции

en: Enable experimental features that are still in development and may not be fully functional.
ru_RU: Включить экспериментальные функции, которые все еще находятся в разработке и могут быть не полностью функциональными.

en: Preserve Data After Deactivating the Plugin
ru_RU: Сохранить данные после деактивации плагина

en: Preserve data
ru_RU: Сохранить данные

en: Delete data
ru_RU: Удалить данные

en: Toggle between preserving or deleting data after the plugin is deactivated.
ru_RU: Переключение между сохранением или удалением данных после деактивации плагина.

en: Debug Log
ru_RU: Журнал отладки

en: Below is a dump of the debugging table, this should be useful for troubleshooting.
ru_RU: Ниже приведен дамп таблицы отладки, это должно быть полезно для устранения неполадок.

en: Number of logs to display:
ru_RU: Количество журналов для отображения:

en: Display:
ru_RU: Отображать:

en: Grouped by request
ru_RU: Группировать по запросу

en: Time sequence
ru_RU: Последовательность времени

en: Show only requests with trigger activated
ru_RU: Показать только запросы с активированным триггером

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: filtered total, %3$d: sessions, %4$d: total unfiltered, %5$s: filtered log size, %6$s: total log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Total in database: %4$d. Log size: %5$s (total: %6$s).
ru_RU: Показ последних %1$d из %2$d логов (%3$d сессий). Всего в базе данных: %4$d. Размер лога: %5$s (всего: %6$s).

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: total count, %3$d: sessions, %4$s: log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Log size: %4$s.
ru_RU: Показ последних %1$d из %2$d логов (%3$d сессий). Размер лога: %4$s.

note: translators: %1$d: filtered logs count, %2$d: sessions, %3$d: total unfiltered, %4$s: filtered log size, %5$s: total log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Total in database: %3$d. Log size: %4$s (total: %5$s).
ru_RU: Показ всех %1$d логов (%2$d сессий). Всего в базе данных: %3$d. Размер лога: %4$s (всего: %5$s).

note: translators: %1$d: total logs count, %2$d: sessions count, %3$s: log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Log size: %3$s.
ru_RU: Показ всех %1$d логов (%2$d сессий). Размер лога: %3$s.

en: Copy Debug Log
ru_RU: Скопировать отладочный лог

en: Download
ru_RU: Скачать

en: View Full Log in New Tab
ru_RU: Просмотреть полный лог в новой вкладке

en: Debug log copied to clipboard!
ru_RU: Отладочный лог скопирован в буфер обмена!

en: Advanced Diagnostics and Tools
ru_RU: Расширенная диагностика и инструменты

en: WP-Cron Status Check
ru_RU: Проверка статуса WP-Cron

en: Passed
ru_RU: Пройдено

en: WP Cron Disabled
ru_RU: WP Cron отключен

en: Database Schema Check
ru_RU: Проверка схемы базы данных

en: After activating the plugin, tables are updated automatically on the next page load. Use the button below if you still see schema errors.
ru_RU: После активации плагина таблицы обновляются автоматически при следующей загрузке страницы. Используйте кнопку ниже, если вы все еще видите ошибки схемы.

en: Error found on the database schema: | Errors found on the database schema:
ru_RU[0]: Ошибка в схеме базы данных:
ru_RU[1]: Ошибки в схеме базы данных:

en: Try to Fix Database
ru_RU: Попробовать исправить базу данных

en: Debug Logging
ru_RU: Отладочное ведение журнала

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Disable Debugging
ru_RU: Отключить отладку

en: Purge Debug Log
ru_RU: Очистить отладочный лог

en: View Debug Logs
ru_RU: Просмотреть журналы отладки

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Enable Debugging
ru_RU: Включить отладку

en: Spatie Ray Debug
ru_RU: Отладка Spatie Ray

en: Spatie Ray Detected
ru_RU: Обнаружен Spatie Ray

en: Spatie Ray Debug is detected. The "Send to Ray" workflow step will be available in the workflow editor.
ru_RU: Обнаружена отладка Spatie Ray. Шаг рабочего процесса "Отправить в Ray" будет доступен в редакторе рабочего процесса.

en: Spatie Ray Not Detected
ru_RU: Spatie Ray не обнаружен

en: Spatie Ray Debug is not detected. This is not an error, but the "Send to Ray" workflow step will not be available in the workflow editor.
ru_RU: Отладка Spatie Ray не обнаружена. Это не ошибка, но шаг рабочего процесса "Отправить в Ray" не будет доступен в редакторе рабочего процесса.

en: Learn more about Spatie Ray
ru_RU: Узнать больше о Spatie Ray

en: Migrate Legacy Future Actions
ru_RU: Мигрировать устаревшие будущие действия

en: Run Migration
ru_RU: Запустить миграцию

en: Migrate legacy future actions from WP Cron to the new Action Scheduler. This will run in the background and may take a while.
ru_RU: Мигрировать устаревшие будущие действия из WP Cron в новый планировщик действий. Это будет выполняться в фоновом режиме и может занять некоторое время.

en: Restore Legacy Action Arguments
ru_RU: Восстановить аргументы устаревших действий

en: Run Data Restoration
ru_RU: Запустить восстановление данных

en: Restore legacy action arguments as Post Meta. This is useful if you have issues with 3rd party plugins that read that data. This will run in the background and may take a while.
ru_RU: Восстановить аргументы устаревших действий как метаданные поста. Это полезно, если у вас есть проблемы с плагинами сторонних разработчиков, которые читают эти данные. Это будет выполняться в фоновом режиме и может занять некоторое время.

en: Legacy Cron Schedule
ru_RU: Расписание устаревших задач Cron

en: The below table will show all currently scheduled cron events for the plugin with the next run time.
ru_RU: Ниже приведена таблица, которая покажет все текущие запланированные события cron для плагина с временем следующего запуска.

en: Event
ru_RU: Событие

en: Posts and expiration settings
ru_RU: Посты и настройки истечения

en: This is a legacy feature and will be removed in a future version.
ru_RU: Это устаревшая функция и будет удалена в будущей версии.

en: Default Formats
ru_RU: Форматы по умолчанию

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action date within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
ru_RU: Формат по умолчанию для отображения даты действия в записи с использованием шорткода или в подвале. Для получения информации о допустимых вариантах форматирования смотрите: %s.

en: PHP Date Function
ru_RU: Функция даты PHP

en: Time Format
ru_RU: Формат времени

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action time within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
ru_RU: Формат по умолчанию для отображения времени действия в записи с использованием шорткода или в подвале. Для получения информации о допустимых вариантах форматирования смотрите: %s.

en: Post Footer Display
ru_RU: Отображение в подвале записи

en: Enabling this below will display the action date automatically at the end of any post which is set to run an action.
ru_RU: Включение этого параметра приведет к автоматическому отображению даты действия в конце любой записи, для которой запланировано выполнение действия.

en: Show in Post Footer?
ru_RU: Показать в подвале записи?

en: This will enable or disable displaying the future action date in the post footer.
ru_RU: Это позволит включить или отключить отображение будущей даты действия в подвале записи.

en: Footer Contents
ru_RU: Содержимое подвала

en: Enter the text you would like to appear at the bottom of every post which has an action scheduled.  The following placeholders will be replaced with the future action date in the following format:
ru_RU: Введите текст, который вы хотите видеть внизу каждой записи, в которой запланировано действие. Следующие заполнители будут заменены на будущую дату действия в следующем формате:

en: Footer Style
ru_RU: Стиль подвала

en: The inline css which will be used to style the footer text.
ru_RU: Встроенный CSS, который будет использоваться для стилизации текста подвала.

en: Example:
ru_RU: Пример:

en: Shortcode
ru_RU: Шорткод

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode
en: Use the %s[futureaction]%s shortcode to show when the future action will occur. You can add this shortcode anywhere in your post content.
ru_RU: Используйте %s[futureaction]%s шорткод, чтобы показать, когда произойдет будущее действие. Вы можете добавить этот шорткод в любом месте вашего содержимого записи.

en: Shortcode Wrapper
ru_RU: Обертка шорткода

en: The shortcode output will be wrapped in the selected HTML tag, allowing you to control its structure and styling.
ru_RU: Вывод шорткода будет обернут в выбранный HTML-тег, что позволит вам контролировать его структуру и стилизацию.

en: Wrapper Class
ru_RU: Класс обертки

en: Add a CSS class to the wrapper element for custom styling.
ru_RU: Добавить класс CSS к элементу-обертке для пользовательского оформления.

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

note: translators: %s is the shortcode code wrapped in code tags
en: The following attributes are available for the %s shortcode:
ru_RU: Следующие атрибуты доступны для шорткода %s:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute name
en: %s - Available options:
ru_RU: %s - Доступные опции:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays complete date/time.  Default value.
ru_RU: %s - Отображает полную дату/время. Значение по умолчанию.

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays date only
ru_RU: %s - Отображает только дату

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays time only
ru_RU: %s - Отображает только время

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute dateformat translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute timeformat
en: %s - Format set here will override the value set on the settings page
ru_RU: %s - Формат, установленный здесь, переопределит значение, установленное на странице настроек

en: Defaults
ru_RU: Настройки по умолчанию

en: Calendar Visibility
ru_RU: Видимость календаря

en: Remember last state
ru_RU: Запомнить последнее состояние

en: Shows or hides the calendar based on the last user interaction.
ru_RU: Показывает или скрывает календарь в зависимости от последнего взаимодействия пользователя.

en: Always hidden
ru_RU: Всегда скрыто

en: The calendar is always hidden by default.
ru_RU: Календарь всегда скрыт по умолчанию.

en: Permissions
ru_RU: Разрешения

en: Choose Which User Roles Can Create Future Actions
ru_RU: Выберите, какие роли пользователей могут создавать будущие действия

en: Email Notification
ru_RU: Уведомление по электронной почте

en: Whenever an action runs, an email can be sent to alert users.
ru_RU: Когда срабатывает действие, может быть отправлено электронное письмо для уведомления пользователей.

en: Enable Email Notification?
ru_RU: Включить уведомление по электронной почте?

en: This will enable or disable the send of email notification on future action.
ru_RU: Это позволит включить или отключить отправку уведомлений по электронной почте о будущих действиях.

en: Include Blog Administrators?
ru_RU: Включить администраторов блога?

en: This will include all users with the role of "Administrator" in the email.
ru_RU: Это будет включать всех пользователей с ролью "Администратор" в электронное письмо.

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when the action runs.  This will be applied to ALL post types.  You can set post type specific emails on the Defaults tab.
ru_RU: Введите список электронных адресов, разделенных запятыми, которые вы хотите получать уведомления, когда действие выполняется. Это будет применяться ко ВСЕМ типам постов. Вы можете установить специфические для типа поста электронные адреса на вкладке "По умолчанию".

en: Past-due Actions Notification
ru_RU: Уведомления о просроченных действиях

en: This will enable or disable the send of email notification on past-due actions.
ru_RU: Это позволит включить или отключить отправку уведомлений по электронной почте о просроченных действиях.

en: Enable Past-due Actions Notification?
ru_RU: Включить уведомления о просроченных действиях?

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when past-due actions are detected.
ru_RU: Введите список электронных адресов, разделенных запятыми, которые вы хотите получать уведомления, когда обнаруживаются просроченные действия.

en: Post Types
ru_RU: Типы постов

en: General
ru_RU: Общее

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: Display
ru_RU: Отображение

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Diagnostics and Tools
ru_RU: Диагностика и инструменты

en: Drop a .json file here
ru_RU: Перетащите .json файл сюда

en: or
ru_RU: или

en: Select a .json file
ru_RU: Выберите .json файл

en: Selected file
ru_RU: Выбранный файл

en: File size
ru_RU: Размер файла

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Select all
ru_RU: Выбрать все

en: Unselect all
ru_RU: Снять выбор со всех

en: No items found.
ru_RU: Элементы не найдены.

en: Loading items, please wait...
ru_RU: Загрузка элементов, пожалуйста, подождите...

en: Select the content you want to import.
ru_RU: Выберите содержимое, которое вы хотите импортировать.

en: Action Settings
ru_RU: Настройки действия

en: No workflows or settings found in the file.
ru_RU: В файле не найдено рабочих процессов или настроек.

en: Cancel and select a different file
ru_RU: Отменить и выбрать другой файл

en: Settings exported successfully.
ru_RU: Настройки успешно экспортированы.

en: Failed to export settings.
ru_RU: Не удалось экспортировать настройки.

en: Export the plugin settings and workflows to a .json file. This file can be imported later to restore the data or migrate to another site.
ru_RU: Экспортируйте настройки плагина и рабочие процессы в файл .json. Этот файл можно будет импортировать позже для восстановления данных или миграции на другой сайт.

en: Exporting...
ru_RU: Экспорт...

en: Invalid file type. Please upload a .json file.
ru_RU: Неверный тип файла. Пожалуйста, загрузите файл .json.

en: Settings imported successfully.
ru_RU: Настройки успешно импортированы.

en: Failed to import settings.
ru_RU: Не удалось импортировать настройки.

en: Import the plugin settings or workflows from a .json file.
ru_RU: Импортируйте настройки плагина или рабочие процессы из файла .json.

en: Select Content to Import
ru_RU: Выберите содержимое для импорта

en: Raw Data Preview
ru_RU: Предварительный просмотр необработанных данных

en: Select a post type to edit:
ru_RU: Выберите тип поста для редактирования:

en: Workflow to trigger
ru_RU: Рабочий процесс для запуска

en: No compatible workflows available.
ru_RU: Нет совместимых рабочих процессов.

en: Change manually enabled workflows
ru_RU: Изменить вручную включенные рабочие процессы

note: translators: %s: Workflow title
en: Are you sure you want to cancel all scheduled actions for the "%s" workflow?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить все запланированные действия для рабочего процесса "%s"?

en: Cancel Actions
ru_RU: Отменить действия

en: %d item | %d items
ru_RU[0]: %d предмет
ru_RU[1]: %d предмета
ru_RU[2]: %d предметов

en: Integer
ru_RU: Целое число

en: String
ru_RU: Строка

en: Boolean
ru_RU: Логический

en: Object
ru_RU: Объект

en: Array
ru_RU: Массив

en: Argument name
ru_RU: Имя аргумента

en: Data type
ru_RU: Тип данных

en: Value
ru_RU: Значение

en: The argument name should only contain letters, numbers and underscores.
ru_RU: Имя аргумента должно содержать только буквы, цифры и подчеркивания.

en: Argument #%s
ru_RU: Аргумент #%s

en: No arguments added to the action.
ru_RU: Нет аргументов, добавленных к действию.

en: Add a new argument
ru_RU: Добавить новый аргумент

en: When to expire
ru_RU: Когда истекать

en: Add Group
ru_RU: Добавить группу

en: Add Rule
ru_RU: Добавить правило

en: Create rules that will continue the workflow only if certain conditions are met.
ru_RU: Создайте правила, которые продолжат рабочий процесс только при выполнении определенных условий.

en: Edit rules
ru_RU: Редактировать правила

en: Conditional logic is a Pro feature. Upgrade to create advanced conditions for your workflows.
ru_RU: Условная логика - это функция Pro. Обновите, чтобы создать расширенные условия для ваших рабочих процессов.

en: Duplicate Rule
ru_RU: Правило дубликата

en: Not
ru_RU: Не

en: Dismiss
ru_RU: Отклонить

en: Dismiss the notification
ru_RU: Отклонить уведомление

en: Option %s
ru_RU: Опция %s

en: Option #%s
ru_RU: Опция #%s

en: No options added to the action.
ru_RU: Опции не добавлены к действию.

en: Add a new option
ru_RU: Добавить новую опцию

en: You have reached the maximum number of options. You can add up to %s options.
ru_RU: Вы достигли максимального количества опций. Вы можете добавить до %s опций.

en: Name
ru_RU: Имя

en: Hint
ru_RU: Подсказка

en: The option name should only contain letters, numbers and underscores.
ru_RU: Имя опции должно содержать только буквы, цифры и подчеркивания.

en: Selected in the calendar
ru_RU: Выбрано в календаре

en: When the trigger is activated
ru_RU: Когда триггер активирован

en: When the step is activated
ru_RU: Когда шаг активирован

en: As soon as possible
ru_RU: Как можно скорее

en: On a specific date
ru_RU: В конкретную дату

en: Relative to a specific date
ru_RU: Относительно конкретной даты

en: Unchanged
ru_RU: Без изменений

en: Date source
ru_RU: Источник даты

en: Click the button to choose a custom date source from variables that can provide a date.
ru_RU: Нажмите кнопку, чтобы выбрать пользовательский источник даты из переменных, которые могут предоставить дату.

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: Error:
ru_RU: Ошибка:

en: Click for more information
ru_RU: Нажмите для получения дополнительной информации

en: For more information on formatting, see the %sPHP strtotime function%s. For example, you could enter %s+1 month%s or %s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s or %snext Thursday%s. Please use only phrases in English.
ru_RU: Для получения дополнительной информации о форматировании смотрите %sPHP функцию strtotime%s. Например, вы можете ввести %s+1 месяц%s или %s+1 неделя 2 дня 4 часа 2 секунды%s или %sследующий четверг%s. Пожалуйста, используйте только фразы на английском языке.

en: All received input
ru_RU: Все полученные данные

en: Custom data
ru_RU: Пользовательские данные

en: Select the data to output
ru_RU: Выберите данные для вывода

en: Notice
ru_RU: Уведомление

en: Critical
ru_RU: Критический

en: Alert
ru_RU: Предупреждение

en: Post Status
ru_RU: Статус поста

en: Post Type
ru_RU: Тип поста

note: translators: %s is the database table name
en: Type the %s key and click on the button to insert it.
ru_RU: Введите ключ %s и нажмите кнопку, чтобы вставить его.

en: Metadata key
ru_RU: Ключ метаданных

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Select a variable from the list below.
ru_RU: Выберите переменную из списка ниже.

en: Type your expression here or use the variables below.
ru_RU: Введите ваше выражение здесь или используйте переменные ниже.

en: Variables
ru_RU: Переменные

en: Double-click on a variable to select it.
ru_RU: Дважды щелкните по переменной, чтобы выбрать её.

en: Double-click on any variable to add it to your expression.
ru_RU: Дважды щелкните по любой переменной, чтобы добавить её в ваше выражение.

en: Hover over a variable to see its description.
ru_RU: Наведите курсор на переменную, чтобы увидеть её описание.

en: The name of the term.
ru_RU: Название термина.

en: Slug
ru_RU: Слаг

en: The slug of the term.
ru_RU: Слаг термина.

en: Term ID
ru_RU: ID термина

en: The unique identifier of the term.
ru_RU: Уникальный идентификатор термина.

en: Count
ru_RU: Количество

en: Number of posts assigned to this term.
ru_RU: Количество записей, назначенных этому термину.

note: translators: %s is the taxonomy label
en: %s terms for this post.
ru_RU: %s термина для этого сообщения.

en: Learn more
ru_RU: Узнать больше

en: This option is used to connect to another step and cannot have its name changed until the connection is removed.
ru_RU: Эта опция используется для подключения к другому шагу и не может быть изменена до тех пор, пока соединение не будет удалено.

en: OK
ru_RU: ОК

en: Post Date
ru_RU: Дата публикации

en: Update the post date
ru_RU: Обновить дату публикации

en: Post Title
ru_RU: Название публикации

en: Update the post title
ru_RU: Обновить название публикации

en: Post Slug
ru_RU: Слаг публикации

en: Update the post slug
ru_RU: Обновить слаг публикации

en: Post Content
ru_RU: Содержимое поста

en: Update the post content
ru_RU: Обновить содержимое поста

en: Post Excerpt
ru_RU: Аннотация поста

en: Update the post excerpt
ru_RU: Обновить аннотацию поста

en: Post Discussion
ru_RU: Обсуждение поста

en: Update the post discussion
ru_RU: Обновить обсуждение поста

en: Post Password
ru_RU: Пароль поста

en: Update the post password
ru_RU: Обновить пароль поста

en: Post Author
ru_RU: Автор поста

en: Update the post author
ru_RU: Обновить автора поста

en: Unable to load the list of authors. Please try again.
ru_RU: Не удалось загрузить список авторов. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Do not update
ru_RU: Не обновлять

en: Author
ru_RU: Автор

en: Comments only
ru_RU: Только комментарии

en: Closed
ru_RU: Закрыто

en: Pings only
ru_RU: Только пинги

en: Open
ru_RU: Открыто

en: Changed...
ru_RU: Изменено...

en: Visitors can add new comments and replies.
ru_RU: Посетители могут добавлять новые комментарии и ответы.

en: Visitors can not add new comments or replies. Existing comments remain visible.
ru_RU: Посетители не могут добавлять новые комментарии или ответы. Существующие комментарии остаются видимыми.

en: Enable pinbacks & trackbacks
ru_RU: Включить пинбэки и трекбэки

en: Learn more about pinbacks & trackbacks
ru_RU: Узнать больше о пинбэках и трекбэках

en: Clear content
ru_RU: Очистить содержимое

en: Create filters to query specific posts based on rules.
ru_RU: Создайте фильтры для запроса конкретных записей на основе правил.

en: Post selection
ru_RU: Выбор записи

en: Post received as input
ru_RU: Запись, полученная на входе

en: Custom query
ru_RU: Пользовательский запрос

en: Post Terms
ru_RU: Условия записи

en: Separate multiple values with commas or Enter key.
ru_RU: Разделяйте несколько значений запятыми или клавишей Enter.

en: * Required field
ru_RU: * Обязательное поле

en: Post Search Query
ru_RU: Поисковый запрос записи

en: Create a search query to filter posts based on conditions.
ru_RU: Создайте поисковый запрос для фильтрации записей на основе условий.

en: Edit query
ru_RU: Редактировать запрос

en: Post Parent
ru_RU: Родитель записи

en: New Status
ru_RU: Новый статус

en: No color
ru_RU: Без цвета

en: Green
ru_RU: Зеленый

en: Orange
ru_RU: Оранжевый

en: Red
ru_RU: Красный

en: Blue
ru_RU: Синий

en: Purple
ru_RU: Фиолетовый

en: Gray
ru_RU: Серый

en: Custom interval in seconds
ru_RU: Пользовательский интервал в секундах

en: Repeating Action
ru_RU: Повторяющееся действие

en: Choose how often this task should repeat. Select 'Non-repeating' for a one-time action or set an interval for automatic recurrence.
ru_RU: Выберите, как часто эта задача должна повторяться. Выберите 'Не повторять' для однократного действия или установите интервал для автоматического повторения.

en: Unique Task Identifier
ru_RU: Уникальный идентификатор задачи

en: Define a unique ID to detect and prevent duplicate tasks.
ru_RU: Определите уникальный ID для обнаружения и предотвращения дублирующихся задач.

en: Select the terms
ru_RU: Выберите условия

en: Specific terms
ru_RU: Конкретные условия

en: User Role
ru_RU: Роль пользователя

en: User selection
ru_RU: Выбор пользователя

en: User received as input
ru_RU: Пользователь получен в качестве ввода

en: User ID
ru_RU: Идентификатор пользователя

en: Applying auto layout.
ru_RU: Применение авторазметки.

en: Auto layout applied.
ru_RU: Авторазметка применена.

en: Back
ru_RU: Назад

en: Add a description to this step...
ru_RU: Добавьте описание к этому шагу...

en: Edit description
ru_RU: Редактировать описание

en: Pro
ru_RU: Профессионал

en: Currently this step is being skipped. Upgrade to Pro to unlock this feature.
ru_RU: На данный момент этот шаг пропускается. Обновите до Pro, чтобы разблокировать эту функцию.

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Close
ru_RU: Закрыть

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Auto Layout
ru_RU: Авторазметка

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Upgrade to Pro and unlock more features
ru_RU: Перейти на Pro и разблокировать больше функций

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Redo
ru_RU: Повторить

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Wait, we are loading the workflow...
ru_RU: Подождите, мы загружаем рабочий процесс...

en: Feature deactivated
ru_RU: Функция деактивирована

en: Feature activated
ru_RU: Функция активирована

en: Fullscreen mode
ru_RU: Режим полного экрана

en: Work without distraction
ru_RU: Работайте без отвлечений

en: Fullscreen mode activated
ru_RU: Режим полного экрана активирован

en: Fullscreen mode deactivated
ru_RU: Режим полного экрана деактивирован

en: Advanced Settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Display advanced settings for the workflow, triggers and steps
ru_RU: Показать расширенные настройки для рабочего процесса, триггеров и шагов

en: Advanced settings mode activated
ru_RU: Режим расширенных настроек активирован

en: Advanced settings mode deactivated
ru_RU: Режим расширенных настроек деактивирован

en: Display a mini map
ru_RU: Показать мини-карту

en: Display a mini map in the bottom of the editor, triggers and steps
ru_RU: Показать мини-карту внизу редактора, триггеров и шагов

en: Mini map activated
ru_RU: Мини-карта активирована

en: Mini map deactivated
ru_RU: Мини-карта деактивирована

en: Display the controls panel
ru_RU: Отобразить панель управления

en: Display the controls panel with buttons to zoon in, zoom out, fit the view and lock the viewport
ru_RU: Отобразить панель управления с кнопками для увеличения, уменьшения, подгонки вида и блокировки области просмотра

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Developer mode
ru_RU: Режим разработчика

en: Work in developer mode
ru_RU: Работа в режиме разработчика

en: Developer mode activated
ru_RU: Режим разработчика активирован

en: Developer mode deactivated
ru_RU: Режим разработчика деактивирован

en: Welcome guide
ru_RU: Руководство для новичков

en: Display the welcome guide
ru_RU: Отобразить руководство для новичков

en: Welcome guide activated
ru_RU: Руководство для новичков активировано

en: Welcome guide deactivated
ru_RU: Руководство для новичков деактивировано

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Developer Info
ru_RU: Информация для разработчиков

en: Node
ru_RU: Узел

en: Node Data
ru_RU: Данные узла

en: Node Settings
ru_RU: Настройки узла

en: Node Type
ru_RU: Тип узла

en: No element selected.
ru_RU: Элемент не выбран.

en: Multiple and different elements selected.
ru_RU: Выбрано несколько разных элементов.

en: %d steps selected
ru_RU: %d шагов выбрано

en: Multiple steps selected.
ru_RU: Выбрано несколько шагов.

en: %d connections selected
ru_RU: %d соединений выбрано

en: Multiple connections selected.
ru_RU: Выбрано несколько соединений.

en: Connection
ru_RU: Соединение

en: The connection between nodes in the workflow. Signifies the path along which data or control flow one node to another.
ru_RU: Соединение между узлами в рабочем процессе. Обозначает путь, по которому данные или управление текут от одного узла к другому.

en: Step Data Flow
ru_RU: Поток данных шага

en: Inputs
ru_RU: Входные данные

en: This step receives the following input from previous step:
ru_RU: Этот шаг получает следующие входные данные от предыдущего шага:

en: This step does not receive any input from previous step.
ru_RU: Этот шаг не получает никаких входных данных от предыдущего шага.

en: Outputs
ru_RU: Выходные данные

en: This step outputs the following data:
ru_RU: Этот шаг выводит следующие данные:

en: This step does not output any data.
ru_RU: Этот шаг не выводит никаких данных.

en: Step Scoped Variables
ru_RU: Переменные, ограниченные шагом

en: This step receives the following step scoped variables:
ru_RU: Этот шаг получает следующие переменные, ограниченные шагом:

en: This step does not have any step scoped variables.
ru_RU: Этот шаг не имеет никаких переменных, ограниченных шагом.

en: Global Variables
ru_RU: Глобальные переменные

en: No global variables are declared
ru_RU: Глобальные переменные не объявлены

en: No description
ru_RU: Нет описания

en: Unknown node: %s
ru_RU: Неизвестный узел: %s

en: This is a placeholder node for a node that does not exist.
ru_RU: Это узел-заполнитель для узла, который не существует.

en: Step
ru_RU: Шаг

en: Trigger
ru_RU: Триггер

en: Step actions
ru_RU: Действия шага

en: This node has errors
ru_RU: Этот узел содержит ошибки

en: Add a step
ru_RU: Добавить шаг

en: Search for actions
ru_RU: Поиск действий

en: Search for steps
ru_RU: Поиск шагов

en: Search for triggers and steps
ru_RU: Поиск триггеров и шагов

en: Click to add a trigger
ru_RU: Нажмите, чтобы добавить триггер

en: Validation
ru_RU: Валидация

en: All checks have passed for this step.
ru_RU: Все проверки пройдены для этого шага.

en: Upgrade to Pro to unlock this feature.
ru_RU: Обновите до Pro, чтобы разблокировать эту функцию.

en: Use left and right arrow keys to move through steps
ru_RU: Используйте клавиши со стрелками влево и вправо для перемещения по шагам

en: No results found.
ru_RU: Результатов не найдено.

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found. | %d results found.
ru_RU[0]: %d результат найден.
ru_RU[1]: %d результатов найдено.

en: Nodes
ru_RU: Узлы

en: A tip for using the workflow editor
ru_RU: Совет по использованию редактора рабочих процессов

note: translators: %d: Number of blocks.
en: %d block | %d blocks
ru_RU[0]: %d блок
ru_RU[1]: %d блока
ru_RU[2]: %d блоков

note: translators: Patterns tab title in the block inserter.
en: Actions
ru_RU: Действия

en: Select multiple steps by pressing <kbd>cmd</kbd> and clicking on each step in the workflow.
ru_RU: Выберите несколько шагов, нажав <kbd>cmd</kbd> и щелкнув по каждому шагу в рабочем процессе.

en: Drag steps from the inserter and drop them directly into your workflow for easy customization.
ru_RU: Перетаскивайте шаги из вставщика и бросайте их прямо в ваш рабочий процесс для легкой настройки.

en: Simply double-click any step to bring up the settings sidebar for quick adjustments.
ru_RU: Просто дважды щелкните любой шаг, чтобы открыть боковую панель настроек для быстрого изменения.

en: Double-click the workflow pane to increase the zoom level for a closer look.
ru_RU: Дважды щелкните область рабочего процесса, чтобы увеличить уровень масштабирования для более детального просмотра.

en: Hold down the <kbd>shift</kbd> key and double-click the workflow pane to decrease the zoom level.
ru_RU: Удерживайте клавишу <kbd>shift</kbd> и дважды щелкните область рабочего процесса, чтобы уменьшить уровень масштабирования.

en: Easily add new steps by clicking on a step's handle and dragging it. Drop it in the workflow pane to see a floating inserter where you can type and search for the step you need.
ru_RU: Легко добавляйте новые шаги, щелкая по ручке шага и перетаскивая его. Бросьте его в область рабочего процесса, чтобы увидеть плавающий вставщик, где вы можете ввести и найти нужный шаг.

en: (no name)
ru_RU: (без названия)

en: Element
ru_RU: Элемент

en: Close settings
ru_RU: Закрыть настройки

en: Get started
ru_RU: Начать

en: Ray Debug
ru_RU: Отладка Ray

en: Enable or disable the different types of debug information that is shown in Ray when this workflow is activated.
ru_RU: Включите или отключите различные типы отладочной информации, которая отображается в Ray, когда этот рабочий процесс активирован.

en: Show Queries
ru_RU: Показать запросы

en: Show Emails
ru_RU: Показать электронные письма

en: Show WordPress Errors
ru_RU: Показать ошибки WordPress

en: Show current running step
ru_RU: Показать текущий выполняющийся шаг

en: Are you sure you want to delete this workflow?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот рабочий процесс?

en: Move to trash
ru_RU: Переместить в корзину

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Publish
ru_RU: Опубликовать

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Autosaving...
ru_RU: Автосохранение...

en: Updating...
ru_RU: Обновление...

en: Updated
ru_RU: Обновлено

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save draft
ru_RU: Сохранить черновик

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Autosaving
ru_RU: Автосохранение

en: Saving
ru_RU: Сохранение

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Unable to create a new workflow. Please try again.
ru_RU: Не удалось создать новый рабочий процесс. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Unable to load the workflow. Please try again.
ru_RU: Не удалось загрузить рабочий процесс. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Workflow saved as draft.
ru_RU: Рабочий процесс сохранен как черновик.

en: Unable to save workflow. Please, try again.
ru_RU: Не удалось сохранить рабочий процесс. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Workflow saved.
ru_RU: Рабочий процесс сохранен.

en: Unable to publish the workflow. Please, try again.
ru_RU: Не удалось опубликовать рабочий процесс. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Workflow switched to draft.
ru_RU: Рабочий процесс переключен в черновик.

en: Unable to switch workflow to draft. Please, try again.
ru_RU: Не удалось переключить рабочий процесс в черновик. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Workflow deleted. Redirecting...
ru_RU: Рабочий процесс удален. Перенаправление...

en: Unable to delete the workflow. Please, try again.
ru_RU: Не удалось удалить рабочий процесс. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Summary
ru_RU: Резюме

en: Title
ru_RU: Название

en: Description
ru_RU: Описание

en: Are you sure you want to unpublish this workflow?
ru_RU: Вы уверены, что хотите снять публикацию этого рабочего процесса?

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Switch to draft
ru_RU: Переключиться на черновик

en: Enable workflow %s
ru_RU: Включить рабочий процесс %s

[ctx: noun]
en: View
ru_RU: Просмотреть

[ctx: noun]
note: translators: Default label for the Workflow sidebar tab, not selected.
en: Workflow
ru_RU: Рабочий процесс

[ctx: nodes]
en: Most used
ru_RU: Наиболее используемые
