PublishPress Future 4.10.0 - en to pt-BR translation catalogue (1103 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Future allows you to schedule automatic changes to posts, pages and other content types.
pt-BR: PublishPress Future permite agendar mudanças automáticas em posts, páginas e outros tipos de conteúdo.

en: You do not have permission to configure PublishPress Future.
pt-BR: Você não tem permissão para configurar o PublishPress Future.

en: Debug is disabled
pt-BR: Depuração está desativada

en: Debugging Disabled
pt-BR: Depuração Desativada

en: Debugging Enabled
pt-BR: Depuração Ativada

en: Debugging Table Emptied
pt-BR: Tabela de Depuração Esvaziada

en: The legacy future actions migration has been enqueued and will run asynchronously.
pt-BR: A migração das ações futuras legadas foi colocada na fila e será executada de forma assíncrona.

en: The legacy actions arguments restoration has been enqueued and will run asynchronously.
pt-BR: A restauração dos argumentos das ações legadas foi colocada na fila e será executada de forma assíncrona.

en: The database schema was fixed.
pt-BR: O esquema do banco de dados foi corrigido.

en: The database schema could not be fixed. Please, contact the support team.
pt-BR: O esquema do banco de dados não pôde ser corrigido. Por favor, entre em contato com a equipe de suporte.

en: Saved Options!
pt-BR: Opções Salvas!

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the star rating markup
en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
pt-BR: Se você gosta do %1$s, por favor nos deixe uma avaliação de %2$s. Obrigado!

en: About PublishPress Future
pt-BR: Sobre o PublishPress Future

en: About
pt-BR: Sobre

en: Future Documentation
pt-BR: Documentação do Future

en: Documentation
pt-BR: Documentação

en: Contact the PublishPress team
pt-BR: Entre em contato com a equipe PublishPress

en: Contact
pt-BR: Contato

en: No taxonomies found
pt-BR: Nenhuma taxonomia encontrada

en: Post expires at EXPIRATIONTIME on ACTIONDATE
pt-BR: O post expira em EXPIRATIONTIME em ACTIONDATE

en: The table %s does not exist.
pt-BR: A tabela %s não existe.

en: The table indexes are invalid:
pt-BR: Os índices da tabela são inválidos:

en: Empty date time offset.
pt-BR: Offset de data e hora vazio.

en: Invalid date time offset
pt-BR: Offset de data e hora inválido

en: Export
pt-BR: Exportar

en: Import
pt-BR: Importar

en: Failed to get workflows. Check the logs for more details.
pt-BR: Falha ao obter fluxos de trabalho. Verifique os logs para mais detalhes.

en: Failed to export the file. Check the logs for more details.
pt-BR: Falha ao exportar o arquivo. Verifique os logs para mais detalhes.

en: Failed to import the file. Check the logs for more details.
pt-BR: Falha ao importar o arquivo. Verifique os logs para mais detalhes.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt-BR: Você não tem permissões suficientes para acessar esta página.

en: Invalid nonce.
pt-BR: Nonce inválido.

en: Add request_id and trigger_activated columns to debug log table after v4.10.0
pt-BR: Adicionar colunas request_id e trigger_activated à tabela de log de depuração após a v4.10.0

en: Add millisecond precision to debug log timestamp column (v4.10.0)
pt-BR: Adicionar precisão em milissegundos à coluna de timestamp do log de depuração (v4.10.0)

en: Debugging table is currently empty.
pt-BR: A tabela de depuração está atualmente vazia.

en: No results match the current filter.
pt-BR: Nenhum resultado corresponde ao filtro atual.

en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: Future Actions
pt-BR: Ações Futuras

en: Enable Future Action
pt-BR: Habilitar Ação Futura

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Action
pt-BR: Ação

en: Loading
pt-BR: Carregando

en: Show Calendar
pt-BR: Mostrar Calendário

en: Hide Calendar
pt-BR: Ocultar Calendário

note: translators: the text between {} is the link to the settings page. translators: the text between {{}} is the link to the settings page.
en: Timezone is controlled by the {WordPress Settings}.
pt-BR: O fuso horário é controlado pelas {Configurações do WordPress}.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: No %s found.
pt-BR: Nenhum %s encontrado.

en: You must assign a taxonomy to this post type to use this feature.
pt-BR: Você deve atribuir uma taxonomia a este tipo de post para usar este recurso.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: New %s
pt-BR: Novo %s

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to remove
pt-BR: %s para remover

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to add
pt-BR: %s para adicionar

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Search for %s
pt-BR: Pesquisar por %s

en: Select an action
pt-BR: Selecione uma ação

en: Select a date
pt-BR: Selecione uma data

en: Date cannot be in the past
pt-BR: A data não pode estar no passado

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Please select one or more %s
pt-BR: Por favor, selecione um ou mais %s

en: New status
pt-BR: Novo status

en: No posts selected. Unable to sync Future Actions.
pt-BR: Nenhum post selecionado. Não é possível sincronizar Ações Futuras.

en: Future Actions successfully synced with Post Metadata.
pt-BR: Ações Futuras sincronizadas com sucesso com os Metadados do Post.

en: Update Future Actions from Post Metadata
pt-BR: Atualizar Ações Futuras a partir dos Metadados do Post

en: Future Action Update
pt-BR: Atualização da Ação Futuras

en: — No Change —
pt-BR: — Sem Mudança —

en: Add or update action for posts
pt-BR: Adicionar ou atualizar ação para posts

en: Add action if none exists for posts
pt-BR: Adicionar ação se nenhuma existir para posts

en: Update the existing actions for posts
pt-BR: Atualizar as ações existentes para posts

en: Remove action from posts
pt-BR: Remover ação dos posts

en: Category
pt-BR: Categoria

en: Upgrade to Pro
pt-BR: Atualizar para Pro

en: Action Workflows
pt-BR: Fluxos de Trabalho de Ação

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Future Action
pt-BR: Ação Futuras

en: No future action
pt-BR: Sem ação futura

en: Invalid date time offset.
pt-BR: Deslocamento de data e hora inválido.

en: Future
pt-BR: Futuro

en: Scheduled Actions
pt-BR: Ações Agendadas

en: Log format
pt-BR: Formato de log

en: List
pt-BR: Lista

en: Unknown post
pt-BR: Postagem desconhecida

en: Executed action for: %s (ID: %d)
pt-BR: Ação executada para: %s (ID: %d)

en: Executed scheduled action
pt-BR: Ação programada executada

note: translators: %1$s is the link to the PHP strtotime function documentation, %2$s and %3$s are the opening and closing code tags. Please, do not translate the date format text, since PHP will not be able to calculate using non-english terms.
en: Set the offset to use for the default action date and time. For information on formatting, see %1$s. For example, you could enter %2$s+1 month%3$s or %2$s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%3$s or %2$snext Thursday%3$s. Please, use only terms in English.
pt-BR: Defina o deslocamento a ser usado para a data e hora da ação padrão. Para informações sobre formatação, veja %1$s. Por exemplo, você poderia inserir %2$s+1 mês%3$s ou %2$s+1 semana 2 dias 4 horas 2 segundos%3$s ou %2$spróxima quinta-feira%3$s. Por favor, use apenas termos em inglês.

en: Default Values
pt-BR: Valores Padrão

en: Use the values below to set the default actions/values to be used for each for the corresponding post types.  These values can all be overwritten when creating/editing the post/page.
pt-BR: Use os valores abaixo para definir as ações/valores padrão a serem utilizados para cada um dos tipos de postagem correspondentes. Esses valores podem ser todos sobrescritos ao criar/editar a postagem/página.

en: Active
pt-BR: Ativo

en: Activate the PublishPress Future actions for this post type
pt-BR: Ativar as ações do PublishPress Future para este tipo de postagem

en: Default Action
pt-BR: Ação Padrão

en: Select the default action for the post type.
pt-BR: Selecione a ação padrão para o tipo de postagem.

en: Select the taxonomy to be used for actions.
pt-BR: Selecione a taxonomia a ser usada para ações.

en: Automatically create actions
pt-BR: Criar ações automaticamente

en: This will automatically create an action for new posts, using the default settings on this screen
pt-BR: Isto criará automaticamente uma ação para novas postagens, usando as configurações padrão nesta tela

en: No taxonomies found for this post type. Taxonomy actions will not be available.
pt-BR: Nenhuma taxonomia encontrada para este tipo de postagem. Ações de taxonomia não estarão disponíveis.

en: Who to Notify
pt-BR: Quem Notificar

en: Enter a comma separated list of emails that you would like to be notified when the action runs.
pt-BR: Insira uma lista de e-mails separados por vírgula que você gostaria de ser notificado quando a ação for executada.

en: Default Date/Time Offset
pt-BR: Deslocamento de Data/Hora Padrão

en: PHP strtotime function
pt-BR: Função PHP strtotime

en: Default terms:
pt-BR: Termos padrão:

en: Save changes
pt-BR: Salvar alterações

en: Wait for the validation...
pt-BR: Aguarde a validação...

en: Date Preview
pt-BR: Pré-visualização da Data

en: Current Date
pt-BR: Data Atual

en: Computed Date
pt-BR: Data Calculada

en: Error
pt-BR: Erro

en: Custom statuses
pt-BR: Status personalizados

en: Enable support for custom statuses
pt-BR: Habilitar suporte para status personalizados

en: Checking this option will allow you to move posts to a custom status.
pt-BR: Marcar esta opção permitirá que você mova postagens para um status personalizado.

en: Metadata scheduling
pt-BR: Agendamento de metadados

en: Enable metadata scheduling
pt-BR: Habilitar agendamento de metadados

en: Checking this option will allow you to use post metadata to control the scheduling of actions.
pt-BR: Marcar esta opção permitirá que você use metadados de postagens para controlar o agendamento de ações.

en: This is a Pro feature. Upgrade to unlock this functionality.
pt-BR: Este é um recurso Pro. Faça upgrade para desbloquear esta funcionalidade.

en: Form Validation Failure: Sorry, your nonce did not verify.
pt-BR: Falha na Validação do Formulário: Desculpe, seu nonce não foi verificado.

en: The shortcode [futureaction] must be used inside the loop or with the post_id attribute.
pt-BR: O shortcode [futureaction] deve ser usado dentro do loop ou com o atributo post_id.

en: The column args length was not updated to 1000.
pt-BR: O comprimento dos argumentos da coluna não foi atualizado para 1000.

en: Status didn't change.
pt-BR: O status não mudou.

note: translators: 1: old post status, 2: new post status
en: Status has been successfully changed from "%1$s" to "%2$s".
pt-BR: O status foi alterado com sucesso de "%1$s" para "%2$s".

en: Change status
pt-BR: Mudar status

note: translators: %s: post type singular label
en: %s was not deleted.
pt-BR: %s não foi excluído.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been successfully deleted.
pt-BR: %s foi excluído com sucesso.

en: Delete
pt-BR: Excluir

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were added to the %s.
pt-BR: Nenhum termo foi adicionado ao %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy label, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of terms added, %4$s is the list of terms on the post
en: The following terms (%1$s) were added to the %2$s: "%3$s". The full list of terms on the post is: %4$s.
pt-BR: Os seguintes termos (%1$s) foram adicionados ao %2$s: "%3$s". A lista completa de termos no post é: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Add extra %s
pt-BR: Adicionar %s extra

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were removed from the %s.
pt-BR: Nenhum termo foi removido do %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the removed terms list, %4$s is the updated terms list
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s. The new list of terms on the post is: %4$s.
pt-BR: Os seguintes termos (%1$s) foram removidos do %2$s: %3$s. A nova lista de termos no post é: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove selected %s
pt-BR: Remover %s selecionados

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of term names
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s.
pt-BR: Os seguintes termos (%1$s) foram removidos do %2$s: %3$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove all %s
pt-BR: Remover todos %s

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were changed on the %s.
pt-BR: Nenhum termo foi alterado no %s.

note: translators: 1: taxonomy name, 2: post type singular label, 3: updated terms, 4: original terms
en: The following terms (%1$s) were set to the %2$s: "%3$s". The old list of terms on the post was: %4$s.
pt-BR: Os seguintes termos (%1$s) foram definidos para o %2$s: "%3$s". A lista antiga de termos no post era: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Replace all %s
pt-BR: Substituir todos %s

note: translators: %s: new post status
en: Change status to %s
pt-BR: Alterar status para %s

note: translators: %s: post type singular label
en: %s didn't change.
pt-BR: %s não mudou.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been added to stickies list.
pt-BR: %s foi adicionado à lista de fixados.

en: Stick
pt-BR: Fixar

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been removed from stickies list.
pt-BR: %s foi removido da lista de fixados.

en: Unstick
pt-BR: Desfixar

en: Migrate legacy actions arguments schema after v3.0.0
pt-BR: Migrar o esquema de argumentos de ações legadas após v3.0.0

en: Migrate legacy footer placeholders after v3.0.0
pt-BR: Migrar os placeholders de rodapé legados após v3.0.0

en: Migrate legacy scheduled actions after v3.0.0
pt-BR: Migrar as ações programadas legadas após v3.0.0

en: Restore post meta data after v3.0.1
pt-BR: Restaurar os metadados do post após v3.0.1

en: Change args column length to 1000 in the table _ppfuture_actions_args after v3.1.4
pt-BR: Alterar o comprimento da coluna args para 1000 na tabela _ppfuture_actions_args após v3.1.4

en: Email is disabled.
pt-BR: O email está desativado.

en: Email sent.
pt-BR: Email enviado.

en: Email not sent.
pt-BR: Email não enviado.

note: translators: %1$s: post title placeholder, %2$s: notification text, %3$s: action date placeholder, %4$s: post link placeholder
en: %1$s. %2$s on %3$s. The post link is %4$s
pt-BR: %1$s. %2$s em %3$s. O link do post é %4$s

note: translators: %s is the post title
en: Future Action Complete "%s"
pt-BR: Ação Futura Completa "%s"

note: translators: %s is the date/time offset and %s is the post type.
en: Invalid date/time offset "%s" for post type "%s". Please ensure you use only English terms for the date/time offset, such as "3 months" or "1 week".
pt-BR: Offset de data/hora inválido "%s" para o tipo de post "%s". Por favor, certifique-se de usar apenas termos em inglês para o offset de data/hora, como "3 meses" ou "1 semana".

en: Arguments
pt-BR: Argumentos

en: Logs
pt-BR: Registros

en: Scheduled Date
pt-BR: Data Programada

en: Recurrence
pt-BR: Recorrência

en: Run now
pt-BR: Executar agora

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Cancel the action. This will prevent the action from running in the future
pt-BR: Cancelar a ação. Isso impedirá que a ação seja executada no futuro

en: Run
pt-BR: Executar

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
pt-BR[0]: %s ano
pt-BR[1]: %s anos

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
pt-BR[0]: %s mês
pt-BR[1]: %s meses

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
pt-BR[0]: %s semana
pt-BR[1]: %s semanas

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
pt-BR[0]: %s dia
pt-BR[1]: %s dias

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
pt-BR[0]: %s hora
pt-BR[1]: %s horas

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
pt-BR[0]: %s minuto
pt-BR[1]: %s minutos

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
pt-BR[0]: %s segundo
pt-BR[1]: %s segundos

en: Action Logs
pt-BR: Registros de Ação

en: Uninitialized
pt-BR: Não Inicializado

en: Scheduled
pt-BR: Agendado

en: Complete
pt-BR: Completo

en: Failed
pt-BR: Falhou

en: Canceled
pt-BR: Cancelado

en: Running
pt-BR: Executando

en: All
pt-BR: Todos

en: Search hook, args and claim ID
pt-BR: Pesquisar hook, args e ID da reclamação

en: Completed
pt-BR: Completo

en: Process the action now
pt-BR: Processar a ação agora

note: translators: %s is the new status
en: New Status: %s
pt-BR: Novo Status: %s

note: translators: %s is the list of terms
en: Terms: %s
pt-BR: Termos: %s

en: View log
pt-BR: Ver log

en: Action:
pt-BR: Ação:

en: Arguments:
pt-BR: Argumentos:

en: Scheduled date:
pt-BR: Data agendada:

en: Date
pt-BR: Data

en: Message
pt-BR: Mensagem

en: Async
pt-BR: Assíncrono

note: translators: %s is the date interval in human readable format in the past
en:  (%s ago)
pt-BR:  (%s atrás)

en: Now!
pt-BR: Agora!

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
pt-BR: A cada %s

en: Non-repeating
pt-BR: Não repetitivo

en: No Scheduled Actions.
pt-BR: Nenhuma Ação Agendada.

en: Auto-refresh
pt-BR: Atualização automática

en: Refresh interval:
pt-BR: Intervalo de atualização:

en: seconds
pt-BR: segundos

en: Last refreshed:
pt-BR: Última atualização:

en: seconds ago
pt-BR: segundos atrás

en: Refreshing...
pt-BR: Atualizando...

en: Failed to refresh log data.
pt-BR: Falha ao atualizar os dados do log.

en: Scheduled Workflow Steps Cleanup
pt-BR: Limpeza de Etapas de Fluxo de Trabalho Programadas

en: Automatically remove scheduled workflow steps
pt-BR: Remover automaticamente etapas de fluxo de trabalho programadas

en: Automatically remove scheduled workflow steps that have been marked as failed, completed, or cancelled.
pt-BR: Remover automaticamente etapas de fluxo de trabalho programadas que foram marcadas como falhadas, concluídas ou canceladas.

en: Retain all scheduled workflow steps
pt-BR: Manter todas as etapas de fluxo de trabalho programadas

en: Retain all scheduled workflow steps indefinitely, including those marked as failed, completed, or cancelled. This may impact database performance over time.
pt-BR: Manter todas as etapas de fluxo de trabalho programadas indefinidamente, incluindo aquelas marcadas como falhadas, concluídas ou canceladas. Isso pode afetar o desempenho do banco de dados ao longo do tempo.

en: Retention
pt-BR: Retenção

en: The duration, in days, for which completed, failed, and canceled scheduled workflow steps will be preserved before automatic removal.
pt-BR: A duração, em dias, pela qual etapas de fluxo de trabalho programadas concluídas, falhadas e canceladas serão preservadas antes da remoção automática.

en: days
pt-BR: dias

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for the link to by the Pro version
en: You're using PublishPress Future Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
pt-BR: Você está usando PublishPress Future Free. A versão Pro tem mais recursos e suporte. %1$sAtualizar para Pro%2$s

en: Workflow Manual Trigger
pt-BR: Acionamento Manual do Fluxo de Trabalho

en: Check and warn about past-due actions
pt-BR: Verificar e avisar sobre ações atrasadas

note: translators: %s is the admin URL to the scheduled actions page
en: You have past-due scheduled actions in PublishPress Future.
    
    Please check them at %s
pt-BR: Você tem ações programadas atrasadas no PublishPress Future.
    
    Por favor, verifique-as em %s

en: [PublishPress Future] Past-due Actions Found
pt-BR: [PublishPress Future] Ações Atrasadas Encontradas

en: Future Workflow
pt-BR: Fluxo de Trabalho Futuro

en: Add New
pt-BR: Adicionar Novo

en: Add New Workflow
pt-BR: Adicionar Novo Fluxo de Trabalho

en: Edit Workflow
pt-BR: Editar Fluxo de Trabalho

en: New Workflow
pt-BR: Novo Fluxo de Trabalho

en: View Workflow
pt-BR: Ver Fluxo de Trabalho

en: Search Workflows
pt-BR: Buscar Fluxos de Trabalho

en: No Workflows found
pt-BR: Nenhum Fluxo de Trabalho encontrado

en: No Workflows found in Trash
pt-BR: Nenhum Fluxo de Trabalho encontrado na Lixeira

en: Parent Workflow:
pt-BR: Fluxo de Trabalho Pai:

en: All Workflows
pt-BR: Todos os Fluxos de Trabalho

en: Workflow Archives
pt-BR: Arquivos de Fluxo de Trabalho

en: Insert into workflow
pt-BR: Inserir no fluxo de trabalho

en: Uploaded to this workflow
pt-BR: Carregado neste fluxo de trabalho

en: Filter workflows list
pt-BR: Filtrar lista de fluxos de trabalho

en: Workflows list navigation
pt-BR: Navegação na lista de fluxos de trabalho

en: Action Workflows list
pt-BR: Lista de Fluxos de Trabalho de Ação

en: Workflow published.
pt-BR: Fluxo de Trabalho publicado.

en: Workflow published privately.
pt-BR: Fluxo de Trabalho publicado privadamente.

en: Workflow reverted to draft.
pt-BR: Fluxo de Trabalho revertido para rascunho.

en: Workflow scheduled.
pt-BR: Fluxo de Trabalho agendado.

en: Workflow updated.
pt-BR: Fluxo de Trabalho atualizado.

en: Notify when a post is updated
pt-BR: Notificar quando uma postagem for atualizada

en: Notify the site admin when a post is updated.
pt-BR: Notificar o administrador do site quando uma postagem for atualizada.

en: Unpublish to Draft after a week
pt-BR: Despublicar para Rascunho após uma semana

en: Change the post status to Draft a week after it was published.
pt-BR: Mudar o status da postagem para Rascunho uma semana após a publicação.

en: Unpublish and change category after 15 days
pt-BR: Despublicar e mudar a categoria após 15 dias

en: Move the post to draft and add a category after 15 days.
pt-BR: Mover a postagem para rascunho e adicionar uma categoria após 15 dias.

en: Add extra categories one month after publishing
pt-BR: Adicionar categorias extras um mês após a publicação

en: Sample workflow to add extra categories one month after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para adicionar categorias extras um mês após a publicação

en: Change status to draft one week after publishing
pt-BR: Mudar o status para rascunho uma semana após a publicação

en: Sample workflow to change status to draft one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para mudar o status para rascunho uma semana após a publicação

en: Delete post one week after publishing
pt-BR: Excluir postagem uma semana após a publicação

en: Sample workflow to delete post one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para excluir postagem uma semana após a publicação

en: Remove all categories one week after publishing
pt-BR: Remover todas as categorias uma semana após a publicação

en: Sample workflow to remove all categories one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para remover todas as categorias uma semana após a publicação

en: Remove selected categories one week after publishing
pt-BR: Remover categorias selecionadas uma semana após a publicação

en: Sample workflow to remove selected categories one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para remover categorias selecionadas uma semana após a publicação

en: Replace all categories one week after publishing
pt-BR: Substituir todas as categorias uma semana após a publicação

en: Sample workflow to replace all categories one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para substituir todas as categorias uma semana após a publicação

en: Stick post one week after publishing
pt-BR: Fixar postagem uma semana após a publicação

en: Sample workflow to stick post one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para fixar postagem uma semana após a publicação

en: Unstick post one week after publishing
pt-BR: Desfixar postagem uma semana após a publicação

en: Sample workflow to unstick post one week after publishing
pt-BR: Fluxo de trabalho exemplo para desfixar postagem uma semana após a publicação

en: Workflow repeating scheduled step
pt-BR: Etapa agendada do fluxo de trabalho repetido

en: Workflow scheduled step
pt-BR: Etapa agendada do fluxo de trabalho

en: Unschedule workflow recurring scheduled step
pt-BR: Desagendar etapa agendada recorrente do fluxo de trabalho

en: Cleanup orphan workflow scheduled step arguments
pt-BR: Limpar argumentos de etapa agendada órfã do fluxo de trabalho

en: Clean up completed scheduled steps older than %d days
pt-BR: Limpar etapas agendadas concluídas mais antigas que %d dias

en: Successfully executed action: %s
pt-BR: Ação executada com sucesso: %s

en: Executed workflow scheduled step
pt-BR: Etapa agendada do fluxo de trabalho executada

en: Cleaned up completed scheduled steps older than %d days
pt-BR: Limpar etapas agendadas concluídas mais antigas que %d dias

en: Checked for expired actions
pt-BR: Verificado ações expiradas

en: Cleaned up orphan workflow scheduled step arguments
pt-BR: Limpar argumentos de etapa agendada órfã do fluxo de trabalho

en: Unscheduled workflow recurring scheduled step
pt-BR: Desagendada etapa agendada recorrente do fluxo de trabalho

en: Schedule step is required for this workflow.
pt-BR: A etapa de agendamento é obrigatória para este fluxo de trabalho.

en: Workflow:
pt-BR: Fluxo de trabalho:

en: Step:
pt-BR: Etapa:

en: Trigger:
pt-BR: Gatilho:

en: Post:
pt-BR: Publicar:

en: Steps:
pt-BR: Etapas:

en: Workflow recurring scheduled action
pt-BR: Ação agendada recorrente do fluxo de trabalho

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$s is the date
en: %1$s until %2$s
pt-BR: %1$s até %2$s

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$d is the repeat times
en: %1$s for %2$d times
pt-BR: %1$s por %2$d vezes

en: Welcome to the workflow editor
pt-BR: Bem-vindo ao editor de fluxo de trabalho

en: In the PublishPress Workflow Editor, each workflow step is presented as a distinct 'node' in the workflow.
pt-BR: No Editor de Fluxo de Trabalho do PublishPress, cada etapa do fluxo de trabalho é apresentada como um 'nó' distinto no fluxo de trabalho.

en: Use your imagination
pt-BR: Use sua imaginação

en: You're free to create very distinct workflows in your site, according to your needs.
pt-BR: Você é livre para criar fluxos de trabalho muito distintos em seu site, de acordo com suas necessidades.

en: A basic workflow
pt-BR: Um fluxo de trabalho básico

en: Every workflow requires at least two steps connected to each other: one trigger and one action.
pt-BR: Todo fluxo de trabalho requer pelo menos duas etapas conectadas entre si: um gatilho e uma ação.

en: Add steps to your workflow
pt-BR: Adicione etapas ao seu fluxo de trabalho

en: Drag and drop steps to add them to your workflow. Connect the steps to create a workflow.
pt-BR: Arraste e solte etapas para adicioná-las ao seu fluxo de trabalho. Conecte as etapas para criar um fluxo de trabalho.

en: Output and input
pt-BR: Saída e entrada

en: Linked steps can pass data forward as input to the next step.
pt-BR: Etapas vinculadas podem passar dados para frente como entrada para a próxima etapa.

en: Customize the workflow
pt-BR: Personalize o fluxo de trabalho

en: Click on a step to customize it. You can change the step's settings in the right sidebar.
pt-BR: Clique em uma etapa para personalizá-la. Você pode alterar as configurações da etapa na barra lateral direita.

en: Workflow validation
pt-BR: Validação do fluxo de trabalho

en: Error messages will appear for any unfilled required settings, missed connections, or invalid values. Select the step to view the corresponding error in the sidebar.
pt-BR: Mensagens de erro aparecerão para quaisquer configurações obrigatórias não preenchidas, conexões perdidas ou valores inválidos. Selecione a etapa para visualizar o erro correspondente na barra lateral.

en: Publish your workflow
pt-BR: Publique seu fluxo de trabalho

en: When you're ready, click the publish button to make your workflow live.
pt-BR: Quando você estiver pronto, clique no botão publicar para tornar seu fluxo de trabalho ativo.

en: Need help?
pt-BR: Precisa de ajuda?

en: If you have any questions or need help, click the help button in the top right corner to access the support resources.
pt-BR: Se você tiver alguma dúvida ou precisar de ajuda, clique no botão de ajuda no canto superior direito para acessar os recursos de suporte.

note: translators: Blocks tab title in the block inserter.
en: Triggers
pt-BR: Gatilhos

en: Deactivate
pt-BR: Desativar

en: Activate
pt-BR: Ativar

en: Cancel all actions scheduled for this workflow
pt-BR: Cancelar todas as ações agendadas para este fluxo de trabalho

en: Cancel Scheduled Actions
pt-BR: Cancelar Ações Agendadas

en: Copy this workflow
pt-BR: Copiar este fluxo de trabalho

en: Copy
pt-BR: Copiar

en: Source workflow not found.
pt-BR: Fluxo de trabalho de origem não encontrado.

en: Failed to create new workflow.
pt-BR: Falha ao criar novo fluxo de trabalho.

en: An error occurred while copying the workflow.
pt-BR: Ocorreu um erro ao copiar o fluxo de trabalho.

en: Error cancelling scheduled actions.
pt-BR: Erro ao cancelar ações agendadas.

en: This workflow doesn't have any scheduled action.
pt-BR: Este fluxo de trabalho não possui nenhuma ação agendada.

en: Error updating workflow status.
pt-BR: Erro ao atualizar o status do fluxo de trabalho.

en: Workflow copied successfully.
pt-BR: Fluxo de trabalho copiado com sucesso.

en: Scheduled actions have been cancelled successfully.
pt-BR: Ações agendadas foram canceladas com sucesso.

en: Workflow status updated successfully.
pt-BR: Status do fluxo de trabalho atualizado com sucesso.

en: Action Workflow Editor
pt-BR: Editor de Fluxo de Trabalho de Ação

en: %s updated.
pt-BR: %s atualizado.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Revision title
en: %1$s restored to revision from %2$s
pt-BR: %1$s restaurado para a revisão de %2$s

en: %s published.
pt-BR: %s publicado.

en: %s saved.
pt-BR: %s salvo.

en: %s submitted.
pt-BR: %s enviado.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Scheduled date
en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
pt-BR: %1$s agendado para: <strong>%2$s</strong>.

en: %s draft updated.
pt-BR: %s rascunho atualizado.

en: Post Query
pt-BR: Consulta de Post

en: A query to select posts
pt-BR: Uma consulta para selecionar posts

en: Yes
pt-BR: Sim

en: No
pt-BR: Não

en: The workflow was not triggered.
pt-BR: O fluxo de trabalho não foi acionado.

en: The workflow was triggered by the legacy action
pt-BR: O fluxo de trabalho foi acionado pela ação legada

en: Trigger workflow
pt-BR: Acionar fluxo de trabalho

en: Add post meta
pt-BR: Adicionar meta do post

en: This step adds post meta to a post.
pt-BR: Esta etapa adiciona meta do post a um post.

en: Target Post
pt-BR: Post Alvo

en: Select which post will have post meta added.
pt-BR: Selecione qual post terá meta do post adicionada.

en: Post to Add Meta
pt-BR: Post para Adicionar Meta

en: Choose the post that will have its meta added.
pt-BR: Escolha o post que terá sua meta adicionada.

en: The meta to add to the post.
pt-BR: A meta a ser adicionada ao post.

en: Is single
pt-BR: É único

en: If enabled, only one meta value will be allowed. If disabled, multiple meta values can be added as an array.
pt-BR: Se habilitado, apenas um valor meta será permitido. Se desabilitado, múltiplos valores meta podem ser adicionados como um array.

en: Meta key
pt-BR: Chave meta

en: The meta key to add to the post.
pt-BR: A chave meta a ser adicionada ao post.

en: Meta value
pt-BR: Valor meta

en: The meta value to add to the post.
pt-BR: O valor meta a ser adicionado ao post.

en: Step input
pt-BR: Entrada do passo

en: The input data for this step.
pt-BR: Os dados de entrada para este passo.

en: Meta ID
pt-BR: ID meta

en: The ID of the meta added to the post.
pt-BR: O ID do meta adicionado ao post.

en: Next
pt-BR: Próximo

en: Add extra terms to post
pt-BR: Adicionar termos extras ao post

en: This step keeps the current taxonomy terms and adds additional terms.
pt-BR: Este passo mantém os termos de taxonomia atuais e adiciona termos adicionais.

en: Select which post will have terms added.
pt-BR: Selecione qual post terá termos adicionados.

en: Post to Add Terms
pt-BR: Post para Adicionar Termos

en: Choose the post that will have its terms added.
pt-BR: Escolha o post que terá seus termos adicionados.

en: Extra terms
pt-BR: Termos extras

en: The terms that will be added to the posts.
pt-BR: Os termos que serão adicionados aos posts.

en: Terms
pt-BR: Termos

en: Send to debug log
pt-BR: Enviar para o log de depuração

en: This step transmits the workflow's data to the debug log.
pt-BR: Esta etapa transmite os dados do fluxo de trabalho para o log de depuração.

en: Debug output
pt-BR: Saída de depuração

en: The message to be sent to the debug log.
pt-BR: A mensagem a ser enviada para o log de depuração.

en: Level
pt-BR: Nível

en: Debug output > Message
pt-BR: Saída de depuração > Mensagem

en: Move post to status
pt-BR: Mover postagem para status

en: This step transitions a post to a different status.
pt-BR: Esta etapa transita uma postagem para um status diferente.

en: Select which post will be moved to a different status.
pt-BR: Selecione qual postagem será movida para um status diferente.

en: Post to Change Status
pt-BR: Postagem para Mudar Status

en: Choose the post that will be moved to a different status.
pt-BR: Escolha a postagem que será movida para um status diferente.

en: The new status that the post will be moved to.
pt-BR: O novo status para o qual a postagem será movida.

en: Conditional
pt-BR: Condicional

en: This step allows you to continue the workflow only if certain conditions are met. It is not required to have both a True and a False option.
pt-BR: Esta etapa permite que você continue o fluxo de trabalho apenas se certas condições forem atendidas. Não é necessário ter opções Verdadeira e Falsa.

en: Condition
pt-BR: Condição

en: Conditions
pt-BR: Condições

en: The conditions that must be met for deciding which branch to take.
pt-BR: As condições que devem ser atendidas para decidir qual ramo seguir.

en: Branch
pt-BR: Ramo

en: Shows which path was taken: 'true' if conditions were met, or 'false' if they weren't.
pt-BR: Mostra qual caminho foi tomado: 'verdadeiro' se as condições foram atendidas, ou 'falso' se não foram.

en: True
pt-BR: Verdadeiro

en: False
pt-BR: Falso

en: Deactivate workflow for post
pt-BR: Desativar fluxo de trabalho para postagem

en: This step enables you to deactivate the "Manually enabled via checkbox" workflow after use.
pt-BR: Esta etapa permite desativar o fluxo de trabalho "Ativado manualmente via caixa de seleção" após o uso.

en: Select which post will have its workflow deactivated.
pt-BR: Selecione qual postagem terá seu fluxo de trabalho desativado.

en: Post to Deactivate Workflow
pt-BR: Postagem para Desativar Fluxo de Trabalho

en: Choose the post that will have its workflow deactivated.
pt-BR: Escolha a postagem que terá seu fluxo de trabalho desativado.

en: Workflow to Deactivate
pt-BR: Fluxo de Trabalho a Desativar

en: Choose the manually enabling workflow that will be deactivated for the selected post.
pt-BR: Escolha o fluxo de trabalho que será desativado para a postagem selecionada.

en: Workflow
pt-BR: Fluxo de Trabalho

en: Delete post
pt-BR: Excluir postagem

en: This step deletes a post.
pt-BR: Esta etapa exclui uma postagem.

en: Select which post will be deleted.
pt-BR: Selecione qual postagem será excluída.

en: Post to Delete
pt-BR: Postagem para Excluir

en: Choose the post that will be deleted.
pt-BR: Escolha a postagem que será excluída.

en: Delete post meta
pt-BR: Excluir meta da postagem

en: This step deletes post meta from a post.
pt-BR: Esta etapa exclui a meta da postagem de uma postagem.

en: Select which post will have post meta deleted.
pt-BR: Selecione qual postagem terá a meta excluída.

en: Post to Delete Meta
pt-BR: Postagem para Excluir Meta

en: Choose the post that will have its meta deleted.
pt-BR: Escolha a postagem que terá sua meta excluída.

en: The meta to delete from the post.
pt-BR: A meta a ser excluída da postagem.

en: The meta key to delete from the post.
pt-BR: A chave da meta a ser excluída da postagem.

en: Specify the meta value to delete from the post. If empty, all meta with the same key will be deleted.
pt-BR: Especifique o valor meta a ser excluído do post. Se estiver vazio, todas as metas com a mesma chave serão excluídas.

en: Do custom action
pt-BR: Executar ação personalizada

en: This step executes a custom action.
pt-BR: Esta etapa executa uma ação personalizada.

en: Specify the hook that will trigger this action.
pt-BR: Especifique o hook que acionará esta ação.

en: The hook that will be executed.
pt-BR: O hook que será executado.

en: Action arguments
pt-BR: Argumentos da ação

en: The arguments to pass to the action. These arguments will be available as variables in subsequent workflow steps.
pt-BR: Os argumentos a serem passados para a ação. Esses argumentos estarão disponíveis como variáveis nas etapas subsequentes do fluxo de trabalho.

en: The action hook is required.
pt-BR: O hook da ação é obrigatório.

en: The arguments to pass to the action.
pt-BR: Os argumentos a serem passados para a ação.

en: Duplicate post
pt-BR: Duplicar post

en: This step duplicates one or more posts.
pt-BR: Esta etapa duplica um ou mais posts.

en: Select which post will be duplicated.
pt-BR: Selecione qual post será duplicado.

en: Post to Duplicate
pt-BR: Post para Duplicar

en: Choose the post that will be duplicated.
pt-BR: Escolha o post que será duplicado.

en: Duplication Options
pt-BR: Opções de Duplicação

en: Configure how the post should be duplicated.
pt-BR: Configure como o post deve ser duplicado.

en: New post status
pt-BR: Novo status do post

en: The status for the duplicated post.
pt-BR: O status do post duplicado.

en: Title prefix
pt-BR: Prefixo do título

en: Text to add before the original title. Leave empty for no prefix.
pt-BR: Texto a adicionar antes do título original. Deixe em branco para não ter prefixo.

en: Copy of
pt-BR: Cópia de

en: Copy Post Meta
pt-BR: Cópia de Metadados do Post

en: If enabled, all post meta will be copied to the new post.
pt-BR: Se habilitado, todos os metadados do post serão copiados para o novo post.

en: Copy Post Taxonomies
pt-BR: Cópia de Taxonomias do Post

en: If enabled, all post taxonomies will be copied to the new post.
pt-BR: Se habilitado, todas as taxonomias do post serão copiadas para o novo post.

en: Copy Featured Image
pt-BR: Cópia da Imagem em Destaque

en: If enabled, the featured image will be copied to the new post.
pt-BR: Se habilitado, a imagem em destaque será copiada para o novo post.

en: Duplicated post IDs
pt-BR: IDs de posts duplicados

en: The IDs of the newly created duplicate posts.
pt-BR: Os IDs dos posts duplicados recém-criados.

en: Query posts
pt-BR: Consultar posts

en: This step defines the posts that will be passed to the next step in the workflow.
pt-BR: Esta etapa define os posts que serão passados para a próxima etapa do fluxo de trabalho.

en: Post query
pt-BR: Consulta de posts

en: The query defines the posts that will be retrieved by this action.
pt-BR: A consulta define os posts que serão recuperados por esta ação.

en: Posts from the Query posts step
pt-BR: Posts da etapa Consultar posts

en: The posts found following the criteria of the query.
pt-BR: Os posts encontrados seguindo os critérios da consulta.

en: Remove terms from post
pt-BR: Remover termos do post

en: This step removes current taxonomy terms.
pt-BR: Esta etapa remove os termos de taxonomia atuais.

en: Select which post will have terms removed.
pt-BR: Selecione qual post terá os termos removidos.

en: Post to Remove Terms
pt-BR: Post para Remover Termos

en: Choose the post that will have its terms removed.
pt-BR: Escolha o post do qual os termos serão removidos.

en: Terms to remove
pt-BR: Termos a remover

en: The terms that will be removed from the posts.
pt-BR: Os termos que serão removidos dos posts.

en: Remove all terms
pt-BR: Remover todos os termos

en: Schedule delay
pt-BR: Atraso agendado

en: This step allows you to run the next part of a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this step to repeat the next part of the workflow.
pt-BR: Esta etapa permite que você execute a próxima parte de um fluxo de trabalho em um horário específico ou em relação a outra data. Você também pode usar esta etapa para repetir a próxima parte do fluxo de trabalho.

en: Schedule
pt-BR: Agendar

en: A scheduled delay between steps.
pt-BR: Um atraso agendado entre as etapas.

en: When to run
pt-BR: Quando executar

en: Unique ID Expression
pt-BR: Expressão ID Único

en: Schedule > Unique ID Expression
pt-BR: Agendar > Expressão ID Único

en: Custom date source
pt-BR: Fonte de data personalizada

en: Schedule > Custom date source
pt-BR: Agendar > Fonte de data personalizada

en: Schedule date
pt-BR: Data agendada

en: The date and time when the step will run.
pt-BR: A data e hora em que a etapa será executada.

en: Action UID hash
pt-BR: Hash UID da ação

en: The unique ID hash of the action that will run.
pt-BR: O hash de ID único da ação que será executada.

en: Repeat count
pt-BR: Contagem de repetições

en: The number of times the scheduled action has been repeated.
pt-BR: O número de vezes que a ação agendada foi repetida.

en: Repeat limit
pt-BR: Limite de repetições

en: The maximum number of times the scheduled action will be repeated.
pt-BR: O número máximo de vezes que a ação agendada será repetida.

en: After delay
pt-BR: Após o atraso

en: After all repetitions
pt-BR: Após todas as repetições

en: This is a message sent by PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.
pt-BR: Esta é uma mensagem enviada pelo PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.

en: Send email
pt-BR: Enviar e-mail

en: This step dispatches a message via email.
pt-BR: Esta etapa envia uma mensagem por e-mail.

en: Email Message
pt-BR: Mensagem de E-mail

en: The email message configuration
pt-BR: A configuração da mensagem de e-mail

en: Recipient
pt-BR: Destinatário

en: A comma-separated list of email addresses to send the message to.
pt-BR: Uma lista de endereços de e-mail separados por vírgula para enviar a mensagem.

en: Subject
pt-BR: Assunto

en: Email Message > Recipient
pt-BR: Mensagem de E-mail > Destinatário

en: Email Message > Subject
pt-BR: Mensagem de E-mail > Assunto

en: Email Message > Message
pt-BR: Mensagem de E-mail > Mensagem

en: Send in-site notification
pt-BR: Enviar notificação no site

en: This step dispatches a message to the in-site notification.
pt-BR: Esta etapa envia uma mensagem para a notificação no site.

en: The recipient of the in-site notification.
pt-BR: O destinatário da notificação no site.

en: Recipients
pt-BR: Destinatários

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles to send the message to.
pt-BR: Uma lista de nomes de usuários, ids, e-mails ou funções de usuário separados por vírgula para enviar a mensagem.

en: Notification type
pt-BR: Tipo de notificação

en: Info
pt-BR: Informação

en: Success
pt-BR: Sucesso

en: Warning
pt-BR: Aviso

en: Recipient > Recipients
pt-BR: Destinatário > Destinatários

en: Message > Subject
pt-BR: Mensagem > Assunto

en: Message > Message
pt-BR: Mensagem > Mensagem

en: Reading time
pt-BR: Tempo de leitura

en: The reading time of the admin notification.
pt-BR: O tempo de leitura da notificação do administrador.

en: Read by
pt-BR: Lido por

en: The user who read the admin notification.
pt-BR: O usuário que leu a notificação do administrador.

en: On dismiss
pt-BR: Ao dispensar

en: Send to Ray
pt-BR: Enviar para Ray

en: This step transmits the workflow's data to Ray (by Spatie).
pt-BR: Esta etapa transmite os dados do fluxo de trabalho para Ray (por Spatie).

en: The data to be sent to Ray.
pt-BR: Os dados a serem enviados para Ray.

en: Data to output
pt-BR: Dados a serem exibidos

en: Label
pt-BR: Rótulo

en: Color
pt-BR: Cor

en: Debug output > Custom data > Data to output
pt-BR: Saída de depuração > Dados personalizados > Dados a serem exibidos

en: Replace all terms on post
pt-BR: Substituir todos os termos na postagem

en: This step removes the current taxonomy terms and adds new terms.
pt-BR: Esta etapa remove os termos de taxonomia atuais e adiciona novos termos.

en: Select which post will have terms replaced.
pt-BR: Selecione qual post terá os termos substituídos.

en: Post to Replace Terms
pt-BR: Post para Substituir Termos

en: Choose the post that will have its terms replaced.
pt-BR: Escolha o post que terá seus termos substituídos.

en: New terms
pt-BR: Novos termos

en: The terms that will be added to the posts after removing all the others.
pt-BR: Os termos que serão adicionados aos posts após remover todos os outros.

en: Stick post
pt-BR: Post fixado

en: This step sticks a post.
pt-BR: Esta etapa fixa um post.

en: Select which post will be marked as sticky.
pt-BR: Selecione qual post será marcado como fixo.

en: Post to Stick
pt-BR: Post para Fixar

en: Choose the post that will be marked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
pt-BR: Escolha o post que será marcado como fixo. Você pode selecionar uma variável de post ou inserir um ID de post.

en: Unstick post
pt-BR: Desfixar post

en: This step unsticks a post.
pt-BR: Esta etapa desfixa um post.

en: Select which post will no longer be marked as sticky.
pt-BR: Selecione qual post não será mais marcado como fixo.

en: Post to Unstick
pt-BR: Post para Desfixar

en: Choose the post that will be unmarked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
pt-BR: Escolha o post que será desmarcado como fixo. Você pode selecionar uma variável de post ou inserir um ID de post.

en: Update post details
pt-BR: Atualizar detalhes do post

en: This step updates key information about each post such as the data, title, content, author, and more.
pt-BR: Esta etapa atualiza informações-chave sobre cada post, como dados, título, conteúdo, autor e mais.

en: Select which post will be updated.
pt-BR: Selecione qual post será atualizado.

en: Post to Update
pt-BR: Post para Atualizar

en: Choose the post that will be updated.
pt-BR: Escolha o post que será atualizado.

en: Post Data
pt-BR: Dados do Post

en: Select which data should be updated in the post.
pt-BR: Selecione quais dados devem ser atualizados no post.

en: Post data
pt-BR: dados do post

en: The data to update for the post.
pt-BR: Os dados a serem atualizados para o post.

en: Post title
pt-BR: Título do post

en: Post data > Post title
pt-BR: Dados do post > Título do post

en: Post content
pt-BR: Conteúdo do post

en: Post data > Post content
pt-BR: Dados do post > Conteúdo do post

en: Post excerpt
pt-BR: Resumo do post

en: Post data > Post excerpt
pt-BR: Dados do post > Resumo do post

en: Post date
pt-BR: Data do post

en: Post data > Post date
pt-BR: Dados do post > Data do post

en: Post name
pt-BR: Nome do post

en: Post data > Post name
pt-BR: Dados do post > Nome do post

en: Post password
pt-BR: Senha do post

en: Post data > Post password
pt-BR: Dados do post > Senha do post

en: Updated post
pt-BR: Post atualizado

en: The post data after the update.
pt-BR: Os dados do post após a atualização.

en: Update post meta
pt-BR: Atualizar metadados do post

en: This step updates post meta for a post.
pt-BR: Esta etapa atualiza os metadados de um post.

en: Select which post will have post meta updated.
pt-BR: Selecione qual post terá os metadados atualizados.

en: Post to Update Meta
pt-BR: Post para Atualizar Metadados

en: Choose the post that will have its meta updated.
pt-BR: Escolha o post que terá seus metadados atualizados.

en: The meta to update for the post.
pt-BR: Os metadados a serem atualizados para o post.

en: The meta key to update for the post.
pt-BR: A chave dos metadados a ser atualizada para o post.

en: The meta value to update for the post.
pt-BR: O valor dos metadados a ser atualizado para o post.

en: The ID of the meta updated for the post.
pt-BR: O ID dos metadados atualizados para o post.

en: User interaction
pt-BR: Interação do usuário

en: This step requires user action before the workflow can proceed. The actions are done via the in-site notification area.
pt-BR: Esta etapa requer ação do usuário antes que o fluxo de trabalho possa prosseguir. As ações são realizadas na área de notificações do site.

en: Responders
pt-BR: Respondentes

en: Choose which users will see notifications from this action.
pt-BR: Escolha quais usuários verão notificações desta ação.

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles that can interact with this step.
pt-BR: Uma lista separada por vírgulas de nomes de usuários, ids, emails ou funções de usuário que podem interagir com esta etapa.

en: Specify the message to be displayed to the responders.
pt-BR: Especifique a mensagem a ser exibida para os respondentes.

en: Please select an option to continue the workflow: {{global.workflow.title}}
pt-BR: Por favor, selecione uma opção para continuar o fluxo de trabalho: {{global.workflow.title}}

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Options
pt-BR: Opções

en: Specify the options the user can choose from.
pt-BR: Especifique as opções que o usuário pode escolher.

en: Approve
pt-BR: Aprovar

en: Approve the workflow
pt-BR: Aprovar o fluxo de trabalho

en: Deny
pt-BR: Negar

en: Deny the workflow
pt-BR: Negar o fluxo de trabalho

en: Responders > Responders
pt-BR: Respondentes > Respondentes

en: Options > Options
pt-BR: Opções > Opções

en: The responders to the interactive delay, as a list of user ids.
pt-BR: Os respondentes do atraso interativo, como uma lista de IDs de usuários.

en: Option name
pt-BR: Nome da opção

en: The name of the option selected by the user.
pt-BR: O nome da opção selecionada pelo usuário.

en: After interaction
pt-BR: Após a interação

en: On admin init
pt-BR: Na inicialização do administrador

en: This trigger activates upon the initialization of the admin site.
pt-BR: Este gatilho é ativado na inicialização do site do administrador.

en: On custom action
pt-BR: Na ação personalizada

en: This trigger activates upon a custom WordPress action hook. Use it to integrate with other plugins or custom code.
pt-BR: Este gatilho é ativado em um hook de ação personalizada do WordPress. Use-o para integrar com outros plugins ou código personalizado.

en: The hook that will trigger this action.
pt-BR: O hook que irá acionar esta ação.

en: Priority
pt-BR: Prioridade

en: The priority of the action hook. Lower values are executed first.
pt-BR: A prioridade do hook de ação. Valores mais baixos são executados primeiro.

en: On site init
pt-BR: Na inicialização do site

en: This trigger activates upon site initialization.
pt-BR: Este gatilho é ativado na inicialização do site.

en: Manually run via Future Actions box
pt-BR: Executar manualmente via caixa de Ações Futuras

en: This trigger allows users to choose the workflow from the dropdown menu in the Future Actions options.
pt-BR: Este gatilho permite que os usuários escolham o fluxo de trabalho no menu suspenso nas opções de Ações Futuras.

en: Action Post
pt-BR: Ação Post

en: The post that triggered the action.
pt-BR: O post que acionou a ação.

en: Action Post ID
pt-BR: ID da Ação do Post

en: The ID of the post that triggered the action.
pt-BR: O ID do post que acionou a ação.

en: Post author changed
pt-BR: Autor do post alterado

en: This trigger activates when an existing post author is changed.
pt-BR: Este acionador ativa quando um autor de post existente é alterado.

en: Post Filter
pt-BR: Filtro de Post

en: Specify the criteria for posts that will trigger this action.
pt-BR: Especifique os critérios para os posts que irão acionar esta ação.

en: Post filter
pt-BR: filtro de post

en: The filter defines the posts that will trigger this action.
pt-BR: O filtro define os posts que irão acionar esta ação.

en: Post Before Update
pt-BR: Post Antes da Atualização

en: The post that was saved, with the old properties.
pt-BR: O post que foi salvo, com as propriedades antigas.

en: Post After Update
pt-BR: Post Após a Atualização

en: The post that was saved, with the new properties.
pt-BR: O post que foi salvo, com as novas propriedades.

en: Post ID
pt-BR: ID do Post

en: The ID of the post that was updated.
pt-BR: O ID do post que foi atualizado.

en: Post is created
pt-BR: Post é criado

en: This trigger activates when a new post is created.
pt-BR: Este acionador ativa quando um novo post é criado.

en: Created post
pt-BR: Post criado

en: The post that was created.
pt-BR: O post que foi criado.

en: Created post's ID
pt-BR: ID do post criado

en: The ID of the post that was created.
pt-BR: O ID do post que foi criado.

en: Post meta changed
pt-BR: Meta do post alterada

en: This trigger activates when a post meta field is changed.
pt-BR: Este gatilho é ativado quando um campo de meta do post é alterado.

en: Meta settings
pt-BR: Configurações de meta

en: Specify the criteria for the meta to watch for changes.
pt-BR: Especifique os critérios para a meta a ser monitorada em busca de alterações.

en: Meta keys
pt-BR: Chaves de meta

en: This field allow you to choose the post meta that will trigger this action.
pt-BR: Este campo permite que você escolha a meta do post que ativará esta ação.

en: Saved post
pt-BR: Post salvo

en: The post that triggered this action.
pt-BR: O post que acionou esta ação.

en: The action taken when the meta key is changed: 'added', 'updated' or 'deleted'.
pt-BR: A ação tomada quando a chave da meta é alterada: 'adicionada', 'atualizada' ou 'deletada'.

en: The meta ID.
pt-BR: O ID da meta.

en: The meta key that was changed.
pt-BR: A chave da meta que foi alterada.

en: New meta value
pt-BR: Novo valor da meta

en: The new meta value.
pt-BR: O novo valor da meta.

en: Old meta value
pt-BR: Valor antigo da meta

en: The meta value before the change.
pt-BR: O valor da meta antes da alteração.

en: Post is published
pt-BR: Post está publicado

en: This trigger activates when a post is published.
pt-BR: Este gatilho é ativado quando um post é publicado.

en: The post that was published, with the old properties.
pt-BR: O post que foi publicado, com as propriedades antigas.

en: The post that was published, with the new properties.
pt-BR: O post que foi publicado, com as novas propriedades.

en: Manually run via posts row action
pt-BR: Executar manualmente via ação da linha de posts

en: This trigger creates a custom post row action and activates when the row action is clicked in the Posts list screen.
pt-BR: Este gatilho cria uma ação de linha de post personalizada e é ativado quando a ação de linha é clicada na tela da lista de Posts.

en: Row Action
pt-BR: Ação de Linha

en: Configure the post row action that will be created in the Posts list screen.
pt-BR: Configure a ação de linha de post que será criada na tela da lista de Posts.

en: Action label
pt-BR: Rótulo da ação

en: The label of the action created in the post row for this trigger.
pt-BR: O rótulo da ação criada na linha de post para este gatilho.

en: Run workflow
pt-BR: Executar fluxo de trabalho

en: Ask for confirmation
pt-BR: Pedir confirmação

en: If enabled, the user will be asked to confirm the action before it is executed.
pt-BR: Se ativado, o usuário será solicitado a confirmar a ação antes que ela seja executada.

en: Are you sure you want to run this action?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja executar esta ação?

en: Triggered post
pt-BR: Post acionado

en: Post is saved
pt-BR: Post está salvo

en: This trigger activates whenever a post is saved, regardless of whether it's newly created, imported, or updated.
pt-BR: Este gatilho é ativado sempre que um post é salvo, independentemente de ser recém-criado, importado ou atualizado.

en: Is update
pt-BR: É atualização

en: Whether the action happened to an existing post or a new post. Enter True for an existing post, or False for a new post.
pt-BR: Se a ação ocorreu em um post existente ou em um novo post. Digite Verdadeiro para um post existente ou Falso para um novo post.

en: Saved post ID
pt-BR: ID do post salvo

en: The ID of the post that was saved.
pt-BR: O ID do post que foi salvo.

en: Post is scheduled
pt-BR: Post está agendado

en: This trigger activates when a post is scheduled.
pt-BR: Este gatilho é ativado quando um post é agendado.

en: Post Before Schedule
pt-BR: Post Antes do Agendamento

en: The post that was scheduled, with the old properties.
pt-BR: O post que foi agendado, com as propriedades antigas.

en: Post After Schedule
pt-BR: Publicar Após o Agendamento

en: The post that was scheduled, with the new properties.
pt-BR: A publicação que foi agendada, com as novas propriedades.

en: The ID of the post that was scheduled.
pt-BR: O ID da publicação que foi agendada.

en: Post status changed
pt-BR: Status da publicação alterado

en: This trigger activates when a post status changes.
pt-BR: Esse gatilho é ativado quando o status de uma publicação muda.

en: Post is updated
pt-BR: Publicação atualizada

en: This trigger activates when an existing post is updated.
pt-BR: Esse gatilho é ativado quando uma publicação existente é atualizada.

en: Manually run via checkbox
pt-BR: Executar manualmente via caixa de seleção

en: This trigger activates when the option is manually enabled. It can be enabled via the post editing screen or the Quick Edit panel.
pt-BR: Esse gatilho é ativado quando a opção é habilitada manualmente. Pode ser habilitado através da tela de edição da publicação ou do painel de Edição Rápida.

en: Settings for the trigger.
pt-BR: Configurações para o gatilho.

en: Checkbox label
pt-BR: Rótulo da caixa de seleção

en: The label of the checkbox that enables the trigger.
pt-BR: O rótulo da caixa de seleção que habilita o gatilho.

en: On schedule
pt-BR: No agendamento

en: This trigger allows you to run a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this trigger to repeat workflows.
pt-BR: Esse gatilho permite que você execute um fluxo de trabalho em um horário específico, ou em relação a outra data. Você também pode usar esse gatilho para repetir fluxos de trabalho.

en: Choose a schedule to activate the workflow.
pt-BR: Escolha um agendamento para ativar o fluxo de trabalho.

en: Date offset
pt-BR: Deslocamento de data

en: When scheduled
pt-BR: Quando agendado

en: Terms are added to post
pt-BR: Termos são adicionados à publicação

en: This trigger activates when taxonomy terms are added to a post.
pt-BR: Esse gatilho é ativado quando termos de taxonomia são adicionados a uma publicação.

en: Terms Filter
pt-BR: Filtro de Termos

en: Specify which terms should trigger the workflow.
pt-BR: Especifique quais termos devem acionar o fluxo de trabalho.

en: Terms filter
pt-BR: Filtro de termos

en: Select the specific terms that will trigger this workflow.
pt-BR: Selecione os termos específicos que acionarão este fluxo de trabalho.

en: The post before terms were added.
pt-BR: A postagem antes dos termos serem adicionados.

en: The post after terms were added.
pt-BR: A postagem após os termos serem adicionados.

en: The ID of the post that had terms added.
pt-BR: O ID da postagem que teve termos adicionados.

en: User role is changed
pt-BR: O papel do usuário foi alterado

en: This trigger activates when a user's role is changed.
pt-BR: Esse acionador é ativado quando o papel de um usuário é alterado.

en: User Query
pt-BR: Consulta de Usuário

en: Specify the criteria for users whose role changes will trigger this action.
pt-BR: Especifique os critérios para usuários cujas alterações de papel acionarão esta ação.

en: User query
pt-BR: Consulta de usuário

en: The query defines the users that will trigger this action.
pt-BR: A consulta define os usuários que acionarão esta ação.

en: User Role before change
pt-BR: Papel do Usuário antes da alteração

en: User Role after change
pt-BR: Papel do Usuário após a alteração

en: User that data was changed for
pt-BR: Usuário para o qual os dados foram alterados

en: The user that data was changed for.
pt-BR: O usuário para o qual os dados foram alterados.

en: Added roles
pt-BR: Papéis adicionados

en: The roles that were added to the user.
pt-BR: Os papéis que foram adicionados ao usuário.

en: Removed roles
pt-BR: Papéis removidos

en: The roles that were removed from the user.
pt-BR: Os papéis que foram removidos do usuário.

en: Migrate post_id and repetition_number on scheduled steps schema after v4.5.0
pt-BR: Migrar post_id e repetition_number no esquema de etapas agendadas após v4.5.0

en: Migrate workflow scheduled steps schema after v4.0.0
pt-BR: Migrar esquema de etapas agendadas do fluxo de trabalho após v4.0.0

en: User
pt-BR: Usuário

en: Flow Control
pt-BR: Controle de Fluxo

en: Asynchronous
pt-BR: Assíncrono

en: Debug
pt-BR: Depurar

en: Data Query
pt-BR: Consulta de Dados

en: Messages
pt-BR: Mensagens

en: The ID of the workflow
pt-BR: O ID do fluxo de trabalho

en: The post type
pt-BR: O tipo de post

en: The taxonomy name
pt-BR: O nome da taxonomia

en: The post ID
pt-BR: O ID do post

en: Workflow not found
pt-BR: Fluxo de trabalho não encontrado

en: Flow data must be an array.
pt-BR: Os dados do fluxo devem ser um array.

en: Each node must have an id and type.
pt-BR: Cada nó deve ter um id e um tipo.

en: Each edge must have an id, source, and target.
pt-BR: Cada aresta deve ter um id, origem e destino.

en: Loading the workflow editor...
pt-BR: Carregando o editor de fluxo de trabalho...

en: You need to enable JavaScript to run this app.
pt-BR: Você precisa habilitar o JavaScript para executar este aplicativo.

en: Need PublishPress Future Support?
pt-BR: Precisa de Suporte para PublishPress Future?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
pt-BR: Se você precisar de ajuda ou tiver uma solicitação de nova funcionalidade, nos avise.

en: Request Support
pt-BR: Solicitar Suporte

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
pt-BR: Documentação detalhada também está disponível no site do plugin.

en: View Knowledge Base
pt-BR: Ver Base de Conhecimento

en: Overdue:
pt-BR: Atrasado:

note: translators: %1$s opens a span tag, %2$s is the action name, %3$s ends a span tag, %4$s is the a span tag, %5$s is the a span tag, %6$s is the a span tag
en: %1$s%2$s%3$s on %5$s%4$s%6$s
pt-BR: %1$s%2$s%3$s em %5$s%4$s%6$s

en: Action was not scheduled due to a configuration issue. Please attempt to schedule it again.
pt-BR: A ação não foi agendada devido a um problema de configuração. Por favor, tente agendá-la novamente.

en: Metabox Title
pt-BR: Título da Metabox

en: The title of the metabox that will be displayed in the post edit screen.
pt-BR: O título da metabox que será exibido na tela de edição de post.

en: Checkbox Field Label
pt-BR: Rótulo do Campo de Checkbox

en: The label of the checkbox field that will be displayed in the metabox.
pt-BR: O rótulo do campo de checkbox que será exibido na metabox.

en: Future Actions Column
pt-BR: Coluna de Ações Futuras

en: Future Action Column Style
pt-BR: Estilo da Coluna de Ação Futuras

en: Detailed
pt-BR: Detalhado

en: Displays all information in the Future Action column on the "Posts" screen.
pt-BR: Exibe todas as informações na coluna de Ação Futuras na tela de "Posts".

en: Simplified
pt-BR: Simplificado

en: Displays only the icon and date/time in the Future Action column on the "Posts" screen.
pt-BR: Exibe apenas o ícone e a data/hora na coluna de Ação Futuras na tela de "Posts".

en: Future Actions Editor
pt-BR: Editor de Ações Futuras

en: This controls the time format used to select dates for Future Actions.
pt-BR: Isto controla o formato de hora usado para selecionar datas para Ações Futuras.

en: Time format in the date picker
pt-BR: Formato de hora no seletor de datas

en: Inherit from Site Settings
pt-BR: Herdar das Configurações do Site

en: 24 hours
pt-BR: 24 horas

en: Save Changes
pt-BR: Salvar Alterações

en: Advanced Options
pt-BR: Opções Avançadas

en: Experimental Features
pt-BR: Recursos Experimentais

en: Enable experimental features
pt-BR: Ativar recursos experimentais

en: Enable experimental features that are still in development and may not be fully functional.
pt-BR: Ativar recursos experimentais que ainda estão em desenvolvimento e podem não estar totalmente funcionais.

en: Preserve Data After Deactivating the Plugin
pt-BR: Preservar Dados Após Desativar o Plugin

en: Preserve data
pt-BR: Preservar dados

en: Delete data
pt-BR: Excluir dados

en: Toggle between preserving or deleting data after the plugin is deactivated.
pt-BR: Alternar entre preservar ou excluir dados após o plugin ser desativado.

en: Debug Log
pt-BR: Registro de Depuração

en: Below is a dump of the debugging table, this should be useful for troubleshooting.
pt-BR: Abaixo está um despejo da tabela de depuração, isso deve ser útil para solucionar problemas.

en: Number of logs to display:
pt-BR: Número de registros a exibir:

en: Display:
pt-BR: Exibir:

en: Grouped by request
pt-BR: Agrupado por solicitação

en: Time sequence
pt-BR: Sequência de tempo

en: Show only requests with trigger activated
pt-BR: Mostrar apenas solicitações com gatilho ativado

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: filtered total, %3$d: sessions, %4$d: total unfiltered, %5$s: filtered log size, %6$s: total log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Total in database: %4$d. Log size: %5$s (total: %6$s).
pt-BR: Mostrando os últimos %1$d de %2$d logs (%3$d sessões). Total no banco de dados: %4$d. Tamanho do log: %5$s (total: %6$s).

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: total count, %3$d: sessions, %4$s: log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Log size: %4$s.
pt-BR: Mostrando os últimos %1$d de %2$d logs (%3$d sessões). Tamanho do log: %4$s.

note: translators: %1$d: filtered logs count, %2$d: sessions, %3$d: total unfiltered, %4$s: filtered log size, %5$s: total log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Total in database: %3$d. Log size: %4$s (total: %5$s).
pt-BR: Mostrando todos os %1$d logs (%2$d sessões). Total no banco de dados: %3$d. Tamanho do log: %4$s (total: %5$s).

note: translators: %1$d: total logs count, %2$d: sessions count, %3$s: log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Log size: %3$s.
pt-BR: Mostrando todos os %1$d logs (%2$d sessões). Tamanho do log: %3$s.

en: Copy Debug Log
pt-BR: Copiar Log de Depuração

en: Download
pt-BR: Baixar

en: View Full Log in New Tab
pt-BR: Ver Log Completo em Nova Aba

en: Debug log copied to clipboard!
pt-BR: Log de depuração copiado para a área de transferência!

en: Advanced Diagnostics and Tools
pt-BR: Diagnósticos Avançados e Ferramentas

en: WP-Cron Status Check
pt-BR: Verificação de Status do WP-Cron

en: Passed
pt-BR: Aprovado

en: WP Cron Disabled
pt-BR: WP Cron Desativado

en: Database Schema Check
pt-BR: Verificação do Esquema do Banco de Dados

en: After activating the plugin, tables are updated automatically on the next page load. Use the button below if you still see schema errors.
pt-BR: Após ativar o plugin, as tabelas são atualizadas automaticamente na próxima carga da página. Use o botão abaixo se você ainda ver erros de esquema.

en: Error found on the database schema: | Errors found on the database schema:
pt-BR[0]: Erro encontrado no esquema do banco de dados:
pt-BR[1]: Erros encontrados no esquema do banco de dados:

en: Try to Fix Database
pt-BR: Tentar Corrigir o Banco de Dados

en: Debug Logging
pt-BR: Registro de Depuração

en: Enabled
pt-BR: Ativado

en: Disable Debugging
pt-BR: Desativar Depuração

en: Purge Debug Log
pt-BR: Limpar Log de Depuração

en: View Debug Logs
pt-BR: Ver Logs de Depuração

en: Disabled
pt-BR: Desativado

en: Enable Debugging
pt-BR: Habilitar Depuração

en: Spatie Ray Debug
pt-BR: Depuração Spatie Ray

en: Spatie Ray Detected
pt-BR: Spatie Ray Detectado

en: Spatie Ray Debug is detected. The "Send to Ray" workflow step will be available in the workflow editor.
pt-BR: A Depuração Spatie Ray foi detectada. A etapa de fluxo de trabalho "Enviar para Ray" estará disponível no editor de fluxo de trabalho.

en: Spatie Ray Not Detected
pt-BR: Spatie Ray Não Detectado

en: Spatie Ray Debug is not detected. This is not an error, but the "Send to Ray" workflow step will not be available in the workflow editor.
pt-BR: A Depuração Spatie Ray não foi detectada. Isso não é um erro, mas a etapa de fluxo de trabalho "Enviar para Ray" não estará disponível no editor de fluxo de trabalho.

en: Learn more about Spatie Ray
pt-BR: Saiba mais sobre Spatie Ray

en: Migrate Legacy Future Actions
pt-BR: Migrar Ações Futuras Legadas

en: Run Migration
pt-BR: Executar Migração

en: Migrate legacy future actions from WP Cron to the new Action Scheduler. This will run in the background and may take a while.
pt-BR: Migrar ações futuras legadas do WP Cron para o novo Agendador de Ação. Isso será executado em segundo plano e pode demorar um pouco.

en: Restore Legacy Action Arguments
pt-BR: Restaurar Argumentos de Ação Legados

en: Run Data Restoration
pt-BR: Executar Restauração de Dados

en: Restore legacy action arguments as Post Meta. This is useful if you have issues with 3rd party plugins that read that data. This will run in the background and may take a while.
pt-BR: Restaurar argumentos de ação legados como Meta de Post. Isso é útil se você tiver problemas com plugins de terceiros que leem esses dados. Isso será executado em segundo plano e pode demorar um pouco.

en: Legacy Cron Schedule
pt-BR: Agendamento Cron Legado

en: The below table will show all currently scheduled cron events for the plugin with the next run time.
pt-BR: A tabela abaixo mostrará todos os eventos cron agendados atualmente para o plugin com o próximo horário de execução.

en: Event
pt-BR: Evento

en: Posts and expiration settings
pt-BR: Configurações de Posts e expiração

en: This is a legacy feature and will be removed in a future version.
pt-BR: Este é um recurso legado e será removido em uma versão futura.

en: Default Formats
pt-BR: Formatos Padrão

en: Date Format
pt-BR: Formato de Data

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action date within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
pt-BR: O formato padrão a ser usado ao exibir a data da ação dentro de uma postagem usando o shortcode ou no rodapé. Para informações sobre opções de formatação válidas, veja: %s.

en: PHP Date Function
pt-BR: Função de Data PHP

en: Time Format
pt-BR: Formato de Hora

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action time within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
pt-BR: O formato padrão a ser usado ao exibir a hora da ação dentro de uma postagem usando o shortcode ou no rodapé. Para informações sobre opções de formatação válidas, veja: %s.

en: Post Footer Display
pt-BR: Exibição do Rodapé da Postagem

en: Enabling this below will display the action date automatically at the end of any post which is set to run an action.
pt-BR: Ativar isso abaixo exibirá automaticamente a data da ação no final de qualquer postagem que esteja configurada para executar uma ação.

en: Show in Post Footer?
pt-BR: Mostrar no Rodapé da Postagem?

en: This will enable or disable displaying the future action date in the post footer.
pt-BR: Isso ativará ou desativará a exibição da data da ação futura no rodapé da postagem.

en: Footer Contents
pt-BR: Conteúdo do Rodapé

en: Enter the text you would like to appear at the bottom of every post which has an action scheduled.  The following placeholders will be replaced with the future action date in the following format:
pt-BR: Digite o texto que você gostaria que aparecesse na parte inferior de cada postagem que tem uma ação agendada. Os seguintes placeholders serão substituídos pela data da ação futura no seguinte formato:

en: Footer Style
pt-BR: Estilo do Rodapé

en: The inline css which will be used to style the footer text.
pt-BR: O CSS inline que será usado para estilizar o texto do rodapé.

en: Example:
pt-BR: Exemplo:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode
en: Use the %s[futureaction]%s shortcode to show when the future action will occur. You can add this shortcode anywhere in your post content.
pt-BR: Use o shortcode %s[futureaction]%s para mostrar quando a ação futura ocorrerá. Você pode adicionar este shortcode em qualquer lugar no conteúdo da sua postagem.

en: Shortcode Wrapper
pt-BR: Wrapper do Shortcode

en: The shortcode output will be wrapped in the selected HTML tag, allowing you to control its structure and styling.
pt-BR: A saída do shortcode será envolta na tag HTML selecionada, permitindo que você controle sua estrutura e estilo.

en: Wrapper Class
pt-BR: Classe do Wrapper

en: Add a CSS class to the wrapper element for custom styling.
pt-BR: Adicione uma classe CSS ao elemento wrapper para estilização personalizada.

en: Attributes
pt-BR: Atributos

note: translators: %s is the shortcode code wrapped in code tags
en: The following attributes are available for the %s shortcode:
pt-BR: Os seguintes atributos estão disponíveis para o shortcode %s:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute name
en: %s - Available options:
pt-BR: %s - Opções disponíveis:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays complete date/time.  Default value.
pt-BR: %s - Exibe data/hora completa. Valor padrão.

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays date only
pt-BR: %s - Exibe apenas a data

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays time only
pt-BR: %s - Exibe apenas a hora

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute dateformat translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute timeformat
en: %s - Format set here will override the value set on the settings page
pt-BR: %s - O formato definido aqui substituirá o valor definido na página de configurações

en: Defaults
pt-BR: Padrões

en: Calendar Visibility
pt-BR: Visibilidade do Calendário

en: Remember last state
pt-BR: Lembrar último estado

en: Shows or hides the calendar based on the last user interaction.
pt-BR: Mostra ou oculta o calendário com base na última interação do usuário.

en: Always hidden
pt-BR: Sempre oculto

en: The calendar is always hidden by default.
pt-BR: O calendário está sempre oculto por padrão.

en: Permissions
pt-BR: Permissões

en: Choose Which User Roles Can Create Future Actions
pt-BR: Escolha quais funções de usuário podem criar ações futuras

en: Email Notification
pt-BR: Notificação por Email

en: Whenever an action runs, an email can be sent to alert users.
pt-BR: Sempre que uma ação for executada, um e-mail pode ser enviado para alertar os usuários.

en: Enable Email Notification?
pt-BR: Ativar Notificação por Email?

en: This will enable or disable the send of email notification on future action.
pt-BR: Isso ativará ou desativará o envio de notificações por e-mail em ações futuras.

en: Include Blog Administrators?
pt-BR: Incluir Administradores do Blog?

en: This will include all users with the role of "Administrator" in the email.
pt-BR: Isso incluirá todos os usuários com o papel de "Administrador" no e-mail.

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when the action runs.  This will be applied to ALL post types.  You can set post type specific emails on the Defaults tab.
pt-BR: Digite uma lista de e-mails separada por vírgulas que você gostaria de ser notificado quando a ação for executada. Isso será aplicado a TODOS os tipos de postagens. Você pode definir e-mails específicos para tipos de postagens na aba Padrões.

en: Past-due Actions Notification
pt-BR: Notificação de Ações Vencidas

en: This will enable or disable the send of email notification on past-due actions.
pt-BR: Isso irá habilitar ou desabilitar o envio de notificações por e-mail em ações vencidas.

en: Enable Past-due Actions Notification?
pt-BR: Habilitar Notificação de Ações Vencidas?

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when past-due actions are detected.
pt-BR: Digite uma lista de e-mails separada por vírgulas que você gostaria de ser notificado quando ações vencidas forem detectadas.

en: Post Types
pt-BR: Tipos de Postagens

en: General
pt-BR: Geral

en: Notifications
pt-BR: Notificações

en: Display
pt-BR: Exibir

en: Advanced
pt-BR: Avançado

en: Diagnostics and Tools
pt-BR: Diagnósticos e Ferramentas

en: Drop a .json file here
pt-BR: Solte um arquivo .json aqui

en: or
pt-BR: ou

en: Select a .json file
pt-BR: Selecione um arquivo .json

en: Selected file
pt-BR: Arquivo selecionado

en: File size
pt-BR: Tamanho do arquivo

en: Loading...
pt-BR: Carregando...

en: Select all
pt-BR: Selecionar tudo

en: Unselect all
pt-BR: Desmarcar tudo

en: No items found.
pt-BR: Nenhum item encontrado.

en: Loading items, please wait...
pt-BR: Carregando itens, por favor aguarde...

en: Select the content you want to import.
pt-BR: Selecione o conteúdo que deseja importar.

en: Action Settings
pt-BR: Configurações de Ação

en: No workflows or settings found in the file.
pt-BR: Nenhum fluxo de trabalho ou configuração encontrado no arquivo.

en: Cancel and select a different file
pt-BR: Cancelar e selecionar um arquivo diferente

en: Settings exported successfully.
pt-BR: Configurações exportadas com sucesso.

en: Failed to export settings.
pt-BR: Falha ao exportar configurações.

en: Export the plugin settings and workflows to a .json file. This file can be imported later to restore the data or migrate to another site.
pt-BR: Exporte as configurações do plugin e fluxos de trabalho para um arquivo .json. Este arquivo pode ser importado posteriormente para restaurar os dados ou migrar para outro site.

en: Exporting...
pt-BR: Exportando...

en: Invalid file type. Please upload a .json file.
pt-BR: Tipo de arquivo inválido. Por favor, faça o upload de um arquivo .json.

en: Settings imported successfully.
pt-BR: Configurações importadas com sucesso.

en: Failed to import settings.
pt-BR: Falha ao importar configurações.

en: Import the plugin settings or workflows from a .json file.
pt-BR: Importe as configurações do plugin ou fluxos de trabalho de um arquivo .json.

en: Select Content to Import
pt-BR: Selecionar Conteúdo para Importar

en: Raw Data Preview
pt-BR: Pré-visualização de Dados Brutos

en: Select a post type to edit:
pt-BR: Selecione um tipo de post para editar:

en: Workflow to trigger
pt-BR: Fluxo de trabalho a ser acionado

en: No compatible workflows available.
pt-BR: Nenhum fluxo de trabalho compatível disponível.

en: Change manually enabled workflows
pt-BR: Alterar fluxos de trabalho habilitados manualmente

note: translators: %s: Workflow title
en: Are you sure you want to cancel all scheduled actions for the "%s" workflow?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja cancelar todas as ações agendadas para o fluxo de trabalho "%s"?

en: Cancel Actions
pt-BR: Cancelar Ações

en: %d item | %d items
pt-BR[0]: %d item
pt-BR[1]: %d itens

en: Integer
pt-BR: Inteiro

en: Boolean
pt-BR: Booleano

en: Object
pt-BR: Objeto

en: null
pt-BR: nulo

en: Argument name
pt-BR: Nome do argumento

en: Data type
pt-BR: Tipo de dado

en: Value
pt-BR: Valor

en: The argument name should only contain letters, numbers and underscores.
pt-BR: O nome do argumento deve conter apenas letras, números e underscores.

en: Argument #%s
pt-BR: Argumento #%s

en: No arguments added to the action.
pt-BR: Nenhum argumento adicionado à ação.

en: Add a new argument
pt-BR: Adicionar um novo argumento

en: When to expire
pt-BR: Quando expirar

en: Add Group
pt-BR: Adicionar Grupo

en: Add Rule
pt-BR: Adicionar Regra

en: Create rules that will continue the workflow only if certain conditions are met.
pt-BR: Crie regras que continuarão o fluxo de trabalho apenas se certas condições forem atendidas.

en: Edit rules
pt-BR: Editar regras

en: Conditional logic is a Pro feature. Upgrade to create advanced conditions for your workflows.
pt-BR: Lógica condicional é um recurso Pro. Atualize para criar condições avançadas para seus fluxos de trabalho.

en: Duplicate Rule
pt-BR: Regra Duplicada

en: Not
pt-BR: Não

en: Dismiss
pt-BR: Descartar

en: Dismiss the notification
pt-BR: Descartar a notificação

en: Option %s
pt-BR: Opção %s

en: Option #%s
pt-BR: Opção #%s

en: No options added to the action.
pt-BR: Nenhuma opção adicionada à ação.

en: Add a new option
pt-BR: Adicionar uma nova opção

en: You have reached the maximum number of options. You can add up to %s options.
pt-BR: Você alcançou o número máximo de opções. Você pode adicionar até %s opções.

en: Name
pt-BR: Nome

en: Hint
pt-BR: Dica

en: The option name should only contain letters, numbers and underscores.
pt-BR: O nome da opção deve conter apenas letras, números e sublinhados.

en: Selected in the calendar
pt-BR: Selecionado no calendário

en: When the trigger is activated
pt-BR: Quando o gatilho é ativado

en: When the step is activated
pt-BR: Quando a etapa é ativada

en: As soon as possible
pt-BR: O mais rápido possível

en: On a specific date
pt-BR: Em uma data específica

en: Relative to a specific date
pt-BR: Relativo a uma data específica

en: Unchanged
pt-BR: Inalterado

en: Date source
pt-BR: Fonte da data

en: Click the button to choose a custom date source from variables that can provide a date.
pt-BR: Clique no botão para escolher uma fonte de data personalizada entre as variáveis que podem fornecer uma data.

en: Offset
pt-BR: Deslocamento

en: Error:
pt-BR: Erro:

en: Click for more information
pt-BR: Clique para mais informações

en: For more information on formatting, see the %sPHP strtotime function%s. For example, you could enter %s+1 month%s or %s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s or %snext Thursday%s. Please use only phrases in English.
pt-BR: Para mais informações sobre formatação, veja a função %sPHP strtotime%s. Por exemplo, você pode inserir %s+1 mês%s ou %s+1 semana 2 dias 4 horas 2 segundos%s ou %spróxima quinta-feira%s. Por favor, use apenas frases em inglês.

en: All received input
pt-BR: Todos os dados recebidos

en: Custom data
pt-BR: Dados personalizados

en: Select the data to output
pt-BR: Selecione os dados a serem enviados

en: Notice
pt-BR: Aviso

en: Critical
pt-BR: Crítico

en: Alert
pt-BR: Alerta

en: Post Status
pt-BR: Status da Postagem

en: Post Type
pt-BR: Tipo de Postagem

note: translators: %s is the database table name
en: Type the %s key and click on the button to insert it.
pt-BR: Digite a chave %s e clique no botão para inseri-la.

en: Metadata key
pt-BR: Chave de metadados

en: Insert
pt-BR: Inserir

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Select a variable from the list below.
pt-BR: Selecione uma variável na lista abaixo.

en: Type your expression here or use the variables below.
pt-BR: Digite sua expressão aqui ou use as variáveis abaixo.

en: Variables
pt-BR: Variáveis

en: Double-click on a variable to select it.
pt-BR: Clique duas vezes em uma variável para selecioná-la.

en: Double-click on any variable to add it to your expression.
pt-BR: Clique duas vezes em qualquer variável para adicioná-la à sua expressão.

en: Hover over a variable to see its description.
pt-BR: Passe o mouse sobre uma variável para ver sua descrição.

en: The name of the term.
pt-BR: O nome do termo.

en: The slug of the term.
pt-BR: O slug do termo.

en: Term ID
pt-BR: ID do Termo

en: The unique identifier of the term.
pt-BR: O identificador único do termo.

en: Count
pt-BR: Contagem

en: Number of posts assigned to this term.
pt-BR: Número de postagens atribuídas a este termo.

note: translators: %s is the taxonomy label
en: %s terms for this post.
pt-BR: %s termos para esta postagem.

en: Learn more
pt-BR: Saiba mais

en: This option is used to connect to another step and cannot have its name changed until the connection is removed.
pt-BR: Esta opção é usada para conectar a outro passo e não pode ter seu nome alterado até que a conexão seja removida.

en: Post Date
pt-BR: Data da Postagem

en: Update the post date
pt-BR: Atualizar a data da postagem

en: Post Title
pt-BR: Título da Postagem

en: Update the post title
pt-BR: Atualizar o título da postagem

en: Post Slug
pt-BR: Slug da Postagem

en: Update the post slug
pt-BR: Atualizar o slug da postagem

en: Post Content
pt-BR: Conteúdo do Post

en: Update the post content
pt-BR: Atualizar o conteúdo do post

en: Post Excerpt
pt-BR: Resumo do Post

en: Update the post excerpt
pt-BR: Atualizar o resumo do post

en: Post Discussion
pt-BR: Discussão do Post

en: Update the post discussion
pt-BR: Atualizar a discussão do post

en: Post Password
pt-BR: Senha do Post

en: Update the post password
pt-BR: Atualizar a senha do post

en: Post Author
pt-BR: Autor do Post

en: Update the post author
pt-BR: Atualizar o autor do post

en: Unable to load the list of authors. Please try again.
pt-BR: Não foi possível carregar a lista de autores. Por favor, tente novamente.

en: Do not update
pt-BR: Não atualizar

en: Author
pt-BR: Autor

en: Comments only
pt-BR: Somente comentários

en: Closed
pt-BR: Fechado

en: Pings only
pt-BR: Somente pings

en: Open
pt-BR: Aberto

en: Changed...
pt-BR: Mudado...

en: Visitors can add new comments and replies.
pt-BR: Visitantes podem adicionar novos comentários e respostas.

en: Visitors can not add new comments or replies. Existing comments remain visible.
pt-BR: Visitantes não podem adicionar novos comentários ou respostas. Comentários existentes permanecem visíveis.

en: Enable pinbacks & trackbacks
pt-BR: Ativar pinbacks & trackbacks

en: Learn more about pinbacks & trackbacks
pt-BR: Saiba mais sobre pinbacks & trackbacks

en: Clear content
pt-BR: Limpar conteúdo

en: Create filters to query specific posts based on rules.
pt-BR: Crie filtros para consultar postagens específicas com base em regras.

en: Post selection
pt-BR: Seleção de postagens

en: Post received as input
pt-BR: Postagem recebida como entrada

en: Custom query
pt-BR: Consulta personalizada

en: Post Terms
pt-BR: Termos do Post

en: Separate multiple values with commas or Enter key.
pt-BR: Separe vários valores com vírgulas ou a tecla Enter.

en: * Required field
pt-BR: * Campo obrigatório

en: Post Search Query
pt-BR: Consulta de Pesquisa de Postagem

en: Create a search query to filter posts based on conditions.
pt-BR: Crie uma consulta de pesquisa para filtrar postagens com base em condições.

en: Edit query
pt-BR: Editar consulta

en: Post Parent
pt-BR: Postagem Pai

en: New Status
pt-BR: Novo Status

en: No color
pt-BR: Sem cor

en: Green
pt-BR: Verde

en: Orange
pt-BR: Laranja

en: Red
pt-BR: Vermelho

en: Blue
pt-BR: Azul

en: Purple
pt-BR: Roxo

en: Gray
pt-BR: Cinza

en: Custom interval in seconds
pt-BR: Intervalo personalizado em segundos

en: Repeating Action
pt-BR: Ação Repetitiva

en: Choose how often this task should repeat. Select 'Non-repeating' for a one-time action or set an interval for automatic recurrence.
pt-BR: Escolha com que frequência esta tarefa deve se repetir. Selecione 'Não repetitiva' para uma ação única ou defina um intervalo para recorrência automática.

en: Unique Task Identifier
pt-BR: Identificador Único da Tarefa

en: Define a unique ID to detect and prevent duplicate tasks.
pt-BR: Defina um ID único para detectar e prevenir tarefas duplicadas.

en: Select the terms
pt-BR: Selecione os termos

en: Specific terms
pt-BR: Termos específicos

en: User Role
pt-BR: Função do Usuário

en: User selection
pt-BR: Seleção do usuário

en: User received as input
pt-BR: Usuário recebido como entrada

en: User ID
pt-BR: ID do usuário

en: Applying auto layout.
pt-BR: Aplicando layout automático.

en: Auto layout applied.
pt-BR: Layout automático aplicado.

en: Back
pt-BR: Voltar

en: Add a description to this step...
pt-BR: Adicione uma descrição a esta etapa...

en: Edit description
pt-BR: Editar descrição

en: Currently this step is being skipped. Upgrade to Pro to unlock this feature.
pt-BR: Atualmente, esta etapa está sendo pulada. Faça upgrade para Pro para desbloquear este recurso.

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: Close
pt-BR: Fechar

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Upgrade to Pro and unlock more features
pt-BR: Atualizar para Pro e desbloquear mais recursos

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Redo
pt-BR: Refazer

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Undo
pt-BR: Desfazer

en: Wait, we are loading the workflow...
pt-BR: Aguarde, estamos carregando o fluxo de trabalho...

en: Feature deactivated
pt-BR: Recurso desativado

en: Feature activated
pt-BR: Recurso ativado

en: Fullscreen mode
pt-BR: Modo de tela cheia

en: Work without distraction
pt-BR: Trabalhe sem distrações

en: Fullscreen mode activated
pt-BR: Modo de tela cheia ativado

en: Fullscreen mode deactivated
pt-BR: Modo de tela cheia desativado

en: Advanced Settings
pt-BR: Configurações Avançadas

en: Display advanced settings for the workflow, triggers and steps
pt-BR: Exibir configurações avançadas para o fluxo de trabalho, gatilhos e etapas

en: Advanced settings mode activated
pt-BR: Modo de configurações avançadas ativado

en: Advanced settings mode deactivated
pt-BR: Modo de configurações avançadas desativado

en: Display a mini map
pt-BR: Exibir um mini mapa

en: Display a mini map in the bottom of the editor, triggers and steps
pt-BR: Exibir um mini mapa na parte inferior do editor, gatilhos e etapas

en: Mini map activated
pt-BR: Mini mapa ativado

en: Mini map deactivated
pt-BR: Mini mapa desativado

en: Display the controls panel
pt-BR: Exibir o painel de controles

en: Display the controls panel with buttons to zoon in, zoom out, fit the view and lock the viewport
pt-BR: Exibir o painel de controles com botões para aumentar, diminuir, ajustar a visualização e travar a área de visualização

en: Tools
pt-BR: Ferramentas

en: Developer mode
pt-BR: Modo desenvolvedor

en: Work in developer mode
pt-BR: Trabalhar no modo desenvolvedor

en: Developer mode activated
pt-BR: Modo desenvolvedor ativado

en: Developer mode deactivated
pt-BR: Modo desenvolvedor desativado

en: Welcome guide
pt-BR: Guia de boas-vindas

en: Display the welcome guide
pt-BR: Exibir o guia de boas-vindas

en: Welcome guide activated
pt-BR: Guia de boas-vindas ativado

en: Welcome guide deactivated
pt-BR: Guia de boas-vindas desativado

en: Help
pt-BR: Ajuda

en: Developer Info
pt-BR: Informações do desenvolvedor

en: Node
pt-BR: Nó

en: Node Data
pt-BR: Dados do nó

en: Node Settings
pt-BR: Configurações do nó

en: Node Type
pt-BR: Tipo de nó

en: No element selected.
pt-BR: Nenhum elemento selecionado.

en: Multiple and different elements selected.
pt-BR: Múltiplos elementos diferentes selecionados.

en: %d steps selected
pt-BR: %d etapas selecionadas

en: Multiple steps selected.
pt-BR: Várias etapas selecionadas.

en: %d connections selected
pt-BR: %d conexões selecionadas

en: Multiple connections selected.
pt-BR: Várias conexões selecionadas.

en: Connection
pt-BR: Conexão

en: The connection between nodes in the workflow. Signifies the path along which data or control flow one node to another.
pt-BR: A conexão entre os nós no fluxo de trabalho. Significa o caminho ao longo do qual os dados ou o controle fluem de um nó para outro.

en: Step Data Flow
pt-BR: Fluxo de Dados da Etapa

en: Inputs
pt-BR: Entradas

en: This step receives the following input from previous step:
pt-BR: Esta etapa recebe a seguinte entrada da etapa anterior:

en: This step does not receive any input from previous step.
pt-BR: Esta etapa não recebe nenhuma entrada da etapa anterior.

en: Outputs
pt-BR: Saídas

en: This step outputs the following data:
pt-BR: Esta etapa gera os seguintes dados:

en: This step does not output any data.
pt-BR: Esta etapa não gera nenhum dado.

en: Step Scoped Variables
pt-BR: Variáveis de Escopo da Etapa

en: This step receives the following step scoped variables:
pt-BR: Esta etapa recebe as seguintes variáveis de escopo da etapa:

en: This step does not have any step scoped variables.
pt-BR: Esta etapa não possui nenhuma variável de escopo da etapa.

en: Global Variables
pt-BR: Variáveis Globais

en: No global variables are declared
pt-BR: Nenhuma variável global está declarada

en: No description
pt-BR: Sem descrição

en: Unknown node: %s
pt-BR: Nó desconhecido: %s

en: This is a placeholder node for a node that does not exist.
pt-BR: Este é um nó de espaço reservado para um nó que não existe.

en: Step
pt-BR: Passo

en: Trigger
pt-BR: Gatilho

en: Step actions
pt-BR: Ações do passo

en: This node has errors
pt-BR: Este nó possui erros

en: Add a step
pt-BR: Adicionar um passo

en: Search for actions
pt-BR: Buscar ações

en: Search for steps
pt-BR: Buscar passos

en: Search for triggers and steps
pt-BR: Buscar gatilhos e passos

en: Click to add a trigger
pt-BR: Clique para adicionar um gatilho

en: Validation
pt-BR: Validação

en: All checks have passed for this step.
pt-BR: Todas as verificações foram concluídas para este passo.

en: Upgrade to Pro to unlock this feature.
pt-BR: Faça upgrade para Pro para desbloquear este recurso.

en: Use left and right arrow keys to move through steps
pt-BR: Use as teclas de seta esquerda e direita para navegar entre os passos

en: No results found.
pt-BR: Nenhum resultado encontrado.

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found. | %d results found.
pt-BR[0]: %d resultado encontrado.
pt-BR[1]: %d resultados encontrados.

en: Nodes
pt-BR: Nós

en: A tip for using the workflow editor
pt-BR: Uma dica para usar o editor de fluxo de trabalho

note: translators: %d: Number of blocks.
en: %d block | %d blocks
pt-BR[0]: %d bloco
pt-BR[1]: %d blocos

note: translators: Patterns tab title in the block inserter.
en: Actions
pt-BR: Ações

en: Select multiple steps by pressing <kbd>cmd</kbd> and clicking on each step in the workflow.
pt-BR: Selecione várias etapas pressionando <kbd>cmd</kbd> e clicando em cada etapa no fluxo de trabalho.

en: Drag steps from the inserter and drop them directly into your workflow for easy customization.
pt-BR: Arraste etapas do inseridor e solte-as diretamente no seu fluxo de trabalho para fácil personalização.

en: Simply double-click any step to bring up the settings sidebar for quick adjustments.
pt-BR: Basta clicar duas vezes em qualquer etapa para abrir a barra lateral de configurações para ajustes rápidos.

en: Double-click the workflow pane to increase the zoom level for a closer look.
pt-BR: Clique duas vezes no painel do fluxo de trabalho para aumentar o nível de zoom e ver mais de perto.

en: Hold down the <kbd>shift</kbd> key and double-click the workflow pane to decrease the zoom level.
pt-BR: Mantenha pressionada a tecla <kbd>shift</kbd> e clique duas vezes no painel do fluxo de trabalho para diminuir o nível de zoom.

en: Easily add new steps by clicking on a step's handle and dragging it. Drop it in the workflow pane to see a floating inserter where you can type and search for the step you need.
pt-BR: Adicione facilmente novas etapas clicando na alça de uma etapa e arrastando-a. Solte-a no painel do fluxo de trabalho para ver um inseridor flutuante onde você pode digitar e procurar a etapa que precisa.

en: (no name)
pt-BR: (sem nome)

en: Element
pt-BR: Elemento

en: Close settings
pt-BR: Fechar configurações

en: Get started
pt-BR: Começar

en: Ray Debug
pt-BR: Depuração de Raio

en: Enable or disable the different types of debug information that is shown in Ray when this workflow is activated.
pt-BR: Ative ou desative os diferentes tipos de informações de depuração que são mostradas no Raio quando este fluxo de trabalho é ativado.

en: Show Queries
pt-BR: Mostrar Consultas

en: Show Emails
pt-BR: Mostrar E-mails

en: Show WordPress Errors
pt-BR: Mostrar Erros do WordPress

en: Show current running step
pt-BR: Mostrar etapa atual em execução

en: Are you sure you want to delete this workflow?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja excluir este fluxo de trabalho?

en: Move to trash
pt-BR: Mover para a lixeira

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Publish
pt-BR: Publicar

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Autosaving...
pt-BR: Salvando automaticamente...

en: Updating...
pt-BR: Atualizando...

en: Updated
pt-BR: Atualizado

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save draft
pt-BR: Salvar rascunho

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save
pt-BR: Salvar

en: Autosaving
pt-BR: Salvando automaticamente

en: Saving
pt-BR: Salvando

en: Saved
pt-BR: Salvo

en: Unable to create a new workflow. Please try again.
pt-BR: Não foi possível criar um novo fluxo de trabalho. Por favor, tente novamente.

en: Unable to load the workflow. Please try again.
pt-BR: Não foi possível carregar o fluxo de trabalho. Por favor, tente novamente.

en: Workflow saved as draft.
pt-BR: Fluxo de trabalho salvo como rascunho.

en: Unable to save workflow. Please, try again.
pt-BR: Não foi possível salvar o fluxo de trabalho. Por favor, tente novamente.

en: Workflow saved.
pt-BR: Fluxo de trabalho salvo.

en: Unable to publish the workflow. Please, try again.
pt-BR: Não foi possível publicar o fluxo de trabalho. Por favor, tente novamente.

en: Workflow switched to draft.
pt-BR: Fluxo de trabalho mudado para rascunho.

en: Unable to switch workflow to draft. Please, try again.
pt-BR: Não foi possível mudar o fluxo de trabalho para rascunho. Por favor, tente novamente.

en: Workflow deleted. Redirecting...
pt-BR: Fluxo de trabalho excluído. Redirecionando...

en: Unable to delete the workflow. Please, try again.
pt-BR: Não foi possível excluir o fluxo de trabalho. Por favor, tente novamente.

en: Summary
pt-BR: Resumo

en: Title
pt-BR: Título

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Are you sure you want to unpublish this workflow?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja despublicar este fluxo de trabalho?

en: Draft
pt-BR: Rascunho

en: Switch to draft
pt-BR: Alternar para rascunho

en: Enable workflow %s
pt-BR: Habilitar fluxo de trabalho %s

[ctx: noun]
en: View
pt-BR: Ver

[ctx: noun]
note: translators: Default label for the Workflow sidebar tab, not selected.
en: Workflow
pt-BR: Fluxo de Trabalho

[ctx: nodes]
en: Most used
pt-BR: Mais usados
