PublishPress Future 4.10.0 - en to nl-NL translation catalogue (1081 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Future allows you to schedule automatic changes to posts, pages and other content types.
nl-NL: PublishPress Toekomst stelt je in staat om automatische wijzigingen aan berichten, pagina's en andere contenttypes te plannen.

en: You do not have permission to configure PublishPress Future.
nl-NL: Je hebt geen toestemming om PublishPress Toekomst te configureren.

en: Debug is disabled
nl-NL: Debug is uitgeschakeld

en: Debugging Disabled
nl-NL: Debugging Uitgeschakeld

en: Debugging Enabled
nl-NL: Debugging Ingeschakeld

en: Debugging Table Emptied
nl-NL: Debugging Tabel Leeggemaakt

en: The legacy future actions migration has been enqueued and will run asynchronously.
nl-NL: De migratie van de legacy toekomstacties is in de wachtrij gezet en zal asynchroon worden uitgevoerd.

en: The legacy actions arguments restoration has been enqueued and will run asynchronously.
nl-NL: De restituie van de legacy actieargumenten is in de wachtrij gezet en zal asynchroon worden uitgevoerd.

en: The database schema was fixed.
nl-NL: Het databaseschema is hersteld.

en: The database schema could not be fixed. Please, contact the support team.
nl-NL: Het databaseschema kon niet worden hersteld. Neem alstublieft contact op met het ondersteuningsteam.

en: Saved Options!
nl-NL: Opgeslagen Opties!

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the star rating markup
en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
nl-NL: Als je van %1$s houdt, laat ons dan alstublieft een %2$s beoordeling achter. Dank je!

en: About PublishPress Future
nl-NL: Over PublishPress Toekomst

en: About
nl-NL: Over

en: Future Documentation
nl-NL: Toekomst Documentatie

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Contact the PublishPress team
nl-NL: Neem contact op met het PublishPress-team

en: No taxonomies found
nl-NL: Geen taxonomieën gevonden

en: Post expires at EXPIRATIONTIME on ACTIONDATE
nl-NL: Bericht vervalt op EXPIRATIONTIME op ACTIONDATE

en: The table %s does not exist.
nl-NL: De tabel %s bestaat niet.

en: The table indexes are invalid:
nl-NL: De tabelindexen zijn ongeldig:

en: Empty date time offset.
nl-NL: Lege datum tijd offset.

en: Invalid date time offset
nl-NL: Ongeldige datum tijd offset

en: Export
nl-NL: Exporteren

en: Import
nl-NL: Importeren

en: Failed to get workflows. Check the logs for more details.
nl-NL: Het is niet gelukt om workflows te verkrijgen. Controleer de logboeken voor meer details.

en: Failed to export the file. Check the logs for more details.
nl-NL: Het is niet gelukt om het bestand te exporteren. Controleer de logboeken voor meer details.

en: Failed to import the file. Check the logs for more details.
nl-NL: Het is niet gelukt om het bestand te importeren. Controleer de logboeken voor meer details.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl-NL: U heeft niet voldoende rechten om deze pagina te openen.

en: Invalid nonce.
nl-NL: Ongeldige nonce.

en: Add request_id and trigger_activated columns to debug log table after v4.10.0
nl-NL: Voeg request_id en trigger_activated kolommen toe aan de debug log tabel na v4.10.0

en: Add millisecond precision to debug log timestamp column (v4.10.0)
nl-NL: Voeg milliseconde precisie toe aan de timestamp kolom van de debug log (v4.10.0)

en: Debugging table is currently empty.
nl-NL: De debugtabel is momenteel leeg.

en: No results match the current filter.
nl-NL: Geen resultaten die overeenkomen met de huidige filter.

en: Taxonomy
nl-NL: Taxonomie

en: Future Actions
nl-NL: Toekomstige Acties

en: Enable Future Action
nl-NL: Schakel Toekomstige Actie in

en: Categories
nl-NL: Categorieën

en: Action
nl-NL: Actie

en: Loading
nl-NL: Laden

en: Show Calendar
nl-NL: Toon Kalender

en: Hide Calendar
nl-NL: Verberg Kalender

note: translators: the text between {} is the link to the settings page. translators: the text between {{}} is the link to the settings page.
en: Timezone is controlled by the {WordPress Settings}.
nl-NL: De tijdzone wordt beheerd door de {WordPress Instellingen}.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: No %s found.
nl-NL: Geen %s gevonden.

en: You must assign a taxonomy to this post type to use this feature.
nl-NL: U moet een taxonomie aan dit berichttype toewijzen om deze functie te gebruiken.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: New %s
nl-NL: Nieuwe %s

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to remove
nl-NL: %s om te verwijderen

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to add
nl-NL: %s om toe te voegen

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Search for %s
nl-NL: Zoek naar %s

en: Select an action
nl-NL: Selecteer een actie

en: Select a date
nl-NL: Selecteer een datum

en: Date cannot be in the past
nl-NL: Datum kan niet in het verleden liggen

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Please select one or more %s
nl-NL: Selecteer een of meer %s

en: New status
nl-NL: Nieuwe status

en: No posts selected. Unable to sync Future Actions.
nl-NL: Geen berichten geselecteerd. Kan Toekomstige Acties niet synchroniseren.

en: Future Actions successfully synced with Post Metadata.
nl-NL: Toekomstige Acties succesvol gesynchroniseerd met Bericht Metadata.

en: Update Future Actions from Post Metadata
nl-NL: Update Toekomstige Acties vanuit Bericht Metadata

en: Future Action Update
nl-NL: Update Toekomstige Actie

en: — No Change —
nl-NL: — Geen Wijziging —

en: Add or update action for posts
nl-NL: Voeg actie toe of werk actie bij voor berichten

en: Add action if none exists for posts
nl-NL: Voeg actie toe als er geen bestaat voor berichten

en: Update the existing actions for posts
nl-NL: Werk de bestaande acties voor berichten bij

en: Remove action from posts
nl-NL: Verwijder actie van berichten

en: Category
nl-NL: Categorie

en: Upgrade to Pro
nl-NL: Upgrade naar Pro

en: Action Workflows
nl-NL: Actie Workflows

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Settings
nl-NL: Instellingen

en: Future Action
nl-NL: Toekomstige Actie

en: No future action
nl-NL: Geen toekomstige actie

en: Invalid date time offset.
nl-NL: Ongeldig datum-tijd offset.

en: PublishPress Future
nl-NL: PublishPress Toekomst

en: Future
nl-NL: Toekomst

en: Scheduled Actions
nl-NL: Geplande Acties

en: Log format
nl-NL: Logformaat

en: List
nl-NL: Lijst

en: Popup
nl-NL: Pop-up

en: Unknown post
nl-NL: Onbekende post

en: Executed action for: %s (ID: %d)
nl-NL: Uitgevoerde actie voor: %s (ID: %d)

en: Executed scheduled action
nl-NL: Uitgevoerde geplande actie

note: translators: %1$s is the link to the PHP strtotime function documentation, %2$s and %3$s are the opening and closing code tags. Please, do not translate the date format text, since PHP will not be able to calculate using non-english terms.
en: Set the offset to use for the default action date and time. For information on formatting, see %1$s. For example, you could enter %2$s+1 month%3$s or %2$s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%3$s or %2$snext Thursday%3$s. Please, use only terms in English.
nl-NL: Stel de offset in die gebruikt moet worden voor de standaard actie datum en tijd. Voor informatie over formattering, zie %1$s. Bijvoorbeeld, je zou %2$s+1 maand%3$s of %2$s+1 week 2 dagen 4 uren 2 seconden%3$s of %2$svolgende donderdag%3$s kunnen invoeren. Gebruik alstublieft alleen termen in het Engels.

en: Default Values
nl-NL: Standaardwaarden

en: Use the values below to set the default actions/values to be used for each for the corresponding post types.  These values can all be overwritten when creating/editing the post/page.
nl-NL: Gebruik de onderstaande waarden om de standaardacties/waarden in te stellen die voor elk van de overeenkomstige posttypes moeten worden gebruikt. Deze waarden kunnen allemaal worden overschreven bij het maken/bewerken van de post/pagina.

en: Active
nl-NL: Actief

en: Activate the PublishPress Future actions for this post type
nl-NL: Activeer de PublishPress Future-acties voor dit posttype

en: Default Action
nl-NL: Standaardactie

en: Select the default action for the post type.
nl-NL: Selecteer de standaardactie voor het posttype.

en: Select the taxonomy to be used for actions.
nl-NL: Selecteer de taxonomie die gebruikt moet worden voor acties.

en: Automatically create actions
nl-NL: Automatisch acties creëren

en: This will automatically create an action for new posts, using the default settings on this screen
nl-NL: Dit zal automatisch een actie creëren voor nieuwe berichten, met de standaardinstellingen op dit scherm

en: No taxonomies found for this post type. Taxonomy actions will not be available.
nl-NL: Geen taxonomieën gevonden voor dit posttype. Taxonomie-acties zullen niet beschikbaar zijn.

en: Who to Notify
nl-NL: Wie te Notificeren

en: Enter a comma separated list of emails that you would like to be notified when the action runs.
nl-NL: Voer een lijst van e-mails gescheiden door komma's in waarvoor je een notificatie wilt ontvangen wanneer de actie wordt uitgevoerd.

en: Default Date/Time Offset
nl-NL: Standaard Datum/Tijd Offset

en: PHP strtotime function
nl-NL: PHP strtotime functie

en: Default terms:
nl-NL: Standaardvoorwaarden:

en: Save changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Wait for the validation...
nl-NL: Wacht op de validatie...

en: Date Preview
nl-NL: Datumvoorbeeld

en: Current Date
nl-NL: Huidige datum

en: Computed Date
nl-NL: Berekende datum

en: Error
nl-NL: Fout

en: Custom statuses
nl-NL: Aangepaste statussen

en: Enable support for custom statuses
nl-NL: Ondersteuning voor aangepaste statussen inschakelen

en: Checking this option will allow you to move posts to a custom status.
nl-NL: Deze optie inschakelen stelt je in staat om berichten naar een aangepaste status te verplaatsen.

en: Metadata scheduling
nl-NL: Metadata planning

en: Enable metadata scheduling
nl-NL: Metadata planning inschakelen

en: Checking this option will allow you to use post metadata to control the scheduling of actions.
nl-NL: Deze optie inschakelen stelt je in staat om postmetadata te gebruiken om de planning van acties te regelen.

en: This is a Pro feature. Upgrade to unlock this functionality.
nl-NL: Dit is een Pro-functie. Upgrade om deze functionaliteit te ontgrendelen.

en: Form Validation Failure: Sorry, your nonce did not verify.
nl-NL: Formuliervalidatiefout: Sorry, je nonce kon niet worden geverifieerd.

en: The shortcode [futureaction] must be used inside the loop or with the post_id attribute.
nl-NL: De shortcode [futureaction] moet binnen de lus of met het post_id-attribuut worden gebruikt.

en: The column args length was not updated to 1000.
nl-NL: De lengte van de kolomargumenten is niet bijgewerkt naar 1000.

en: Status didn't change.
nl-NL: Status is niet veranderd.

note: translators: 1: old post status, 2: new post status
en: Status has been successfully changed from "%1$s" to "%2$s".
nl-NL: Status is succesvol gewijzigd van "%1$s" naar "%2$s".

en: Change status
nl-NL: Status wijzigen

note: translators: %s: post type singular label
en: %s was not deleted.
nl-NL: %s is niet verwijderd.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been successfully deleted.
nl-NL: %s is succesvol verwijderd.

en: Delete
nl-NL: Verwijderen

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were added to the %s.
nl-NL: Er zijn geen termen toegevoegd aan de %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy label, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of terms added, %4$s is the list of terms on the post
en: The following terms (%1$s) were added to the %2$s: "%3$s". The full list of terms on the post is: %4$s.
nl-NL: De volgende termen (%1$s) zijn toegevoegd aan de %2$s: "%3$s". De volledige lijst van termen op de post is: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Add extra %s
nl-NL: Voeg extra %s toe

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were removed from the %s.
nl-NL: Er zijn geen termen verwijderd uit de %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the removed terms list, %4$s is the updated terms list
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s. The new list of terms on the post is: %4$s.
nl-NL: De volgende termen (%1$s) zijn verwijderd uit de %2$s: %3$s. De nieuwe lijst van termen op de post is: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove selected %s
nl-NL: Verwijder geselecteerde %s

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of term names
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s.
nl-NL: De volgende termen (%1$s) zijn verwijderd uit de %2$s: %3$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove all %s
nl-NL: Verwijder alle %s

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were changed on the %s.
nl-NL: Er zijn geen termen gewijzigd op de %s.

note: translators: 1: taxonomy name, 2: post type singular label, 3: updated terms, 4: original terms
en: The following terms (%1$s) were set to the %2$s: "%3$s". The old list of terms on the post was: %4$s.
nl-NL: De volgende termen (%1$s) zijn ingesteld op de %2$s: "%3$s". De oude lijst van termen op de post was: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Replace all %s
nl-NL: Vervang alle %s

note: translators: %s: new post status
en: Change status to %s
nl-NL: Wijzig status naar %s

note: translators: %s: post type singular label
en: %s didn't change.
nl-NL: %s is niet veranderd.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been added to stickies list.
nl-NL: %s is toegevoegd aan de lijst met plakkers.

en: Stick
nl-NL: Plak

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been removed from stickies list.
nl-NL: %s is verwijderd uit de lijst met plakkers.

en: Unstick
nl-NL: Verwijder plakker

en: Migrate legacy actions arguments schema after v3.0.0
nl-NL: Migreer legacy acties argumenten schema na v3.0.0

en: Migrate legacy footer placeholders after v3.0.0
nl-NL: Migreer legacy footer plaatsaanduidingen na v3.0.0

en: Migrate legacy scheduled actions after v3.0.0
nl-NL: Migreer legacy geplande acties na v3.0.0

en: Restore post meta data after v3.0.1
nl-NL: Herstel post metadata na v3.0.1

en: Change args column length to 1000 in the table _ppfuture_actions_args after v3.1.4
nl-NL: Wijzig de lengte van de kolom args naar 1000 in de tabel _ppfuture_actions_args na v3.1.4

en: Email is disabled.
nl-NL: E-mail is uitgeschakeld.

en: Email sent.
nl-NL: E-mail verzonden.

en: Email not sent.
nl-NL: E-mail niet verzonden.

note: translators: %1$s: post title placeholder, %2$s: notification text, %3$s: action date placeholder, %4$s: post link placeholder
en: %1$s. %2$s on %3$s. The post link is %4$s
nl-NL: %1$s. %2$s op %3$s. De postlink is %4$s

note: translators: %s is the post title
en: Future Action Complete "%s"
nl-NL: Toekomstige actie voltooid "%s"

note: translators: %s is the date/time offset and %s is the post type.
en: Invalid date/time offset "%s" for post type "%s". Please ensure you use only English terms for the date/time offset, such as "3 months" or "1 week".
nl-NL: Ongeldige datum/tijd offset "%s" voor posttype "%s". Zorg ervoor dat je alleen Engelse termen gebruikt voor de datum/tijd offset, zoals "3 maanden" of "1 week".

en: Arguments
nl-NL: Argumenten

en: Logs
nl-NL: Logboeken

en: Scheduled Date
nl-NL: Geplande datum

en: Recurrence
nl-NL: Herhaling

en: Run now
nl-NL: Nu uitvoeren

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Cancel the action. This will prevent the action from running in the future
nl-NL: Annuleer de actie. Dit voorkomt dat de actie in de toekomst wordt uitgevoerd

en: Run
nl-NL: Uitvoeren

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
nl-NL[0]: %s jaar
nl-NL[1]: %s jaren

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
nl-NL[0]: %s maand
nl-NL[1]: %s maanden

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
nl-NL[0]: %s week
nl-NL[1]: %s weken

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
nl-NL[0]: %s dag
nl-NL[1]: %s dagen

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
nl-NL[0]: %s uur
nl-NL[1]: %s uren

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
nl-NL[0]: %s minuut
nl-NL[1]: %s minuten

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
nl-NL[0]: %s seconde
nl-NL[1]: %s seconden

en: Action Logs
nl-NL: Actielogs

en: Uninitialized
nl-NL: Niet geïnitialiseerd

en: Scheduled
nl-NL: Gepland

en: Complete
nl-NL: Voltooid

en: Failed
nl-NL: Mislukt

en: Canceled
nl-NL: Geannuleerd

en: Running
nl-NL: Bezig

en: All
nl-NL: Alles

en: Search hook, args and claim ID
nl-NL: Zoek haak, argumenten en claim-ID

en: Completed
nl-NL: Voltooid

en: Process the action now
nl-NL: Verwerk de actie nu

note: translators: %s is the new status
en: New Status: %s
nl-NL: Nieuwe status: %s

note: translators: %s is the list of terms
en: Terms: %s
nl-NL: Termen: %s

en: View log
nl-NL: Bekijk log

en: Action:
nl-NL: Actie:

en: Arguments:
nl-NL: Argumenten:

en: Scheduled date:
nl-NL: Geplande datum:

en: Date
nl-NL: Datum

en: Message
nl-NL: Bericht

en: Async
nl-NL: Asynchroon

note: translators: %s is the date interval in human readable format in the past
en:  (%s ago)
nl-NL:  (%s geleden)

en: Now!
nl-NL: Nu!

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
nl-NL: Elke %s

en: Non-repeating
nl-NL: Niet herhalend

en: No Scheduled Actions.
nl-NL: Geen geplande acties.

en: Auto-refresh
nl-NL: Automatisch verversen

en: Refresh interval:
nl-NL: Verversinterval:

en: seconds
nl-NL: seconden

en: Last refreshed:
nl-NL: Laatst ververst:

en: seconds ago
nl-NL: seconden geleden

en: Refreshing...
nl-NL: Bezig met verversen...

en: Failed to refresh log data.
nl-NL: Verversen van loggegevens mislukt.

en: Scheduled Workflow Steps Cleanup
nl-NL: Geplande Opschoning van Workflowstappen

en: Automatically remove scheduled workflow steps
nl-NL: Automatisch verwijderde geplande workflowstappen

en: Automatically remove scheduled workflow steps that have been marked as failed, completed, or cancelled.
nl-NL: Automatisch verwijderde geplande workflowstappen die zijn gemarkeerd als mislukt, voltooid of geannuleerd.

en: Retain all scheduled workflow steps
nl-NL: Behoud alle geplande workflowstappen

en: Retain all scheduled workflow steps indefinitely, including those marked as failed, completed, or cancelled. This may impact database performance over time.
nl-NL: Behoud alle geplande workflowstappen voor onbepaalde tijd, inclusief die gemarkeerd als mislukt, voltooid of geannuleerd. Dit kan de databaseprestaties in de loop van de tijd beïnvloeden.

en: Retention
nl-NL: Behoud

en: The duration, in days, for which completed, failed, and canceled scheduled workflow steps will be preserved before automatic removal.
nl-NL: De duur, in dagen, waarvoor voltooide, mislukte en geannuleerde geplande workflowstappen worden bewaard voordat ze automatisch worden verwijderd.

en: days
nl-NL: dagen

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for the link to by the Pro version
en: You're using PublishPress Future Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
nl-NL: Je gebruikt PublishPress Future Free. De Pro versie heeft meer functies en ondersteuning. %1$sUpgrade naar Pro%2$s

en: Workflow Manual Trigger
nl-NL: Workflow Handmatige Trigger

en: Check and warn about past-due actions
nl-NL: Controleer en waarschuw over achterstallige acties

note: translators: %s is the admin URL to the scheduled actions page
en: You have past-due scheduled actions in PublishPress Future.
    
    Please check them at %s
nl-NL: Je hebt achterstallige geplande acties in PublishPress Future.
    
    Controleer ze op %s

en: [PublishPress Future] Past-due Actions Found
nl-NL: [PublishPress Future] Achterstallige Acties Gevonden

en: Future Workflow
nl-NL: Toekomstige Workflow

en: Add New
nl-NL: Voeg Nieuw Toe

en: Add New Workflow
nl-NL: Voeg Nieuwe Workflow Toe

en: Edit Workflow
nl-NL: Bewerk Workflow

en: New Workflow
nl-NL: Nieuwe Workflow

en: View Workflow
nl-NL: Bekijk Workflow

en: Search Workflows
nl-NL: Zoek Workflows

en: No Workflows found
nl-NL: Geen Workflows gevonden

en: No Workflows found in Trash
nl-NL: Geen Workflows gevonden in Prullenbak

en: Parent Workflow:
nl-NL: Bovenliggende Workflow:

en: All Workflows
nl-NL: Alle Workflows

en: Workflow Archives
nl-NL: Workflow Archieven

en: Insert into workflow
nl-NL: Invoegen in workflow

en: Uploaded to this workflow
nl-NL: Geüpload naar deze workflow

en: Filter workflows list
nl-NL: Filter workflows lijst

en: Workflows list navigation
nl-NL: Navigatie in workflows lijst

en: Action Workflows list
nl-NL: Actie Workflows lijst

en: Workflow published.
nl-NL: Workflow gepubliceerd.

en: Workflow published privately.
nl-NL: Workflow privé gepubliceerd.

en: Workflow reverted to draft.
nl-NL: Workflow teruggezet naar concept.

en: Workflow scheduled.
nl-NL: Workflow gepland.

en: Workflow updated.
nl-NL: Workflow bijgewerkt.

en: Notify when a post is updated
nl-NL: Meld wanneer een bericht is bijgewerkt

en: Notify the site admin when a post is updated.
nl-NL: Meld de sitebeheerder wanneer een bericht is bijgewerkt.

en: Unpublish to Draft after a week
nl-NL: Publiceer als concept na een week

en: Change the post status to Draft a week after it was published.
nl-NL: Verander de status van het bericht naar concept een week nadat het is gepubliceerd.

en: Unpublish and change category after 15 days
nl-NL: Publiceer en wijzig categorie na 15 dagen

en: Move the post to draft and add a category after 15 days.
nl-NL: Verplaats het bericht naar concept en voeg een categorie toe na 15 dagen.

en: Add extra categories one month after publishing
nl-NL: Voeg extra categorieën toe een maand na publicatie

en: Sample workflow to add extra categories one month after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om extra categorieën toe te voegen een maand na publicatie

en: Change status to draft one week after publishing
nl-NL: Verander status naar concept een week na publicatie

en: Sample workflow to change status to draft one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om status naar concept te veranderen een week na publicatie

en: Delete post one week after publishing
nl-NL: Verwijder bericht een week na publicatie

en: Sample workflow to delete post one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om bericht een week na publicatie te verwijderen

en: Remove all categories one week after publishing
nl-NL: Verwijder alle categorieën een week na publicatie

en: Sample workflow to remove all categories one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om alle categorieën een week na publicatie te verwijderen

en: Remove selected categories one week after publishing
nl-NL: Verwijder geselecteerde categorieën een week na publicatie

en: Sample workflow to remove selected categories one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om geselecteerde categorieën een week na publicatie te verwijderen

en: Replace all categories one week after publishing
nl-NL: Vervang alle categorieën een week na publicatie

en: Sample workflow to replace all categories one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om alle categorieën een week na publicatie te vervangen

en: Stick post one week after publishing
nl-NL: Plak bericht een week na publicatie

en: Sample workflow to stick post one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om bericht een week na publicatie te plakken

en: Unstick post one week after publishing
nl-NL: Verwijder plaknotitie van het bericht een week na publicatie

en: Sample workflow to unstick post one week after publishing
nl-NL: Voorbeeldworkflow om plaknotitie van het bericht een week na publicatie te verwijderen

en: Workflow repeating scheduled step
nl-NL: Workflow herhalende geplande stap

en: Workflow scheduled step
nl-NL: Workflow geplande stap

en: Unschedule workflow recurring scheduled step
nl-NL: Annuleer workflow herhalende geplande stap

en: Cleanup orphan workflow scheduled step arguments
nl-NL: Opruimen van wezenloze workflow geplande stapargumenten

en: Clean up completed scheduled steps older than %d days
nl-NL: Opruimen van voltooide geplande stappen ouder dan %d dagen

en: Successfully executed action: %s
nl-NL: Actie succesvol uitgevoerd: %s

en: Executed workflow scheduled step
nl-NL: Uitgevoerde workflow geplande stap

en: Cleaned up completed scheduled steps older than %d days
nl-NL: Opruimen van voltooide geplande stappen ouder dan %d dagen

en: Checked for expired actions
nl-NL: Gecontroleerd op verlopen acties

en: Cleaned up orphan workflow scheduled step arguments
nl-NL: Opruimen van wezenloze workflow geplande stapargumenten

en: Unscheduled workflow recurring scheduled step
nl-NL: Geannuleerde workflow herhalende geplande stap

en: Schedule step is required for this workflow.
nl-NL: Geplande stap is vereist voor deze workflow.

en: Step:
nl-NL: Stap:

en: Post:
nl-NL: Bericht:

en: Steps:
nl-NL: Stappen:

en: Workflow recurring scheduled action
nl-NL: Workflow herhalende geplande actie

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$s is the date
en: %1$s until %2$s
nl-NL: %1$s tot %2$s

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$d is the repeat times
en: %1$s for %2$d times
nl-NL: %1$s voor %2$d keer

en: Welcome to the workflow editor
nl-NL: Welkom bij de workflow-editor

en: In the PublishPress Workflow Editor, each workflow step is presented as a distinct 'node' in the workflow.
nl-NL: In de PublishPress Workflow-editor wordt elke workflowstap gepresenteerd als een aparte 'node' in de workflow.

en: Use your imagination
nl-NL: Gebruik je verbeelding

en: You're free to create very distinct workflows in your site, according to your needs.
nl-NL: Je bent vrij om zeer verschillende workflows op je site te creëren, afhankelijk van je behoeften.

en: A basic workflow
nl-NL: Een basisworkflow

en: Every workflow requires at least two steps connected to each other: one trigger and one action.
nl-NL: Elke workflow vereist ten minste twee stappen die met elkaar zijn verbonden: één trigger en één actie.

en: Add steps to your workflow
nl-NL: Voeg stappen toe aan je workflow

en: Drag and drop steps to add them to your workflow. Connect the steps to create a workflow.
nl-NL: Sleep en laat stappen vallen om ze aan je workflow toe te voegen. Verbind de stappen om een workflow te creëren.

en: Output and input
nl-NL: Uitvoer en invoer

en: Linked steps can pass data forward as input to the next step.
nl-NL: Verknopte stappen kunnen gegevens doorgeven als invoer aan de volgende stap.

en: Customize the workflow
nl-NL: Pas de workflow aan

en: Click on a step to customize it. You can change the step's settings in the right sidebar.
nl-NL: Klik op een stap om deze aan te passen. Je kunt de instellingen van de stap wijzigen in de rechter zijbalk.

en: Workflow validation
nl-NL: Workflow-validatie

en: Error messages will appear for any unfilled required settings, missed connections, or invalid values. Select the step to view the corresponding error in the sidebar.
nl-NL: Foutmeldingen verschijnen voor onvolledige vereiste instellingen, gemiste verbindingen of ongeldige waarden. Selecteer de stap om de bijbehorende fout in de zijbalk te bekijken.

en: Publish your workflow
nl-NL: Publiceer je workflow

en: When you're ready, click the publish button to make your workflow live.
nl-NL: Wanneer je er klaar voor bent, klik op de publiceerknop om je workflow live te maken.

en: Need help?
nl-NL: Heb je hulp nodig?

en: If you have any questions or need help, click the help button in the top right corner to access the support resources.
nl-NL: Als je vragen hebt of hulp nodig hebt, klik dan op de helpknop in de rechterbovenhoek om toegang te krijgen tot de ondersteuningsbronnen.

en: Deactivate
nl-NL: Deactiveren

en: Activate
nl-NL: Activeren

en: Cancel all actions scheduled for this workflow
nl-NL: Annuleer alle acties die voor deze workflow zijn gepland

en: Cancel Scheduled Actions
nl-NL: Geplande Acties Annuleren

en: Copy this workflow
nl-NL: Kopieer deze workflow

en: Copy
nl-NL: Kopiëren

en: Source workflow not found.
nl-NL: Bronworkflow niet gevonden.

en: Failed to create new workflow.
nl-NL: Het is niet gelukt om een nieuwe workflow te maken.

en: An error occurred while copying the workflow.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het kopiëren van de workflow.

en: Error cancelling scheduled actions.
nl-NL: Fout bij het annuleren van geplande acties.

en: This workflow doesn't have any scheduled action.
nl-NL: Deze workflow heeft geen geplande actie.

en: Error updating workflow status.
nl-NL: Fout bij het bijwerken van de workflowstatus.

en: Workflow copied successfully.
nl-NL: Workflow succesvol gekopieerd.

en: Scheduled actions have been cancelled successfully.
nl-NL: Geplande acties zijn succesvol geannuleerd.

en: Workflow status updated successfully.
nl-NL: Workflowstatus succesvol bijgewerkt.

en: Action Workflow Editor
nl-NL: Actie Workflow Editor

en: %s updated.
nl-NL: %s bijgewerkt.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Revision title
en: %1$s restored to revision from %2$s
nl-NL: %1$s hersteld naar revisie van %2$s

en: %s published.
nl-NL: %s gepubliceerd.

en: %s saved.
nl-NL: %s opgeslagen.

en: %s submitted.
nl-NL: %s ingediend.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Scheduled date
en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
nl-NL: %1$s gepland voor: <strong>%2$s</strong>.

en: %s draft updated.
nl-NL: %s concept bijgewerkt.

en: Post Query
nl-NL: Berichtquery

en: A query to select posts
nl-NL: Een query om berichten te selecteren

en: Yes
nl-NL: Ja

en: No
nl-NL: Nee

en: The workflow was not triggered.
nl-NL: De workflow werd niet geactiveerd.

en: The workflow was triggered by the legacy action
nl-NL: De workflow werd geactiveerd door de legacy actie

en: Trigger workflow
nl-NL: Workflow activeren

en: Add post meta
nl-NL: Berichtmeta toevoegen

en: This step adds post meta to a post.
nl-NL: Deze stap voegt berichtmeta toe aan een bericht.

en: Target Post
nl-NL: Doelbericht

en: Select which post will have post meta added.
nl-NL: Selecteer welk bericht meta toegevoegd zal krijgen.

en: Post to Add Meta
nl-NL: Bericht om Meta toe te voegen

en: Choose the post that will have its meta added.
nl-NL: Kies het bericht waaraan meta zal worden toegevoegd.

en: The meta to add to the post.
nl-NL: De meta die aan het bericht moet worden toegevoegd.

en: Is single
nl-NL: Is enkel

en: If enabled, only one meta value will be allowed. If disabled, multiple meta values can be added as an array.
nl-NL: Als ingeschakeld, wordt slechts één metawaarde toegestaan. Als uitgeschakeld, kunnen meerdere metawaarden als een array worden toegevoegd.

en: Meta key
nl-NL: Meta sleutel

en: The meta key to add to the post.
nl-NL: De meta sleutel die aan de post moet worden toegevoegd.

en: Meta value
nl-NL: Meta waarde

en: The meta value to add to the post.
nl-NL: De meta waarde die aan de post moet worden toegevoegd.

en: Step input
nl-NL: Stap invoer

en: The input data for this step.
nl-NL: De invoergegevens voor deze stap.

en: The ID of the meta added to the post.
nl-NL: De ID van de meta die aan de post is toegevoegd.

en: Next
nl-NL: Volgende

en: Add extra terms to post
nl-NL: Voeg extra termen toe aan post

en: This step keeps the current taxonomy terms and adds additional terms.
nl-NL: Deze stap behoudt de huidige taxonomie-termen en voegt aanvullende termen toe.

en: Select which post will have terms added.
nl-NL: Selecteer welke post termen zal hebben toegevoegd.

en: Post to Add Terms
nl-NL: Post om Termen Toe te Voegen

en: Choose the post that will have its terms added.
nl-NL: Kies de post waaraan termen zullen worden toegevoegd.

en: Extra terms
nl-NL: Extra termen

en: The terms that will be added to the posts.
nl-NL: De termen die aan de posts zullen worden toegevoegd.

en: Terms
nl-NL: Termen

en: Send to debug log
nl-NL: Verstuur naar debug log

en: This step transmits the workflow's data to the debug log.
nl-NL: Deze stap verzendt de gegevens van de workflow naar het debuglog.

en: Debug output
nl-NL: Debuguitvoer

en: The message to be sent to the debug log.
nl-NL: Het bericht dat naar het debuglog moet worden verzonden.

en: Level
nl-NL: Niveau

en: Debug output > Message
nl-NL: Debuguitvoer > Bericht

en: Move post to status
nl-NL: Verplaats bericht naar status

en: This step transitions a post to a different status.
nl-NL: Deze stap verandert een bericht naar een andere status.

en: Select which post will be moved to a different status.
nl-NL: Selecteer welk bericht naar een andere status zal worden verplaatst.

en: Post to Change Status
nl-NL: Bericht om status te wijzigen

en: Choose the post that will be moved to a different status.
nl-NL: Kies het bericht dat naar een andere status zal worden verplaatst.

en: The new status that the post will be moved to.
nl-NL: De nieuwe status waaraan het bericht zal worden verplaatst.

en: Conditional
nl-NL: Voorwaardelijk

en: This step allows you to continue the workflow only if certain conditions are met. It is not required to have both a True and a False option.
nl-NL: Deze stap stelt je in staat om de workflow alleen voort te zetten als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Het is niet vereist om zowel een Waar- als een Onwaar-optie te hebben.

en: Condition
nl-NL: Voorwaarde

en: Conditions
nl-NL: Voorwaarden

en: The conditions that must be met for deciding which branch to take.
nl-NL: De voorwaarden die moeten worden vervuld om te beslissen welke tak te nemen.

en: Branch
nl-NL: Tak

en: Shows which path was taken: 'true' if conditions were met, or 'false' if they weren't.
nl-NL: Toont welk pad is genomen: 'waar' als aan de voorwaarden is voldaan, of 'onwaar' als dat niet het geval is.

en: True
nl-NL: Waar

en: False
nl-NL: Onwaar

en: Deactivate workflow for post
nl-NL: Deactiveer workflow voor bericht

en: This step enables you to deactivate the "Manually enabled via checkbox" workflow after use.
nl-NL: Deze stap stelt je in staat om de "Handmatig ingeschakeld via checkbox" workflow na gebruik te deactiveren.

en: Select which post will have its workflow deactivated.
nl-NL: Selecteer welk bericht de workflow zal worden gedeactiveerd.

en: Post to Deactivate Workflow
nl-NL: Bericht om Workflow te Deactiveren

en: Choose the post that will have its workflow deactivated.
nl-NL: Kies het bericht waarvan de workflow zal worden gedeactiveerd.

en: Workflow to Deactivate
nl-NL: Workflow om te Deactiveren

en: Choose the manually enabling workflow that will be deactivated for the selected post.
nl-NL: Kies de handmatig inschakelbare workflow die voor het geselecteerde bericht zal worden gedeactiveerd.

en: Delete post
nl-NL: Verwijder bericht

en: This step deletes a post.
nl-NL: Deze stap verwijdert een bericht.

en: Select which post will be deleted.
nl-NL: Selecteer welk bericht zal worden verwijderd.

en: Post to Delete
nl-NL: Bericht om te Verwijderen

en: Choose the post that will be deleted.
nl-NL: Kies het bericht dat zal worden verwijderd.

en: Delete post meta
nl-NL: Verwijder berichtmeta

en: This step deletes post meta from a post.
nl-NL: Deze stap verwijdert berichtmeta van een bericht.

en: Select which post will have post meta deleted.
nl-NL: Selecteer welk bericht de berichtmeta zal hebben verwijderd.

en: Post to Delete Meta
nl-NL: Bericht om Meta te Verwijderen

en: Choose the post that will have its meta deleted.
nl-NL: Kies het bericht waarvan de meta zal worden verwijderd.

en: The meta to delete from the post.
nl-NL: De meta die van het bericht moet worden verwijderd.

en: The meta key to delete from the post.
nl-NL: De metatoets die van het bericht moet worden verwijderd.

en: Specify the meta value to delete from the post. If empty, all meta with the same key will be deleted.
nl-NL: Geef de meta waarde op die uit de post moet worden verwijderd. Als deze leeg is, worden alle meta met dezelfde sleutel verwijderd.

en: Do custom action
nl-NL: Voer aangepaste actie uit

en: This step executes a custom action.
nl-NL: Deze stap voert een aangepaste actie uit.

en: Specify the hook that will trigger this action.
nl-NL: Geef de hook op die deze actie zal activeren.

en: The hook that will be executed.
nl-NL: De hook die zal worden uitgevoerd.

en: Action arguments
nl-NL: Actie-argumenten

en: The arguments to pass to the action. These arguments will be available as variables in subsequent workflow steps.
nl-NL: De argumenten die aan de actie moeten worden doorgegeven. Deze argumenten zijn beschikbaar als variabelen in de volgende stappen van de workflow.

en: The action hook is required.
nl-NL: De actie-hook is verplicht.

en: The arguments to pass to the action.
nl-NL: De argumenten die aan de actie moeten worden doorgegeven.

en: Duplicate post
nl-NL: Dupliceer post

en: This step duplicates one or more posts.
nl-NL: Deze stap dupliceert een of meer berichten.

en: Select which post will be duplicated.
nl-NL: Selecteer welke post gedupliceerd zal worden.

en: Post to Duplicate
nl-NL: Post om te dupliceren

en: Choose the post that will be duplicated.
nl-NL: Kies de post die gedupliceerd zal worden.

en: Duplication Options
nl-NL: Duplicatie-opties

en: Configure how the post should be duplicated.
nl-NL: Configureer hoe de post moet worden gedupliceerd.

en: New post status
nl-NL: Nieuwe poststatus

en: The status for the duplicated post.
nl-NL: De status voor de gedupliceerde post.

en: Title prefix
nl-NL: Titelprefix

en: Text to add before the original title. Leave empty for no prefix.
nl-NL: Tekst om toe te voegen vóór de originele titel. Laat leeg voor geen voorvoegsel.

en: Copy of
nl-NL: Kopie van

en: Copy Post Meta
nl-NL: Kopie Post Meta

en: If enabled, all post meta will be copied to the new post.
nl-NL: Als ingeschakeld, worden alle postmeta gekopieerd naar de nieuwe post.

en: Copy Post Taxonomies
nl-NL: Kopie Post Taxonomieën

en: If enabled, all post taxonomies will be copied to the new post.
nl-NL: Als ingeschakeld, worden alle posttaxonomieën gekopieerd naar de nieuwe post.

en: Copy Featured Image
nl-NL: Kopie Uitgelichte Afbeelding

en: If enabled, the featured image will be copied to the new post.
nl-NL: Als ingeschakeld, wordt de uitgelichte afbeelding gekopieerd naar de nieuwe post.

en: Duplicated post IDs
nl-NL: Gedupliceerde post-ID's

en: The IDs of the newly created duplicate posts.
nl-NL: De ID's van de nieuw aangemaakte gedupliceerde posts.

en: This step defines the posts that will be passed to the next step in the workflow.
nl-NL: Deze stap definieert de posts die naar de volgende stap in de workflow zullen worden doorgegeven.

en: Post query
nl-NL: Postquery

en: The query defines the posts that will be retrieved by this action.
nl-NL: De query definieert de posts die door deze actie zullen worden opgehaald.

en: Posts from the Query posts step
nl-NL: Posts van de Query posts stap

en: The posts found following the criteria of the query.
nl-NL: De posts die zijn gevonden volgens de criteria van de query.

en: Remove terms from post
nl-NL: Verwijder termen van post

en: This step removes current taxonomy terms.
nl-NL: Deze stap verwijdert huidige taxonomie termen.

en: Select which post will have terms removed.
nl-NL: Selecteer welke post termen zal worden verwijderd.

en: Post to Remove Terms
nl-NL: Post om Termen te Verwijderen

en: Choose the post that will have its terms removed.
nl-NL: Kies de post waarvan de voorwaarden zullen worden verwijderd.

en: Terms to remove
nl-NL: Te verwijderen voorwaarden

en: The terms that will be removed from the posts.
nl-NL: De voorwaarden die uit de berichten zullen worden verwijderd.

en: Remove all terms
nl-NL: Verwijder alle voorwaarden

en: Schedule delay
nl-NL: Schema vertraging

en: This step allows you to run the next part of a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this step to repeat the next part of the workflow.
nl-NL: Deze stap stelt je in staat om het volgende deel van een workflow op een bepaald tijdstip of ten opzichte van een andere datum uit te voeren. Je kunt deze stap ook gebruiken om het volgende deel van de workflow te herhalen.

en: Schedule
nl-NL: Schema

en: A scheduled delay between steps.
nl-NL: Een geplande vertraging tussen stappen.

en: When to run
nl-NL: Wanneer uit te voeren

en: Unique ID Expression
nl-NL: Unieke ID-expressie

en: Schedule > Unique ID Expression
nl-NL: Schema > Unieke ID-expressie

en: Custom date source
nl-NL: Aangepaste datums bron

en: Schedule > Custom date source
nl-NL: Schema > Aangepaste datums bron

en: Schedule date
nl-NL: Schema datum

en: The date and time when the step will run.
nl-NL: De datum en tijd waarop de stap zal worden uitgevoerd.

en: Action UID hash
nl-NL: Actie UID-hash

en: The unique ID hash of the action that will run.
nl-NL: De unieke ID-hash van de actie die zal worden uitgevoerd.

en: Repeat count
nl-NL: Herhaal aantal

en: The number of times the scheduled action has been repeated.
nl-NL: Het aantal keren dat de geplande actie is herhaald.

en: Repeat limit
nl-NL: Herhaal limiet

en: The maximum number of times the scheduled action will be repeated.
nl-NL: Het maximale aantal keren dat de geplande actie herhaald zal worden.

en: After delay
nl-NL: Na vertraging

en: After all repetitions
nl-NL: Na alle herhalingen

en: This is a message sent by PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.
nl-NL: Dit is een bericht verzonden door PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.

en: Send email
nl-NL: E-mail verzenden

en: This step dispatches a message via email.
nl-NL: Deze stap verzendt een bericht via e-mail.

en: Email Message
nl-NL: E-mailbericht

en: The email message configuration
nl-NL: De configuratie van het e-mailbericht

en: Recipient
nl-NL: Ontvanger

en: A comma-separated list of email addresses to send the message to.
nl-NL: Een door komma's gescheiden lijst van e-mailadressen om het bericht naartoe te sturen.

en: Subject
nl-NL: Onderwerp

en: Email Message > Recipient
nl-NL: E-mailbericht > Ontvanger

en: Email Message > Subject
nl-NL: E-mailbericht > Onderwerp

en: Email Message > Message
nl-NL: E-mailbericht > Bericht

en: Send in-site notification
nl-NL: Verzend in-site melding

en: This step dispatches a message to the in-site notification.
nl-NL: Deze stap verzendt een bericht naar de in-site melding.

en: The recipient of the in-site notification.
nl-NL: De ontvanger van de in-site melding.

en: Recipients
nl-NL: Ontvangers

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles to send the message to.
nl-NL: Een door komma's gescheiden lijst van gebruikersnamen, id's, e-mails of gebruikersrollen om het bericht naartoe te sturen.

en: Notification type
nl-NL: Notificatietype

en: Info
nl-NL: Informatie

en: Success
nl-NL: Succes

en: Warning
nl-NL: Waarschuwing

en: Recipient > Recipients
nl-NL: Ontvanger > Ontvangers

en: Message > Subject
nl-NL: Bericht > Onderwerp

en: Message > Message
nl-NL: Bericht > Bericht

en: Reading time
nl-NL: Leestijd

en: The reading time of the admin notification.
nl-NL: De leestijd van de adminnotificatie.

en: Read by
nl-NL: Gelezen door

en: The user who read the admin notification.
nl-NL: De gebruiker die de adminnotificatie heeft gelezen.

en: On dismiss
nl-NL: Bij afwijzing

en: Send to Ray
nl-NL: Verstuur naar Ray

en: This step transmits the workflow's data to Ray (by Spatie).
nl-NL: Deze stap verstuurt de gegevens van de workflow naar Ray (door Spatie).

en: The data to be sent to Ray.
nl-NL: De gegevens die naar Ray moeten worden verzonden.

en: Data to output
nl-NL: Gegevens om uit te voeren

en: Color
nl-NL: Kleur

en: Debug output > Custom data > Data to output
nl-NL: Debug-uitvoer > Aangepaste gegevens > Gegevens om uit te voeren

en: Replace all terms on post
nl-NL: Vervang alle termen bij post

en: This step removes the current taxonomy terms and adds new terms.
nl-NL: Deze stap verwijdert de huidige taxonomie termen en voegt nieuwe termen toe.

en: Select which post will have terms replaced.
nl-NL: Selecteer welke post termen zal hebben die vervangen worden.

en: Post to Replace Terms
nl-NL: Post om Termen te Vervangen

en: Choose the post that will have its terms replaced.
nl-NL: Kies de post waarvan de termen vervangen zullen worden.

en: New terms
nl-NL: Nieuwe termen

en: The terms that will be added to the posts after removing all the others.
nl-NL: De termen die aan de posts zullen worden toegevoegd na het verwijderen van alle andere.

en: Stick post
nl-NL: Plak post

en: This step sticks a post.
nl-NL: Deze stap plakt een post.

en: Select which post will be marked as sticky.
nl-NL: Selecteer welke post als plakkerig gemarkeerd zal worden.

en: Post to Stick
nl-NL: Post om te Plakken

en: Choose the post that will be marked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
nl-NL: Kies de post die als plakkerig gemarkeerd zal worden. U kunt een postvariabele selecteren of een post-ID invoeren.

en: Unstick post
nl-NL: Verwijder plakken van post

en: This step unsticks a post.
nl-NL: Deze stap verwijdert het plakken van een post.

en: Select which post will no longer be marked as sticky.
nl-NL: Selecteer welke post niet langer als plakkerig gemarkeerd zal worden.

en: Post to Unstick
nl-NL: Post om Plakken te Verwijderen

en: Choose the post that will be unmarked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
nl-NL: Kies de post die niet langer als plakkerig gemarkeerd zal worden. U kunt een postvariabele selecteren of een post-ID invoeren.

en: Update post details
nl-NL: Update postdetails

en: This step updates key information about each post such as the data, title, content, author, and more.
nl-NL: Deze stap werkt belangrijke informatie over elke post bij, zoals de datum, titel, inhoud, auteur en meer.

en: Select which post will be updated.
nl-NL: Selecteer welke post zal worden bijgewerkt.

en: Post to Update
nl-NL: Post om Bij Te Werken

en: Choose the post that will be updated.
nl-NL: Kies de post die bijgewerkt zal worden.

en: Post Data
nl-NL: Postgegevens

en: Select which data should be updated in the post.
nl-NL: Selecteer welke gegevens in de post moeten worden bijgewerkt.

en: Post data
nl-NL: Postgegevens

en: The data to update for the post.
nl-NL: De gegevens die moeten worden bijgewerkt voor de post.

en: Post title
nl-NL: Posttitel

en: Post data > Post title
nl-NL: Postgegevens > Posttitel

en: Post content
nl-NL: Postinhoud

en: Post data > Post content
nl-NL: Postgegevens > Postinhoud

en: Post excerpt
nl-NL: Postsamenvatting

en: Post data > Post excerpt
nl-NL: Postgegevens > Postsamenvatting

en: Post date
nl-NL: Postdatum

en: Post data > Post date
nl-NL: Postgegevens > Postdatum

en: Post name
nl-NL: Postnaam

en: Post data > Post name
nl-NL: Postgegevens > Postnaam

en: Post password
nl-NL: Postwachtwoord

en: Post data > Post password
nl-NL: Postgegevens > Postwachtwoord

en: Updated post
nl-NL: Bijgewerkte post

en: The post data after the update.
nl-NL: De postgegevens na de update.

en: Update post meta
nl-NL: Postmeta bijwerken

en: This step updates post meta for a post.
nl-NL: Deze stap werkt de postmeta voor een bericht bij.

en: Select which post will have post meta updated.
nl-NL: Selecteer welk bericht de postmeta bijgewerkt zal krijgen.

en: Post to Update Meta
nl-NL: Bericht om Meta bij te werken

en: Choose the post that will have its meta updated.
nl-NL: Kies het bericht waarvan de meta bijgewerkt zal worden.

en: The meta to update for the post.
nl-NL: De meta die bijgewerkt moet worden voor het bericht.

en: The meta key to update for the post.
nl-NL: De met sleutel die bijgewerkt moet worden voor het bericht.

en: The meta value to update for the post.
nl-NL: De meta waarde die bijgewerkt moet worden voor het bericht.

en: The ID of the meta updated for the post.
nl-NL: De ID van de meta die is bijgewerkt voor het bericht.

en: User interaction
nl-NL: Gebruikersinteractie

en: This step requires user action before the workflow can proceed. The actions are done via the in-site notification area.
nl-NL: Deze stap vereist gebruikersactie voordat de workflow kan doorgaan. De acties worden uitgevoerd via het meldingsgebied op de site.

en: Responders
nl-NL: Respondenten

en: Choose which users will see notifications from this action.
nl-NL: Kies welke gebruikers meldingen van deze actie zullen zien.

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles that can interact with this step.
nl-NL: Een door komma's gescheiden lijst van gebruikersnamen, id's, e-mails of gebruikersrollen die met deze stap kunnen interageren.

en: Specify the message to be displayed to the responders.
nl-NL: Specificeer het bericht dat aan de respondenten moet worden weergegeven.

en: Please select an option to continue the workflow: {{global.workflow.title}}
nl-NL: Selecteer een optie om de workflow voort te zetten: {{global.workflow.title}}

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Options
nl-NL: Opties

en: Specify the options the user can choose from.
nl-NL: Specificeer de opties waaruit de gebruiker kan kiezen.

en: Approve
nl-NL: Goedkeuren

en: Approve the workflow
nl-NL: Keurt de workflow goed

en: Deny
nl-NL: Weigeren

en: Deny the workflow
nl-NL: Weiger de workflow

en: Options > Options
nl-NL: Opties > Opties

en: The responders to the interactive delay, as a list of user ids.
nl-NL: De responders voor de interactieve vertraging, als een lijst van gebruikers-ID's.

en: Option name
nl-NL: Optienaam

en: The name of the option selected by the user.
nl-NL: De naam van de optie die door de gebruiker is geselecteerd.

en: After interaction
nl-NL: Na interactie

en: On admin init
nl-NL: Bij admin-initialisatie

en: This trigger activates upon the initialization of the admin site.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd bij de initialisatie van de admin-site.

en: On custom action
nl-NL: Bij aangepaste actie

en: This trigger activates upon a custom WordPress action hook. Use it to integrate with other plugins or custom code.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd bij een aangepaste WordPress actiehaak. Gebruik het om te integreren met andere plugins of aangepaste code.

en: The hook that will trigger this action.
nl-NL: De haak die deze actie zal triggeren.

en: Priority
nl-NL: Prioriteit

en: The priority of the action hook. Lower values are executed first.
nl-NL: De prioriteit van de actiehaak. Lagere waarden worden eerst uitgevoerd.

en: On site init
nl-NL: Bij site-initialisatie

en: This trigger activates upon site initialization.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd bij site-initialisatie.

en: Manually run via Future Actions box
nl-NL: Handmatig uitvoeren via het Future Actions-venster

en: This trigger allows users to choose the workflow from the dropdown menu in the Future Actions options.
nl-NL: Deze trigger stelt gebruikers in staat om de workflow te kiezen uit het dropdownmenu in de Future Actions-opties.

en: Action Post
nl-NL: Actiebericht

en: The post that triggered the action.
nl-NL: Het bericht dat de actie heeft getriggerd.

en: Action Post ID
nl-NL: Actie Post-ID

en: The ID of the post that triggered the action.
nl-NL: De ID van de post die de actie heeft geactiveerd.

en: Post author changed
nl-NL: Post auteur gewijzigd

en: This trigger activates when an existing post author is changed.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer een bestaande post auteur wordt gewijzigd.

en: Post Filter
nl-NL: Postfilter

en: Specify the criteria for posts that will trigger this action.
nl-NL: Geef de criteria op voor posts die deze actie zullen activeren.

en: Post filter
nl-NL: Postfilter

en: The filter defines the posts that will trigger this action.
nl-NL: Het filter definieert de posts die deze actie zullen activeren.

en: Post Before Update
nl-NL: Post Voor Update

en: The post that was saved, with the old properties.
nl-NL: De post die is opgeslagen, met de oude eigenschappen.

en: Post After Update
nl-NL: Post Na Update

en: The post that was saved, with the new properties.
nl-NL: De post die is opgeslagen, met de nieuwe eigenschappen.

en: Post ID
nl-NL: Post-ID

en: The ID of the post that was updated.
nl-NL: De ID van de post die is bijgewerkt.

en: Post is created
nl-NL: Post is aangemaakt

en: This trigger activates when a new post is created.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer een nieuwe post wordt aangemaakt.

en: Created post
nl-NL: Aangemaakte post

en: The post that was created.
nl-NL: De post die is aangemaakt.

en: Created post's ID
nl-NL: ID van de aangemaakte post

en: The ID of the post that was created.
nl-NL: De ID van de post die is aangemaakt.

en: Post meta changed
nl-NL: Postmeta gewijzigd

en: This trigger activates when a post meta field is changed.
nl-NL: Deze trigger activeert wanneer een postmeta veld is gewijzigd.

en: Meta settings
nl-NL: Meta-instellingen

en: Specify the criteria for the meta to watch for changes.
nl-NL: Geef de criteria op voor de meta om op wijzigingen te controleren.

en: Meta keys
nl-NL: Meta-sleutels

en: This field allow you to choose the post meta that will trigger this action.
nl-NL: Dit veld stelt je in staat om de postmeta te kiezen die deze actie zal activeren.

en: Saved post
nl-NL: Opgeslagen post

en: The post that triggered this action.
nl-NL: De post die deze actie heeft geactiveerd.

en: The action taken when the meta key is changed: 'added', 'updated' or 'deleted'.
nl-NL: De actie die is ondernomen wanneer de meta-sleutel is gewijzigd: 'toegevoegd', 'geüpdatet' of 'verwijderd'.

en: The meta ID.
nl-NL: De meta-ID.

en: The meta key that was changed.
nl-NL: De meta-sleutel die is gewijzigd.

en: New meta value
nl-NL: Nieuwe meta-waarde

en: The new meta value.
nl-NL: De nieuwe meta-waarde.

en: Old meta value
nl-NL: Oude meta-waarde

en: The meta value before the change.
nl-NL: De meta-waarde vóór de wijziging.

en: Post is published
nl-NL: Post is gepubliceerd

en: This trigger activates when a post is published.
nl-NL: Deze trigger activeert wanneer een post wordt gepubliceerd.

en: The post that was published, with the old properties.
nl-NL: De post die is gepubliceerd, met de oude eigenschappen.

en: The post that was published, with the new properties.
nl-NL: De post die is gepubliceerd, met de nieuwe eigenschappen.

en: Manually run via posts row action
nl-NL: Handmatig uitvoeren via acties in de postrij

en: This trigger creates a custom post row action and activates when the row action is clicked in the Posts list screen.
nl-NL: Deze trigger creëert een aangepaste rijactie voor berichten en wordt geactiveerd wanneer de rijactie in het berichtenlijstscherm wordt geklikt.

en: Row Action
nl-NL: Rijactie

en: Configure the post row action that will be created in the Posts list screen.
nl-NL: Configureer de rijactie voor berichten die zal worden aangemaakt in het berichtenlijstscherm.

en: Action label
nl-NL: Actielabel

en: The label of the action created in the post row for this trigger.
nl-NL: Het label van de actie die in de berichtenrij voor deze trigger is aangemaakt.

en: Run workflow
nl-NL: Workflow uitvoeren

en: Ask for confirmation
nl-NL: Vraag om bevestiging

en: If enabled, the user will be asked to confirm the action before it is executed.
nl-NL: Als ingeschakeld, wordt de gebruiker gevraagd om de actie te bevestigen voordat deze wordt uitgevoerd.

en: Are you sure you want to run this action?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze actie wilt uitvoeren?

en: Triggered post
nl-NL: Geactiveerd bericht

en: Post is saved
nl-NL: Bericht is opgeslagen

en: This trigger activates whenever a post is saved, regardless of whether it's newly created, imported, or updated.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd telkens wanneer een bericht wordt opgeslagen, ongeacht of het nieuw is aangemaakt, geïmporteerd of bijgewerkt.

en: Whether the action happened to an existing post or a new post. Enter True for an existing post, or False for a new post.
nl-NL: Of de actie heeft plaatsgevonden bij een bestaand bericht of een nieuw bericht. Voer True in voor een bestaand bericht, of False voor een nieuw bericht.

en: Saved post ID
nl-NL: Opgeslagen bericht-ID

en: The ID of the post that was saved.
nl-NL: De ID van het bericht dat is opgeslagen.

en: Post is scheduled
nl-NL: Bericht is gepland

en: This trigger activates when a post is scheduled.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer een bericht wordt gepland.

en: Post Before Schedule
nl-NL: Bericht Voor Schema

en: The post that was scheduled, with the old properties.
nl-NL: Het bericht dat werd gepland, met de oude eigenschappen.

en: Post After Schedule
nl-NL: Bericht na schema

en: The post that was scheduled, with the new properties.
nl-NL: Het bericht dat was ingepland, met de nieuwe eigenschappen.

en: The ID of the post that was scheduled.
nl-NL: De ID van het bericht dat was ingepland.

en: Post status changed
nl-NL: Berichtstatus gewijzigd

en: This trigger activates when a post status changes.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer de status van een bericht verandert.

en: Post is updated
nl-NL: Bericht is bijgewerkt

en: This trigger activates when an existing post is updated.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer een bestaand bericht wordt bijgewerkt.

en: Manually run via checkbox
nl-NL: Handmatig uitvoeren via selectievakje

en: This trigger activates when the option is manually enabled. It can be enabled via the post editing screen or the Quick Edit panel.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer de optie handmatig is ingeschakeld. Het kan worden ingeschakeld via het bewerkingsscherm voor berichten of het Quick Edit-paneel.

en: Settings for the trigger.
nl-NL: Instellingen voor de trigger.

en: Checkbox label
nl-NL: Label van het selectievakje

en: The label of the checkbox that enables the trigger.
nl-NL: Het label van het selectievakje dat de trigger inschakelt.

en: On schedule
nl-NL: Volgens schema

en: This trigger allows you to run a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this trigger to repeat workflows.
nl-NL: Deze trigger stelt je in staat om een workflow op een specifiek tijdstip uit te voeren, of ten opzichte van een andere datum. Je kunt deze trigger ook gebruiken om workflows te herhalen.

en: Choose a schedule to activate the workflow.
nl-NL: Kies een schema om de workflow te activeren.

en: Date offset
nl-NL: Datum offset

en: When scheduled
nl-NL: Wanneer ingepland

en: Terms are added to post
nl-NL: Termen worden aan het bericht toegevoegd

en: This trigger activates when taxonomy terms are added to a post.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer taxonomie-termen aan een bericht worden toegevoegd.

en: Terms Filter
nl-NL: Termenfilter

en: Specify which terms should trigger the workflow.
nl-NL: Geef aan welke termen de workflow moeten activeren.

en: Terms filter
nl-NL: Termenfilter

en: Select the specific terms that will trigger this workflow.
nl-NL: Selecteer de specifieke termen die deze workflow zullen activeren.

en: The post before terms were added.
nl-NL: De post voordat de termen werden toegevoegd.

en: The post after terms were added.
nl-NL: De post nadat de termen zijn toegevoegd.

en: The ID of the post that had terms added.
nl-NL: De ID van de post waarvoor termen zijn toegevoegd.

en: User role is changed
nl-NL: Gebruikersrol is gewijzigd

en: This trigger activates when a user's role is changed.
nl-NL: Deze trigger wordt geactiveerd wanneer de rol van een gebruiker wordt gewijzigd.

en: User Query
nl-NL: Gebruikersquery

en: Specify the criteria for users whose role changes will trigger this action.
nl-NL: Geef de criteria op voor gebruikers wiens rolwijzigingen deze actie zullen activeren.

en: User query
nl-NL: Gebruikersquery

en: The query defines the users that will trigger this action.
nl-NL: De query definieert de gebruikers die deze actie zullen activeren.

en: User Role before change
nl-NL: Gebruikersrol voor wijziging

en: User Role after change
nl-NL: Gebruikersrol na wijziging

en: User that data was changed for
nl-NL: Gebruiker waarvoor gegevens zijn gewijzigd

en: The user that data was changed for.
nl-NL: De gebruiker waarvoor gegevens zijn gewijzigd.

en: Added roles
nl-NL: Toegevoegde rollen

en: The roles that were added to the user.
nl-NL: De rollen die aan de gebruiker zijn toegevoegd.

en: Removed roles
nl-NL: Verwijderde rollen

en: The roles that were removed from the user.
nl-NL: De rollen die van de gebruiker zijn verwijderd.

en: Migrate post_id and repetition_number on scheduled steps schema after v4.5.0
nl-NL: Migreer post_id en herhalingsnummer op het schema voor geplande stappen na v4.5.0

en: Migrate workflow scheduled steps schema after v4.0.0
nl-NL: Migreer het schema voor geplande stappen van de workflow na v4.0.0

en: User
nl-NL: Gebruiker

en: Flow Control
nl-NL: Stroomregeling

en: Asynchronous
nl-NL: Asynchroon

en: Debug
nl-NL: Foutopsporing

en: Data Query
nl-NL: Gegevensquery

en: Messages
nl-NL: Berichten

en: The ID of the workflow
nl-NL: De ID van de workflow

en: The post type
nl-NL: Het posttype

en: The taxonomy name
nl-NL: De taxonomie naam

en: The post ID
nl-NL: De post ID

en: Workflow not found
nl-NL: Workflow niet gevonden

en: Flow data must be an array.
nl-NL: Stroomgegevens moeten een array zijn.

en: Each node must have an id and type.
nl-NL: Elke knoop moet een id en type hebben.

en: Each edge must have an id, source, and target.
nl-NL: Elke rand moet een id, bron en doel hebben.

en: Loading the workflow editor...
nl-NL: De workflow-editor laden...

en: You need to enable JavaScript to run this app.
nl-NL: Je moet JavaScript inschakelen om deze app uit te voeren.

en: Need PublishPress Future Support?
nl-NL: Heeft u ondersteuning voor PublishPress Future nodig?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
nl-NL: Als u hulp nodig heeft of een nieuwe functie-aanvraag heeft, laat het ons weten.

en: Request Support
nl-NL: Vraag ondersteuning aan

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
nl-NL: Gedetailleerde documentatie is ook beschikbaar op de plugin-website.

en: View Knowledge Base
nl-NL: Bekijk de Kennisbank

en: Overdue:
nl-NL: Te laat:

note: translators: %1$s opens a span tag, %2$s is the action name, %3$s ends a span tag, %4$s is the a span tag, %5$s is the a span tag, %6$s is the a span tag
en: %1$s%2$s%3$s on %5$s%4$s%6$s
nl-NL: %1$s%2$s%3$s op %5$s%4$s%6$s

en: Action was not scheduled due to a configuration issue. Please attempt to schedule it again.
nl-NL: Actie was niet gepland vanwege een configuratieprobleem. Probeer het opnieuw te plannen.

en: Metabox Title
nl-NL: Metabox Titel

en: The title of the metabox that will be displayed in the post edit screen.
nl-NL: De titel van de metabox die op het scherm voor het bewerken van berichten wordt weergegeven.

en: Checkbox Field Label
nl-NL: Label van het Checkbox-veld

en: The label of the checkbox field that will be displayed in the metabox.
nl-NL: Het label van het checkbox-veld dat in de metabox wordt weergegeven.

en: Future Actions Column
nl-NL: Toekomstige Acties Kolom

en: Future Action Column Style
nl-NL: Stijl van de Toekomstige Actie Kolom

en: Detailed
nl-NL: Gedetailleerd

en: Displays all information in the Future Action column on the "Posts" screen.
nl-NL: Toont alle informatie in de kolom Toekomstige Actie op het "Berichten"-scherm.

en: Simplified
nl-NL: Vereenvoudigd

en: Displays only the icon and date/time in the Future Action column on the "Posts" screen.
nl-NL: Toont alleen het pictogram en datum/tijd in de kolom Toekomstige Actie op het "Berichten"-scherm.

en: Future Actions Editor
nl-NL: Editor voor Toekomstige Acties

en: This controls the time format used to select dates for Future Actions.
nl-NL: Dit beheert het tijdformaat dat wordt gebruikt om data voor toekomstige acties te selecteren.

en: Time format in the date picker
nl-NL: Tijdformaat in de datumkiezer

en: Inherit from Site Settings
nl-NL: Overnemen van site-instellingen

en: 24 hours
nl-NL: 24 uur

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Advanced Options
nl-NL: Geavanceerde opties

en: Experimental Features
nl-NL: Experimentele functies

en: Enable experimental features
nl-NL: Experimentele functies inschakelen

en: Enable experimental features that are still in development and may not be fully functional.
nl-NL: Schakel experimentele functies in die nog in ontwikkeling zijn en mogelijk niet volledig functioneel zijn.

en: Preserve Data After Deactivating the Plugin
nl-NL: Gegevens behouden na het deactiveren van de plugin

en: Preserve data
nl-NL: Gegevens behouden

en: Delete data
nl-NL: Gegevens verwijderen

en: Toggle between preserving or deleting data after the plugin is deactivated.
nl-NL: Wissel tussen het behouden of verwijderen van gegevens nadat de plugin is gedeactiveerd.

en: Debug Log
nl-NL: Debug-log

en: Below is a dump of the debugging table, this should be useful for troubleshooting.
nl-NL: Hieronder staat een dump van de debugtabel, dit zou nuttig moeten zijn voor probleemoplossing.

en: Number of logs to display:
nl-NL: Aantal logs om weer te geven:

en: Display:
nl-NL: Weergeven:

en: Grouped by request
nl-NL: Groeperen op verzoek

en: Time sequence
nl-NL: Tijdsequentie

en: Show only requests with trigger activated
nl-NL: Toon alleen verzoeken met geactiveerde trigger

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: filtered total, %3$d: sessions, %4$d: total unfiltered, %5$s: filtered log size, %6$s: total log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Total in database: %4$d. Log size: %5$s (total: %6$s).
nl-NL: De laatste %1$d van %2$d logs weergeven (%3$d sessies). Totaal in database: %4$d. Loggrootte: %5$s (totaal: %6$s).

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: total count, %3$d: sessions, %4$s: log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Log size: %4$s.
nl-NL: De laatste %1$d van %2$d logs weergeven (%3$d sessies). Loggrootte: %4$s.

note: translators: %1$d: filtered logs count, %2$d: sessions, %3$d: total unfiltered, %4$s: filtered log size, %5$s: total log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Total in database: %3$d. Log size: %4$s (total: %5$s).
nl-NL: Alle %1$d logs weergeven (%2$d sessies). Totaal in database: %3$d. Loggrootte: %4$s (totaal: %5$s).

note: translators: %1$d: total logs count, %2$d: sessions count, %3$s: log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Log size: %3$s.
nl-NL: Alle %1$d logs weergeven (%2$d sessies). Loggrootte: %3$s.

en: Copy Debug Log
nl-NL: Kopieer Debug Log

en: Download
nl-NL: Downloaden

en: View Full Log in New Tab
nl-NL: Bekijk Volledige Log in Nieuwe Tab

en: Debug log copied to clipboard!
nl-NL: Debug log gekopieerd naar klembord!

en: Advanced Diagnostics and Tools
nl-NL: Geavanceerde Diagnostiek en Hulpmiddelen

en: WP-Cron Status Check
nl-NL: WP-Cron Statuscontrole

en: Passed
nl-NL: Geslaagd

en: WP Cron Disabled
nl-NL: WP Cron Uitgeschakeld

en: Database Schema Check
nl-NL: Database Schema Controle

en: After activating the plugin, tables are updated automatically on the next page load. Use the button below if you still see schema errors.
nl-NL: Na het activeren van de plugin worden de tabellen automatisch bijgewerkt bij de volgende pagina-laad. Gebruik de knop hieronder als je nog steeds schemafouten ziet.

en: Error found on the database schema: | Errors found on the database schema:
nl-NL[0]: Fout gevonden in het databaseschema:
nl-NL[1]: Fouten gevonden in het databaseschema:

en: Try to Fix Database
nl-NL: Probeer Database te Repareren

en: Enabled
nl-NL: Ingeschakeld

en: Disable Debugging
nl-NL: Schakel Debugging Uit

en: Purge Debug Log
nl-NL: Verwijder Debug Log

en: View Debug Logs
nl-NL: Bekijk Debug Logs

en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

en: Enable Debugging
nl-NL: Debugging inschakelen

en: Spatie Ray Detected
nl-NL: Spatie Ray Gedetecteerd

en: Spatie Ray Debug is detected. The "Send to Ray" workflow step will be available in the workflow editor.
nl-NL: Spatie Ray Debug is gedetecteerd. De "Verzenden naar Ray" workflowstap zal beschikbaar zijn in de workflow-editor.

en: Spatie Ray Not Detected
nl-NL: Spatie Ray Niet Gedetecteerd

en: Spatie Ray Debug is not detected. This is not an error, but the "Send to Ray" workflow step will not be available in the workflow editor.
nl-NL: Spatie Ray Debug is niet gedetecteerd. Dit is geen fout, maar de "Verzenden naar Ray" workflowstap zal niet beschikbaar zijn in de workflow-editor.

en: Learn more about Spatie Ray
nl-NL: Leer meer over Spatie Ray

en: Migrate Legacy Future Actions
nl-NL: Migreer Legacy Toekomstige Acties

en: Run Migration
nl-NL: Voer Migratie Uit

en: Migrate legacy future actions from WP Cron to the new Action Scheduler. This will run in the background and may take a while.
nl-NL: Migreer legacy toekomstige acties van WP Cron naar de nieuwe Actieplanner. Dit zal op de achtergrond worden uitgevoerd en kan enige tijd duren.

en: Restore Legacy Action Arguments
nl-NL: Herstel Legacy Actie Argumenten

en: Run Data Restoration
nl-NL: Voer Gegevensherstel Uit

en: Restore legacy action arguments as Post Meta. This is useful if you have issues with 3rd party plugins that read that data. This will run in the background and may take a while.
nl-NL: Herstel legacy actieargumenten als Post Meta. Dit is nuttig als u problemen heeft met 3e partij plugins die die gegevens lezen. Dit zal op de achtergrond worden uitgevoerd en kan enige tijd duren.

en: Legacy Cron Schedule
nl-NL: Legacy Cron Schema

en: The below table will show all currently scheduled cron events for the plugin with the next run time.
nl-NL: De onderstaande tabel toont alle momenteel geplande cron-evenementen voor de plugin met de volgende uitvoeringstijd.

en: Event
nl-NL: Evenement

en: Posts and expiration settings
nl-NL: Berichten en vervaldatums

en: This is a legacy feature and will be removed in a future version.
nl-NL: Dit is een legacy functie en zal in een toekomstige versie worden verwijderd.

en: Default Formats
nl-NL: Standaardformaten

en: Date Format
nl-NL: Datumformaat

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action date within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
nl-NL: Het standaardformaat dat gebruikt moet worden bij het weergeven van de actiedatum binnen een bericht met behulp van de shortcode of in de footer. Voor informatie over geldige opmaakopties, zie: %s.

en: PHP Date Function
nl-NL: PHP Datumfunctie

en: Time Format
nl-NL: Tijdformaat

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action time within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
nl-NL: Het standaardformaat dat gebruikt moet worden bij het weergeven van de actietijd binnen een bericht met behulp van de shortcode of in de footer. Voor informatie over geldige opmaakopties, zie: %s.

en: Post Footer Display
nl-NL: Bericht Footer Weergave

en: Enabling this below will display the action date automatically at the end of any post which is set to run an action.
nl-NL: Als dit hieronder is ingeschakeld, wordt de actiedatum automatisch onderaan elk bericht weergegeven dat is ingesteld om een actie uit te voeren.

en: Show in Post Footer?
nl-NL: Toon in Bericht Footer?

en: This will enable or disable displaying the future action date in the post footer.
nl-NL: Dit zal het weergeven van de toekomstige actiedatum in de berichtfooter in- of uitschakelen.

en: Footer Contents
nl-NL: Footer Inhoud

en: Enter the text you would like to appear at the bottom of every post which has an action scheduled.  The following placeholders will be replaced with the future action date in the following format:
nl-NL: Voer de tekst in die onderaan elk bericht met een geplande actie moet verschijnen. De volgende placeholders worden vervangen door de toekomstige actiedatum in het volgende formaat:

en: Footer Style
nl-NL: Footer Stijl

en: The inline css which will be used to style the footer text.
nl-NL: De inline css die zal worden gebruikt om de footertekst op te maken.

en: Example:
nl-NL: Voorbeeld:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode
en: Use the %s[futureaction]%s shortcode to show when the future action will occur. You can add this shortcode anywhere in your post content.
nl-NL: Gebruik de %s[futureaction]%s shortcode om te laten zien wanneer de toekomstige actie zal plaatsvinden. Je kunt deze shortcode overal in je berichtinhoud toevoegen.

en: The shortcode output will be wrapped in the selected HTML tag, allowing you to control its structure and styling.
nl-NL: De shortcode-uitvoer zal worden verpakt in de geselecteerde HTML-tag, zodat je de structuur en opmaak kunt controleren.

en: Wrapper Class
nl-NL: Wrapper Klasse

en: Add a CSS class to the wrapper element for custom styling.
nl-NL: Voeg een CSS-klasse toe aan het wrapper-element voor aangepaste styling.

en: Attributes
nl-NL: Attributen

note: translators: %s is the shortcode code wrapped in code tags
en: The following attributes are available for the %s shortcode:
nl-NL: De volgende attributen zijn beschikbaar voor de %s shortcode:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute name
en: %s - Available options:
nl-NL: %s - Beschikbare opties:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays complete date/time.  Default value.
nl-NL: %s - Toont volledige datum/tijd. Standaardwaarde.

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays date only
nl-NL: %s - Toont alleen datum

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays time only
nl-NL: %s - Toont alleen tijd

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute dateformat translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute timeformat
en: %s - Format set here will override the value set on the settings page
nl-NL: %s - Het hier ingestelde formaat zal de waarde op de instellingenpagina overschrijven

en: Defaults
nl-NL: Standaarden

en: Calendar Visibility
nl-NL: Kalenderzichtbaarheid

en: Remember last state
nl-NL: Onthoud laatste staat

en: Shows or hides the calendar based on the last user interaction.
nl-NL: Toont of verbergt de kalender op basis van de laatste gebruikersinteractie.

en: Always hidden
nl-NL: Altijd verborgen

en: The calendar is always hidden by default.
nl-NL: De kalender is standaard altijd verborgen.

en: Permissions
nl-NL: Machtigingen

en: Choose Which User Roles Can Create Future Actions
nl-NL: Kies welke gebruikersrollen toekomstige acties kunnen aanmaken

en: Email Notification
nl-NL: E-mailmelding

en: Whenever an action runs, an email can be sent to alert users.
nl-NL: Telkens wanneer een actie wordt uitgevoerd, kan er een e-mail worden verzonden om gebruikers te waarschuwen.

en: Enable Email Notification?
nl-NL: E-mailmelding inschakelen?

en: This will enable or disable the send of email notification on future action.
nl-NL: Dit zal het verzenden van e-mailmeldingen voor toekomstige acties in- of uitschakelen.

en: Include Blog Administrators?
nl-NL: Blogbeheerders opnemen?

en: This will include all users with the role of "Administrator" in the email.
nl-NL: Dit omvat alle gebruikers met de rol van "Beheerder" in de e-mail.

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when the action runs.  This will be applied to ALL post types.  You can set post type specific emails on the Defaults tab.
nl-NL: Voer een door komma's gescheiden lijst van e-mails in waarvoor u een melding wilt ontvangen wanneer de actie wordt uitgevoerd. Dit zal worden toegepast op ALLE berichttypen. U kunt specifieke e-mails voor berichttypen instellen op het tabblad Standaarden.

en: Past-due Actions Notification
nl-NL: Melding van achterstallige acties

en: This will enable or disable the send of email notification on past-due actions.
nl-NL: Dit schakelt de verzending van e-mailmeldingen over achterstallige acties in of uit.

en: Enable Past-due Actions Notification?
nl-NL: Achterstallige actiesmelding inschakelen?

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when past-due actions are detected.
nl-NL: Voer een door komma's gescheiden lijst van e-mails in waarvoor u een melding wilt ontvangen wanneer achterstallige acties worden gedetecteerd.

en: Post Types
nl-NL: Berichttypen

en: General
nl-NL: Algemeen

en: Notifications
nl-NL: Meldingen

en: Display
nl-NL: Weergave

en: Admin
nl-NL: Beheerder

en: Advanced
nl-NL: Geavanceerd

en: Diagnostics and Tools
nl-NL: Diagnostiek en Tools

en: Drop a .json file here
nl-NL: Sleep hier een .json-bestand

en: or
nl-NL: of

en: Select a .json file
nl-NL: Selecteer een .json-bestand

en: Selected file
nl-NL: Geselecteerd bestand

en: File size
nl-NL: Bestandsgrootte

en: Loading...
nl-NL: Laden...

en: Select all
nl-NL: Selecteer alles

en: Unselect all
nl-NL: Deselecteer alles

en: No items found.
nl-NL: Geen items gevonden.

en: Loading items, please wait...
nl-NL: Items laden, even geduld...

en: Select the content you want to import.
nl-NL: Selecteer de inhoud die u wilt importeren.

en: Action Settings
nl-NL: Actie-instellingen

en: No workflows or settings found in the file.
nl-NL: Geen workflows of instellingen gevonden in het bestand.

en: Cancel and select a different file
nl-NL: Annuleer en selecteer een ander bestand

en: Settings exported successfully.
nl-NL: Instellingen succesvol geëxporteerd.

en: Failed to export settings.
nl-NL: Exporteren van instellingen is mislukt.

en: Export the plugin settings and workflows to a .json file. This file can be imported later to restore the data or migrate to another site.
nl-NL: Exporteer de plug-in instellingen en workflows naar een .json bestand. Dit bestand kan later geïmporteerd worden om de gegevens te herstellen of te migreren naar een andere site.

en: Exporting...
nl-NL: Exporteren...

en: Invalid file type. Please upload a .json file.
nl-NL: Ongeldig bestandstype. Upload alstublieft een .json bestand.

en: Settings imported successfully.
nl-NL: Instellingen succesvol geïmporteerd.

en: Failed to import settings.
nl-NL: Importeren van instellingen is mislukt.

en: Import the plugin settings or workflows from a .json file.
nl-NL: Importeer de plug-in instellingen of workflows vanuit een .json bestand.

en: Select Content to Import
nl-NL: Selecteer inhoud om te importeren

en: Raw Data Preview
nl-NL: Voorbeeld van ruwe gegevens

en: Select a post type to edit:
nl-NL: Selecteer een berichttype om te bewerken:

en: Workflow to trigger
nl-NL: Workflow om te activeren

en: No compatible workflows available.
nl-NL: Geen compatibele workflows beschikbaar.

en: Change manually enabled workflows
nl-NL: Handmatig ingeschakelde workflows wijzigen

note: translators: %s: Workflow title
en: Are you sure you want to cancel all scheduled actions for the "%s" workflow?
nl-NL: Weet je zeker dat je alle geplande acties voor de "%s" workflow wilt annuleren?

en: Cancel Actions
nl-NL: Acties annuleren

en: Integer
nl-NL: Geheel getal

en: Argument name
nl-NL: Argumentnaam

en: Data type
nl-NL: Gegevens type

en: Value
nl-NL: Waarde

en: The argument name should only contain letters, numbers and underscores.
nl-NL: De argumentnaam mag alleen letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: No arguments added to the action.
nl-NL: Geen argumenten toegevoegd aan de actie.

en: Add a new argument
nl-NL: Voeg een nieuw argument toe

en: When to expire
nl-NL: Wanneer vervallen

en: Add Group
nl-NL: Groep toevoegen

en: Add Rule
nl-NL: Regel toevoegen

en: Create rules that will continue the workflow only if certain conditions are met.
nl-NL: Maak regels die de workflow alleen voortzetten als aan bepaalde voorwaarden is voldaan.

en: Edit rules
nl-NL: Regels bewerken

en: Conditional logic is a Pro feature. Upgrade to create advanced conditions for your workflows.
nl-NL: Voorwaardelijke logica is een Pro-functie. Upgrade om geavanceerde voorwaarden voor uw workflows te maken.

en: Duplicate Rule
nl-NL: Duplicaatregel

en: Not
nl-NL: Niet

en: Dismiss
nl-NL: Afwijzen

en: Dismiss the notification
nl-NL: De melding afwijzen

en: Option %s
nl-NL: Optie %s

en: Option #%s
nl-NL: Optie #%s

en: No options added to the action.
nl-NL: Geen opties toegevoegd aan de actie.

en: Add a new option
nl-NL: Voeg een nieuwe optie toe

en: You have reached the maximum number of options. You can add up to %s options.
nl-NL: U heeft het maximale aantal opties bereikt. U kunt tot %s opties toevoegen.

en: Name
nl-NL: Naam

en: Hint
nl-NL: Tip

en: The option name should only contain letters, numbers and underscores.
nl-NL: De optienaam mag alleen letters, cijfers en onderstrepingen bevatten.

en: Selected in the calendar
nl-NL: Geselecteerd in de kalender

en: When the trigger is activated
nl-NL: Wanneer de trigger is geactiveerd

en: When the step is activated
nl-NL: Wanneer de stap is geactiveerd

en: As soon as possible
nl-NL: Zo snel mogelijk

en: On a specific date
nl-NL: Op een specifieke datum

en: Relative to a specific date
nl-NL: Relatief aan een specifieke datum

en: Unchanged
nl-NL: Ongewijzigd

en: Date source
nl-NL: Databron

en: Click the button to choose a custom date source from variables that can provide a date.
nl-NL: Klik op de knop om een aangepaste datumbron te kiezen uit variabelen die een datum kunnen bieden.

en: Error:
nl-NL: Fout:

en: Click for more information
nl-NL: Klik voor meer informatie

en: For more information on formatting, see the %sPHP strtotime function%s. For example, you could enter %s+1 month%s or %s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s or %snext Thursday%s. Please use only phrases in English.
nl-NL: Voor meer informatie over opmaak, zie de %sPHP strtotime functie%s. Bijvoorbeeld, je kunt %s+1 maand%s of %s+1 week 2 dagen 4 uur 2 seconden%s of %svolgende donderdag%s invoeren. Gebruik alleen zinnen in het Engels.

en: All received input
nl-NL: Alle ontvangen invoer

en: Custom data
nl-NL: Aangepaste gegevens

en: Select the data to output
nl-NL: Selecteer de gegevens om uit te voeren

en: Notice
nl-NL: Opmerking

en: Critical
nl-NL: Kritiek

en: Alert
nl-NL: Waarschuwing

en: Post Status
nl-NL: Bericht Status

en: Post Type
nl-NL: Bericht Type

note: translators: %s is the database table name
en: Type the %s key and click on the button to insert it.
nl-NL: Typ de %s sleutel en klik op de knop om deze in te voegen.

en: Metadata key
nl-NL: Metadata sleutel

en: Insert
nl-NL: Invoegen

en: Edit
nl-NL: Bewerken

en: Select a variable from the list below.
nl-NL: Selecteer een variabele uit de onderstaande lijst.

en: Type your expression here or use the variables below.
nl-NL: Typ je expressie hier of gebruik de onderstaande variabelen.

en: Variables
nl-NL: Variabelen

en: Double-click on a variable to select it.
nl-NL: Dubbelklik op een variabele om deze te selecteren.

en: Double-click on any variable to add it to your expression.
nl-NL: Dubbelklik op een variabele om deze aan je expressie toe te voegen.

en: Hover over a variable to see its description.
nl-NL: Beweeg je muis boven een variabele om de beschrijving te zien.

en: The name of the term.
nl-NL: De naam van de term.

en: The slug of the term.
nl-NL: De slug van de term.

en: The unique identifier of the term.
nl-NL: De unieke identificator van de term.

en: Count
nl-NL: Aantal

en: Number of posts assigned to this term.
nl-NL: Aantal berichten dat aan deze term is toegewezen.

note: translators: %s is the taxonomy label
en: %s terms for this post.
nl-NL: %s termen voor deze post.

en: Learn more
nl-NL: Leer meer

en: This option is used to connect to another step and cannot have its name changed until the connection is removed.
nl-NL: Deze optie wordt gebruikt om verbinding te maken met een andere stap en kan niet worden gewijzigd totdat de verbinding is verwijderd.

en: Post Date
nl-NL: Postdatum

en: Update the post date
nl-NL: Werk de postdatum bij

en: Post Title
nl-NL: Posttitel

en: Update the post title
nl-NL: Werk de posttitel bij

en: Post Slug
nl-NL: Postslug

en: Update the post slug
nl-NL: Werk de postslug bij

en: Post Content
nl-NL: Berichtinhoud

en: Update the post content
nl-NL: Werk de berichtinhoud bij

en: Post Excerpt
nl-NL: Berichtsamenvatting

en: Update the post excerpt
nl-NL: Werk de berichtsamenvatting bij

en: Post Discussion
nl-NL: Berichtdiscussie

en: Update the post discussion
nl-NL: Werk de berichtdiscussie bij

en: Post Password
nl-NL: Berichtwachtwoord

en: Update the post password
nl-NL: Werk het berichtwachtwoord bij

en: Post Author
nl-NL: Bericht Auteur

en: Update the post author
nl-NL: Werk de berichte auteur bij

en: Unable to load the list of authors. Please try again.
nl-NL: Kon de lijst met auteurs niet laden. Probeer het opnieuw.

en: Do not update
nl-NL: Niet bijwerken

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Comments only
nl-NL: Alleen opmerkingen

en: Closed
nl-NL: Gesloten

en: Pings only
nl-NL: Alleen pings

en: Changed...
nl-NL: Gewijzigd...

en: Visitors can add new comments and replies.
nl-NL: Bezoekers kunnen nieuwe opmerkingen en antwoorden toevoegen.

en: Visitors can not add new comments or replies. Existing comments remain visible.
nl-NL: Bezoekers kunnen geen nieuwe opmerkingen of antwoorden toevoegen. Bestaande opmerkingen blijven zichtbaar.

en: Enable pinbacks & trackbacks
nl-NL: Pinbacks & trackbacks inschakelen

en: Learn more about pinbacks & trackbacks
nl-NL: Meer leren over pinbacks & trackbacks

en: Clear content
nl-NL: Inhoud wissen

en: Create filters to query specific posts based on rules.
nl-NL: Maak filters om specifieke berichten op basis van regels op te vragen.

en: Post selection
nl-NL: Berichtselectie

en: Post received as input
nl-NL: Bericht ontvangen als invoer

en: Custom query
nl-NL: Aangepaste query

en: Post Terms
nl-NL: Berichtvoorwaarden

en: Separate multiple values with commas or Enter key.
nl-NL: Scheiding meerdere waarden met komma's of de Enter-toets.

en: * Required field
nl-NL: * Vereist veld

en: Post Search Query
nl-NL: Berichtzoekopdracht

en: Create a search query to filter posts based on conditions.
nl-NL: Maak een zoekopdracht om berichten op basis van voorwaarden te filteren.

en: Edit query
nl-NL: Query bewerken

en: Post Parent
nl-NL: Bovenliggend bericht

en: New Status
nl-NL: Nieuwe status

en: No color
nl-NL: Geen kleur

en: Green
nl-NL: Groen

en: Orange
nl-NL: Oranje

en: Red
nl-NL: Rood

en: Blue
nl-NL: Blauw

en: Purple
nl-NL: Paars

en: Gray
nl-NL: Grijs

en: Custom interval in seconds
nl-NL: Aangepaste interval in seconden

en: Repeating Action
nl-NL: Herhalende actie

en: Choose how often this task should repeat. Select 'Non-repeating' for a one-time action or set an interval for automatic recurrence.
nl-NL: Kies hoe vaak deze taak moet herhalen. Selecteer 'Niet herhalend' voor een eenmalige actie of stel een interval in voor automatische herhaling.

en: Unique Task Identifier
nl-NL: Unieke Taakidentificatie

en: Define a unique ID to detect and prevent duplicate tasks.
nl-NL: Definieer een unieke ID om duplicaten van taken te detecteren en te voorkomen.

en: Select the terms
nl-NL: Selecteer de termen

en: Specific terms
nl-NL: Specifieke termen

en: User Role
nl-NL: Gebruikersrol

en: User selection
nl-NL: Gebruikersselectie

en: User received as input
nl-NL: Door gebruiker ontvangen als invoer

en: User ID
nl-NL: Gebruikers-ID

en: Applying auto layout.
nl-NL: Auto-indeling toepassen.

en: Auto layout applied.
nl-NL: Auto-indeling toegepast.

en: Back
nl-NL: Terug

en: Add a description to this step...
nl-NL: Voeg een beschrijving toe aan deze stap...

en: Edit description
nl-NL: Bewerk beschrijving

en: Currently this step is being skipped. Upgrade to Pro to unlock this feature.
nl-NL: Momenteel wordt deze stap overgeslagen. Upgrade naar Pro om deze functie te ontgrendelen.

en: Add
nl-NL: Toevoegen

en: Close
nl-NL: Sluiten

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Auto Layout
nl-NL: Auto-indeling

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Upgrade to Pro and unlock more features
nl-NL: Upgrade naar Pro en ontgrendel meer functies

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Redo
nl-NL: Opnieuw

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Undo
nl-NL: Ongedaan maken

en: Wait, we are loading the workflow...
nl-NL: Wacht, we laden de workflow...

en: Feature deactivated
nl-NL: Functie gedeactiveerd

en: Feature activated
nl-NL: Functie geactiveerd

en: Fullscreen mode
nl-NL: Volledig schermmodus

en: Work without distraction
nl-NL: Werk zonder afleiding

en: Fullscreen mode activated
nl-NL: Volledig schermmodus geactiveerd

en: Fullscreen mode deactivated
nl-NL: Volledig schermmodus gedeactiveerd

en: Advanced Settings
nl-NL: Geavanceerde instellingen

en: Display advanced settings for the workflow, triggers and steps
nl-NL: Toon geavanceerde instellingen voor de workflow, triggers en stappen

en: Advanced settings mode activated
nl-NL: Geavanceerde instellingen modus geactiveerd

en: Advanced settings mode deactivated
nl-NL: Geavanceerde instellingen modus gedeactiveerd

en: Display a mini map
nl-NL: Toon een mini kaart

en: Display a mini map in the bottom of the editor, triggers and steps
nl-NL: Toon een mini kaart onderaan de editor, triggers en stappen

en: Mini map activated
nl-NL: Mini kaart geactiveerd

en: Mini map deactivated
nl-NL: Mini kaart gedeactiveerd

en: Display the controls panel
nl-NL: Toon het bedieningspaneel

en: Display the controls panel with buttons to zoon in, zoom out, fit the view and lock the viewport
nl-NL: Toon het bedieningspaneel met knoppen om in te zoomen, uit te zoomen, het beeld passend te maken en het weergavegebied te vergrendelen

en: Tools
nl-NL: Hulpmiddelen

en: Developer mode
nl-NL: Ontwikkelaarsmodus

en: Work in developer mode
nl-NL: Werk in de ontwikkelaarsmodus

en: Developer mode activated
nl-NL: Ontwikkelaarsmodus geactiveerd

en: Developer mode deactivated
nl-NL: Ontwikkelaarsmodus gedeactiveerd

en: Welcome guide
nl-NL: Welkomstgids

en: Display the welcome guide
nl-NL: Toon de welkomstgids

en: Welcome guide activated
nl-NL: Welkomstgids geactiveerd

en: Welcome guide deactivated
nl-NL: Welkomstgids gedeactiveerd

en: Developer Info
nl-NL: Ontwikkelaarsinformatie

en: Node
nl-NL: Knoop

en: Node Data
nl-NL: Knoopgegevens

en: Node Settings
nl-NL: Knoopinstellingen

en: Node Type
nl-NL: Knooptype

en: No element selected.
nl-NL: Geen element geselecteerd.

en: Multiple and different elements selected.
nl-NL: Meerdere en verschillende elementen geselecteerd.

en: %d steps selected
nl-NL: %d stappen geselecteerd

en: Multiple steps selected.
nl-NL: Meerdere stappen geselecteerd.

en: %d connections selected
nl-NL: %d verbindingen geselecteerd

en: Multiple connections selected.
nl-NL: Meerdere verbindingen geselecteerd.

en: Connection
nl-NL: Verbinding

en: The connection between nodes in the workflow. Signifies the path along which data or control flow one node to another.
nl-NL: De verbinding tussen knooppunten in de workflow. Geeft het pad aan waarlangs gegevens of controle van het ene knooppunt naar het andere stromen.

en: Step Data Flow
nl-NL: Stap Gegevensstroom

en: Inputs
nl-NL: Invoeren

en: This step receives the following input from previous step:
nl-NL: Deze stap ontvangt de volgende invoer van de vorige stap:

en: This step does not receive any input from previous step.
nl-NL: Deze stap ontvangt geen invoer van de vorige stap.

en: Outputs
nl-NL: Uitvoeren

en: This step outputs the following data:
nl-NL: Deze stap geeft de volgende gegevens uit:

en: This step does not output any data.
nl-NL: Deze stap geeft geen gegevens uit.

en: Step Scoped Variables
nl-NL: Stap Scoped Variabelen

en: This step receives the following step scoped variables:
nl-NL: Deze stap ontvangt de volgende stap scoped variabelen:

en: This step does not have any step scoped variables.
nl-NL: Deze stap heeft geen stap scoped variabelen.

en: Global Variables
nl-NL: Globale Variabelen

en: No global variables are declared
nl-NL: Er zijn geen globale variabelen gedeclareerd

en: No description
nl-NL: Geen beschrijving

en: Unknown node: %s
nl-NL: Onbekend knooppunt: %s

en: This is a placeholder node for a node that does not exist.
nl-NL: Dit is een placeholderknoop voor een knoop die niet bestaat.

en: Step
nl-NL: Stap

en: Step actions
nl-NL: Stapacties

en: This node has errors
nl-NL: Deze knoop heeft fouten

en: Add a step
nl-NL: Voeg een stap toe

en: Search for actions
nl-NL: Zoek naar acties

en: Search for steps
nl-NL: Zoek naar stappen

en: Search for triggers and steps
nl-NL: Zoek naar triggers en stappen

en: Click to add a trigger
nl-NL: Klik om een trigger toe te voegen

en: Validation
nl-NL: Validatie

en: All checks have passed for this step.
nl-NL: Alle controles zijn geslaagd voor deze stap.

en: Upgrade to Pro to unlock this feature.
nl-NL: Upgrade naar Pro om deze functie te ontgrendelen.

en: Use left and right arrow keys to move through steps
nl-NL: Gebruik de pijltjestoetsen links en rechts om door de stappen te navigeren

en: No results found.
nl-NL: Geen resultaten gevonden.

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found. | %d results found.
nl-NL[0]: %d resultaat gevonden.
nl-NL[1]: %d resultaten gevonden.

en: Nodes
nl-NL: Knopen

en: A tip for using the workflow editor
nl-NL: Een tip voor het gebruik van de workflow-editor

note: translators: %d: Number of blocks.
en: %d block | %d blocks
nl-NL[0]: %d blok
nl-NL[1]: %d blokken

note: translators: Patterns tab title in the block inserter.
en: Actions
nl-NL: Acties

en: Select multiple steps by pressing <kbd>cmd</kbd> and clicking on each step in the workflow.
nl-NL: Selecteer meerdere stappen door <kbd>cmd</kbd> ingedrukt te houden en op elke stap in de workflow te klikken.

en: Drag steps from the inserter and drop them directly into your workflow for easy customization.
nl-NL: Sleep stappen vanaf de invoeger en laat ze rechtstreeks in je workflow vallen voor eenvoudige aanpassing.

en: Simply double-click any step to bring up the settings sidebar for quick adjustments.
nl-NL: Dubbelklik eenvoudig op een stap om de instellingen zijbalk voor snelle aanpassingen te openen.

en: Double-click the workflow pane to increase the zoom level for a closer look.
nl-NL: Dubbelklik op het workflow-paneel om het zoomniveau te verhogen voor een beter overzicht.

en: Hold down the <kbd>shift</kbd> key and double-click the workflow pane to decrease the zoom level.
nl-NL: Houd de <kbd>shift</kbd>-toets ingedrukt en dubbelklik op het workflow-paneel om het zoomniveau te verlagen.

en: Easily add new steps by clicking on a step's handle and dragging it. Drop it in the workflow pane to see a floating inserter where you can type and search for the step you need.
nl-NL: Voeg eenvoudig nieuwe stappen toe door op de handgreep van een stap te klikken en deze te slepen. Laat het in het workflow-paneel vallen om een drijvende invoeger te zien waar je de stap kunt typen en zoeken die je nodig hebt.

en: (no name)
nl-NL: (geen naam)

en: Close settings
nl-NL: Sluit instellingen

en: Get started
nl-NL: Aan de slag

en: Enable or disable the different types of debug information that is shown in Ray when this workflow is activated.
nl-NL: Schakel de verschillende soorten debug-informatie in of uit die in Ray worden weergegeven wanneer deze workflow is geactiveerd.

en: Show Queries
nl-NL: Toon Queries

en: Show Emails
nl-NL: Toon E-mails

en: Show WordPress Errors
nl-NL: Toon WordPress-fouten

en: Show current running step
nl-NL: Toon huidige draaiende stap

en: Are you sure you want to delete this workflow?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze workflow wilt verwijderen?

en: Move to trash
nl-NL: Verplaats naar prullenbak

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Publish
nl-NL: Publiceren

en: Update
nl-NL: Bijwerken

en: Autosaving...
nl-NL: Automatisch opslaan...

en: Updating...
nl-NL: Bijwerken...

en: Updated
nl-NL: Bijgewerkt

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save draft
nl-NL: Concept opslaan

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save
nl-NL: Opslaan

en: Autosaving
nl-NL: Automatisch opslaan

en: Saving
nl-NL: Opslaan

en: Saved
nl-NL: Opgeslagen

en: Unable to create a new workflow. Please try again.
nl-NL: Kon geen nieuwe workflow maken. Probeer het opnieuw.

en: Unable to load the workflow. Please try again.
nl-NL: Kon de workflow niet laden. Probeer het opnieuw.

en: Workflow saved as draft.
nl-NL: Workflow opgeslagen als concept.

en: Unable to save workflow. Please, try again.
nl-NL: Kon de workflow niet opslaan. Probeer het opnieuw.

en: Workflow saved.
nl-NL: Workflow opgeslagen.

en: Unable to publish the workflow. Please, try again.
nl-NL: Kon de workflow niet publiceren. Probeer het opnieuw.

en: Workflow switched to draft.
nl-NL: Workflow overgeschakeld naar concept.

en: Unable to switch workflow to draft. Please, try again.
nl-NL: Kon de workflow niet naar concept schakelen. Probeer het opnieuw.

en: Workflow deleted. Redirecting...
nl-NL: Workflow verwijderd. Omleiden...

en: Unable to delete the workflow. Please, try again.
nl-NL: Kon de workflow niet verwijderen. Probeer het opnieuw.

en: Summary
nl-NL: Samenvatting

en: Title
nl-NL: Titel

en: Description
nl-NL: Beschrijving

en: Are you sure you want to unpublish this workflow?
nl-NL: Weet je zeker dat je deze workflow onzichtbaar wilt maken?

en: Draft
nl-NL: Concept

en: Switch to draft
nl-NL: Overschakelen naar concept

en: Enable workflow %s
nl-NL: Schakel workflow %s in

[ctx: noun]
en: View
nl-NL: Bekijk

[ctx: nodes]
en: Most used
nl-NL: Meest gebruikt
