PublishPress Future 4.10.0 - en to id-ID translation catalogue (1094 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Future allows you to schedule automatic changes to posts, pages and other content types.
id-ID: PublishPress Future memungkinkan Anda untuk menjadwalkan perubahan otomatis pada pos, halaman, dan jenis konten lainnya.

en: You do not have permission to configure PublishPress Future.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengonfigurasi PublishPress Future.

en: Debug is disabled
id-ID: Debug dinonaktifkan

en: Debugging Disabled
id-ID: Pengaturan Debug Dinonaktifkan

en: Debugging Enabled
id-ID: Pengaturan Debug Diaktifkan

en: Debugging Table Emptied
id-ID: Tabel Debug Dikosongkan

en: The legacy future actions migration has been enqueued and will run asynchronously.
id-ID: Migrasi tindakan masa depan lama telah dimasukkan dalam antrean dan akan dijalankan secara asinkron.

en: The legacy actions arguments restoration has been enqueued and will run asynchronously.
id-ID: Pemulihan argumen tindakan lama telah dimasukkan dalam antrean dan akan dijalankan secara asinkron.

en: The database schema was fixed.
id-ID: Skema basis data telah diperbaiki.

en: The database schema could not be fixed. Please, contact the support team.
id-ID: Skema basis data tidak dapat diperbaiki. Silakan, hubungi tim dukungan.

en: Saved Options!
id-ID: Opsi Disimpan!

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is the star rating markup
en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
id-ID: Jika Anda menyukai %1$s, silakan tinggalkan kami penilaian %2$s. Terima kasih!

en: About PublishPress Future
id-ID: Tentang PublishPress Future

en: About
id-ID: Tentang

en: Future Documentation
id-ID: Dokumentasi Future

en: Documentation
id-ID: Dokumentasi

en: Contact the PublishPress team
id-ID: Hubungi tim PublishPress

en: Contact
id-ID: Hubungi

en: No taxonomies found
id-ID: Tidak ada taksonomi yang ditemukan

en: Post expires at EXPIRATIONTIME on ACTIONDATE
id-ID: Pos akan kedaluwarsa pada EXPIRATIONTIME di ACTIONDATE

en: The table %s does not exist.
id-ID: Tabel %s tidak ada.

en: The table indexes are invalid:
id-ID: Indeks tabel tidak valid:

en: Empty date time offset.
id-ID: Offset waktu tanggal kosong.

en: Invalid date time offset
id-ID: Offset waktu tanggal tidak valid

en: Export
id-ID: Ekspor

en: Import
id-ID: Impor

en: Failed to get workflows. Check the logs for more details.
id-ID: Gagal mendapatkan alur kerja. Periksa log untuk detail lebih lanjut.

en: Failed to export the file. Check the logs for more details.
id-ID: Gagal mengekspor file. Periksa log untuk detail lebih lanjut.

en: Failed to import the file. Check the logs for more details.
id-ID: Gagal mengimpor file. Periksa log untuk detail lebih lanjut.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
id-ID: Anda tidak memiliki izin yang cukup untuk mengakses halaman ini.

en: Invalid nonce.
id-ID: Nonce tidak valid.

en: Add request_id and trigger_activated columns to debug log table after v4.10.0
id-ID: Tambahkan kolom request_id dan trigger_activated ke tabel log debug setelah v4.10.0

en: Add millisecond precision to debug log timestamp column (v4.10.0)
id-ID: Tambahkan presisi milidetik ke kolom timestamp log debug (v4.10.0)

en: Debugging table is currently empty.
id-ID: Tabel debug saat ini kosong.

en: No results match the current filter.
id-ID: Tidak ada hasil yang cocok dengan filter saat ini.

en: Taxonomy
id-ID: Taksonomi

en: Future Actions
id-ID: Tindakan Mendatang

en: Enable Future Action
id-ID: Aktifkan Tindakan Mendatang

en: Categories
id-ID: Kategori

en: Action
id-ID: Tindakan

en: Loading
id-ID: Memuat

en: Show Calendar
id-ID: Tampilkan Kalender

en: Hide Calendar
id-ID: Sembunyikan Kalender

note: translators: the text between {} is the link to the settings page. translators: the text between {{}} is the link to the settings page.
en: Timezone is controlled by the {WordPress Settings}.
id-ID: Zona waktu diatur oleh {Pengaturan WordPress}.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: No %s found.
id-ID: Tidak ada %s ditemukan.

en: You must assign a taxonomy to this post type to use this feature.
id-ID: Anda harus menetapkan taksonomi ke jenis pos ini untuk menggunakan fitur ini.

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: New %s
id-ID: Baru %s

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to remove
id-ID: %s untuk dihapus

note: translators: %s is the name of the taxonomy in plural form.
en: %s to add
id-ID: %s untuk ditambahkan

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Search for %s
id-ID: Cari %s

en: Select an action
id-ID: Pilih tindakan

en: Select a date
id-ID: Pilih tanggal

en: Date cannot be in the past
id-ID: Tanggal tidak boleh di masa lalu

note: translators: %s is the name of the taxonomy in singular form.
en: Please select one or more %s
id-ID: Silakan pilih satu atau lebih %s

en: New status
id-ID: Status Baru

en: No posts selected. Unable to sync Future Actions.
id-ID: Tidak ada pos yang dipilih. Tidak dapat menyinkronkan Tindakan Masa Depan.

en: Future Actions successfully synced with Post Metadata.
id-ID: Tindakan Masa Depan berhasil disinkronkan dengan Metadata Pos.

en: Update Future Actions from Post Metadata
id-ID: Perbarui Tindakan Masa Depan dari Metadata Pos

en: Future Action Update
id-ID: Pembaruan Tindakan Masa Depan

en: — No Change —
id-ID: — Tidak Ada Perubahan —

en: Add or update action for posts
id-ID: Tambahkan atau perbarui tindakan untuk pos

en: Add action if none exists for posts
id-ID: Tambahkan tindakan jika tidak ada untuk pos

en: Update the existing actions for posts
id-ID: Perbarui tindakan yang ada untuk pos

en: Remove action from posts
id-ID: Hapus tindakan dari pos

en: Category
id-ID: Kategori

en: Upgrade to Pro
id-ID: Tingkatkan ke Pro

en: Action Workflows
id-ID: Alur Kerja Tindakan

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: Future Action
id-ID: Tindakan Masa Depan

en: No future action
id-ID: Tidak ada tindakan masa depan

en: Invalid date time offset.
id-ID: Offset tanggal waktu tidak valid.

en: Future
id-ID: Masa Depan

en: Scheduled Actions
id-ID: Tindakan Terjadwal

en: Log format
id-ID: Format log

en: List
id-ID: Daftar

en: Unknown post
id-ID: Pos tidak diketahui

en: Executed action for: %s (ID: %d)
id-ID: Tindakan yang dieksekusi untuk: %s (ID: %d)

en: Executed scheduled action
id-ID: Tindakan terjadwal yang dieksekusi

note: translators: %1$s is the link to the PHP strtotime function documentation, %2$s and %3$s are the opening and closing code tags. Please, do not translate the date format text, since PHP will not be able to calculate using non-english terms.
en: Set the offset to use for the default action date and time. For information on formatting, see %1$s. For example, you could enter %2$s+1 month%3$s or %2$s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%3$s or %2$snext Thursday%3$s. Please, use only terms in English.
id-ID: Atur offset yang akan digunakan untuk tanggal dan waktu tindakan default. Untuk informasi tentang pemformatan, lihat %1$s. Misalnya, Anda dapat memasukkan %2$s+1 bulan%3$s atau %2$s+1 minggu 2 hari 4 jam 2 detik%3$s atau %2$sKamis depan%3$s. Harap, gunakan hanya istilah dalam bahasa Inggris.

en: Default Values
id-ID: Nilai Default

en: Use the values below to set the default actions/values to be used for each for the corresponding post types.  These values can all be overwritten when creating/editing the post/page.
id-ID: Gunakan nilai di bawah ini untuk mengatur tindakan/nilai default yang akan digunakan untuk setiap jenis pos yang bersangkutan. Nilai ini semua dapat ditimpa saat membuat/mengedit pos/halaman.

en: Active
id-ID: Aktif

en: Activate the PublishPress Future actions for this post type
id-ID: Aktifkan tindakan PublishPress Future untuk jenis pos ini

en: Default Action
id-ID: Tindakan Default

en: Select the default action for the post type.
id-ID: Pilih tindakan default untuk jenis pos.

en: Select the taxonomy to be used for actions.
id-ID: Pilih taksonomi yang akan digunakan untuk tindakan.

en: Automatically create actions
id-ID: Secara otomatis buat tindakan

en: This will automatically create an action for new posts, using the default settings on this screen
id-ID: Ini akan secara otomatis membuat tindakan untuk pos baru, menggunakan pengaturan default di layar ini

en: No taxonomies found for this post type. Taxonomy actions will not be available.
id-ID: Tidak ada taksonomi yang ditemukan untuk jenis pos ini. Tindakan taksonomi tidak akan tersedia.

en: Who to Notify
id-ID: Siapa yang Diberitahu

en: Enter a comma separated list of emails that you would like to be notified when the action runs.
id-ID: Masukkan daftar email yang dipisahkan dengan koma yang ingin Anda beri tahu saat tindakan dijalankan.

en: Default Date/Time Offset
id-ID: Offset Tanggal/Waktu Default

en: PHP strtotime function
id-ID: Fungsi PHP strtotime

en: Default terms:
id-ID: Syarat default:

en: Save changes
id-ID: Simpan perubahan

en: Wait for the validation...
id-ID: Tunggu untuk validasi...

en: Date Preview
id-ID: Prabaca Tanggal

en: Current Date
id-ID: Tanggal Saat Ini

en: Computed Date
id-ID: Tanggal yang Dihitung

en: Error
id-ID: Kesalahan

en: Custom statuses
id-ID: Status kustom

en: Enable support for custom statuses
id-ID: Aktifkan dukungan untuk status kustom

en: Checking this option will allow you to move posts to a custom status.
id-ID: Memeriksa opsi ini akan memungkinkan Anda untuk memindahkan pos ke status kustom.

en: Metadata scheduling
id-ID: Penjadwalan metadata

en: Enable metadata scheduling
id-ID: Aktifkan penjadwalan metadata

en: Checking this option will allow you to use post metadata to control the scheduling of actions.
id-ID: Memeriksa opsi ini akan memungkinkan Anda menggunakan metadata pos untuk mengontrol penjadwalan tindakan.

en: This is a Pro feature. Upgrade to unlock this functionality.
id-ID: Ini adalah fitur Pro. Tingkatkan untuk membuka kunci fungsionalitas ini.

en: Form Validation Failure: Sorry, your nonce did not verify.
id-ID: Kegagalan Validasi Formulir: Maaf, nonce Anda tidak terverifikasi.

en: The shortcode [futureaction] must be used inside the loop or with the post_id attribute.
id-ID: Kode pendek [futureaction] harus digunakan di dalam loop atau dengan atribut post_id.

en: The column args length was not updated to 1000.
id-ID: Panjang argumen kolom tidak diperbarui menjadi 1000.

en: Status didn't change.
id-ID: Status tidak berubah.

note: translators: 1: old post status, 2: new post status
en: Status has been successfully changed from "%1$s" to "%2$s".
id-ID: Status telah berhasil diubah dari "%1$s" menjadi "%2$s".

en: Change status
id-ID: Ubah status

note: translators: %s: post type singular label
en: %s was not deleted.
id-ID: %s tidak dihapus.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been successfully deleted.
id-ID: %s telah berhasil dihapus.

en: Delete
id-ID: Hapus

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were added to the %s.
id-ID: Tidak ada istilah yang ditambahkan ke %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy label, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of terms added, %4$s is the list of terms on the post
en: The following terms (%1$s) were added to the %2$s: "%3$s". The full list of terms on the post is: %4$s.
id-ID: Istilah berikut (%1$s) telah ditambahkan ke %2$s: "%3$s". Daftar lengkap istilah di pos adalah: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Add extra %s
id-ID: Tambahkan %s tambahan

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were removed from the %s.
id-ID: Tidak ada istilah yang dihapus dari %s.

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the removed terms list, %4$s is the updated terms list
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s. The new list of terms on the post is: %4$s.
id-ID: Istilah berikut (%1$s) telah dihapus dari %2$s: %3$s. Daftar baru istilah di pos adalah: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove selected %s
id-ID: Hapus %s yang dipilih

note: translators: %1$s is the taxonomy name, %2$s is the post type singular label, %3$s is the list of term names
en: The following terms (%1$s) were removed from the %2$s: %3$s.
id-ID: Istilah berikut (%1$s) telah dihapus dari %2$s: %3$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Remove all %s
id-ID: Hapus semua %s

note: translators: %s is the post type singular label
en: No terms were changed on the %s.
id-ID: Tidak ada istilah yang diubah di %s.

note: translators: 1: taxonomy name, 2: post type singular label, 3: updated terms, 4: original terms
en: The following terms (%1$s) were set to the %2$s: "%3$s". The old list of terms on the post was: %4$s.
id-ID: Istilah berikut (%1$s) telah ditetapkan ke %2$s: "%3$s". Daftar lama istilah di pos adalah: %4$s.

note: translators: %s is the taxonomy name (plural)
en: Replace all %s
id-ID: Ganti semua %s

note: translators: %s: new post status
en: Change status to %s
id-ID: Ubah status menjadi %s

note: translators: %s: post type singular label
en: %s didn't change.
id-ID: %s tidak berubah.

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been added to stickies list.
id-ID: %s telah ditambahkan ke daftar tempel.

en: Stick
id-ID: Tempel

note: translators: %s: post type singular label
en: %s has been removed from stickies list.
id-ID: %s telah dihapus dari daftar tempel.

en: Unstick
id-ID: Lepas tempel

en: Migrate legacy actions arguments schema after v3.0.0
id-ID: Migrasi skema argumen tindakan warisan setelah v3.0.0

en: Migrate legacy footer placeholders after v3.0.0
id-ID: Migrasi tempat penampung footer warisan setelah v3.0.0

en: Migrate legacy scheduled actions after v3.0.0
id-ID: Migrasi tindakan terjadwal warisan setelah v3.0.0

en: Restore post meta data after v3.0.1
id-ID: Pulihkan data meta pos setelah v3.0.1

en: Change args column length to 1000 in the table _ppfuture_actions_args after v3.1.4
id-ID: Ubah panjang kolom args menjadi 1000 di tabel _ppfuture_actions_args setelah v3.1.4

en: Email is disabled.
id-ID: Email dinonaktifkan.

en: Email sent.
id-ID: Email terkirim.

en: Email not sent.
id-ID: Email tidak terkirim.

note: translators: %1$s: post title placeholder, %2$s: notification text, %3$s: action date placeholder, %4$s: post link placeholder
en: %1$s. %2$s on %3$s. The post link is %4$s
id-ID: %1$s. %2$s pada %3$s. Tautan pos adalah %4$s

note: translators: %s is the post title
en: Future Action Complete "%s"
id-ID: Tindakan Masa Depan Lengkap "%s"

note: translators: %s is the date/time offset and %s is the post type.
en: Invalid date/time offset "%s" for post type "%s". Please ensure you use only English terms for the date/time offset, such as "3 months" or "1 week".
id-ID: Offset tanggal/waktu tidak valid "%s" untuk jenis pos "%s". Harap pastikan Anda hanya menggunakan istilah dalam bahasa Inggris untuk offset tanggal/waktu, seperti "3 bulan" atau "1 minggu".

en: Arguments
id-ID: Argumen

en: Logs
id-ID: Log

en: Scheduled Date
id-ID: Tanggal Terjadwal

en: Recurrence
id-ID: Pengulangan

en: Run now
id-ID: Jalankan sekarang

en: Cancel
id-ID: Batalkan

en: Cancel the action. This will prevent the action from running in the future
id-ID: Batalkan tindakan. Ini akan mencegah tindakan dijalankan di masa depan

en: Run
id-ID: Jalankan

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
id-ID[0]: %s tahun

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
id-ID[0]: %s bulan

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
id-ID[0]: %s minggu

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
id-ID[0]: %s hari

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
id-ID[0]: %s jam

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
id-ID[0]: %s menit

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
id-ID[0]: %s detik

en: Action Logs
id-ID: Log Aksi

en: Uninitialized
id-ID: Belum diinisialisasi

en: Scheduled
id-ID: Dijadwalkan

en: Complete
id-ID: Selesai

en: Failed
id-ID: Gagal

en: Canceled
id-ID: Dibatalkan

en: Running
id-ID: Sedang berjalan

en: All
id-ID: Semua

en: Search hook, args and claim ID
id-ID: Cari hook, argumen, dan ID klaim

en: Completed
id-ID: Selesai

en: Process the action now
id-ID: Proses aksi sekarang

note: translators: %s is the new status
en: New Status: %s
id-ID: Status Baru: %s

note: translators: %s is the list of terms
en: Terms: %s
id-ID: Istilah: %s

en: View log
id-ID: Lihat log

en: Action:
id-ID: Aksi:

en: Arguments:
id-ID: Argumen:

en: Scheduled date:
id-ID: Tanggal yang dijadwalkan:

en: Date
id-ID: Tanggal

en: Message
id-ID: Pesan

note: translators: %s is the date interval in human readable format in the past
en:  (%s ago)
id-ID:  (%s yang lalu)

en: Now!
id-ID: Sekarang!

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
id-ID: Setiap %s

en: Non-repeating
id-ID: Tidak berulang

en: No Scheduled Actions.
id-ID: Tidak ada Aksi yang Dijadwalkan.

en: Auto-refresh
id-ID: Pembaruan otomatis

en: Refresh interval:
id-ID: Interval pembaruan:

en: seconds
id-ID: detik

en: Last refreshed:
id-ID: Terakhir diperbarui:

en: seconds ago
id-ID: detik yang lalu

en: Refreshing...
id-ID: Memuat ulang...

en: Failed to refresh log data.
id-ID: Gagal memuat ulang data log.

en: Scheduled Workflow Steps Cleanup
id-ID: Pembersihan Langkah Alur Kerja Terjadwal

en: Automatically remove scheduled workflow steps
id-ID: Secara otomatis menghapus langkah alur kerja terjadwal

en: Automatically remove scheduled workflow steps that have been marked as failed, completed, or cancelled.
id-ID: Secara otomatis menghapus langkah alur kerja terjadwal yang telah ditandai sebagai gagal, selesai, atau dibatalkan.

en: Retain all scheduled workflow steps
id-ID: Pertahankan semua langkah alur kerja terjadwal

en: Retain all scheduled workflow steps indefinitely, including those marked as failed, completed, or cancelled. This may impact database performance over time.
id-ID: Pertahankan semua langkah alur kerja terjadwal tanpa batas waktu, termasuk yang ditandai sebagai gagal, selesai, atau dibatalkan. Ini dapat memengaruhi kinerja basis data seiring waktu.

en: Retention
id-ID: Retensi

en: The duration, in days, for which completed, failed, and canceled scheduled workflow steps will be preserved before automatic removal.
id-ID: Durasi, dalam hari, untuk langkah alur kerja terjadwal yang selesai, gagal, dan dibatalkan akan dipertahankan sebelum dihapus secara otomatis.

en: days
id-ID: hari

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for the link to by the Pro version
en: You're using PublishPress Future Free. The Pro version has more features and support. %1$sUpgrade to Pro%2$s
id-ID: Anda sedang menggunakan PublishPress Future Gratis. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan. %1$sUpgrade ke Pro%2$s

en: Workflow Manual Trigger
id-ID: Pemicu Manual Alur Kerja

en: Check and warn about past-due actions
id-ID: Periksa dan peringatkan tentang tindakan yang telah lewat batas waktu

note: translators: %s is the admin URL to the scheduled actions page
en: You have past-due scheduled actions in PublishPress Future.
    
    Please check them at %s
id-ID: Anda memiliki tindakan terjadwal yang telah lewat batas waktu di PublishPress Future.
    
    Silakan periksa di %s

en: [PublishPress Future] Past-due Actions Found
id-ID: [PublishPress Future] Tindakan Lewat Batas Waktu Ditemukan

en: Future Workflow
id-ID: Alur Kerja Masa Depan

en: Add New
id-ID: Tambah Baru

en: Add New Workflow
id-ID: Tambah Alur Kerja Baru

en: Edit Workflow
id-ID: Edit Alur Kerja

en: New Workflow
id-ID: Alur Kerja Baru

en: View Workflow
id-ID: Lihat Alur Kerja

en: Search Workflows
id-ID: Cari Alur Kerja

en: No Workflows found
id-ID: Tidak ada Alur Kerja yang ditemukan

en: No Workflows found in Trash
id-ID: Tidak ada Alur Kerja yang ditemukan di Sampah

en: Parent Workflow:
id-ID: Alur Kerja Induk:

en: All Workflows
id-ID: Semua Alur Kerja

en: Workflow Archives
id-ID: Arsip Alur Kerja

en: Insert into workflow
id-ID: Sisipkan ke dalam alur kerja

en: Uploaded to this workflow
id-ID: Diunggah ke alur kerja ini

en: Filter workflows list
id-ID: Saring daftar alur kerja

en: Workflows list navigation
id-ID: Navigasi daftar alur kerja

en: Action Workflows list
id-ID: Daftar alur kerja Tindakan

en: Workflow published.
id-ID: Alur kerja diterbitkan.

en: Workflow published privately.
id-ID: Alur kerja diterbitkan secara pribadi.

en: Workflow reverted to draft.
id-ID: Alur kerja dikembalikan ke draf.

en: Workflow scheduled.
id-ID: Alur kerja dijadwalkan.

en: Workflow updated.
id-ID: Alur kerja diperbarui.

en: Notify when a post is updated
id-ID: Beri tahu ketika sebuah pos diperbarui

en: Notify the site admin when a post is updated.
id-ID: Beri tahu admin situs ketika sebuah pos diperbarui.

en: Unpublish to Draft after a week
id-ID: Batalkan publikasi menjadi Draf setelah seminggu

en: Change the post status to Draft a week after it was published.
id-ID: Ubah status pos menjadi Draf seminggu setelah dipublikasikan.

en: Unpublish and change category after 15 days
id-ID: Batalkan publikasi dan ubah kategori setelah 15 hari

en: Move the post to draft and add a category after 15 days.
id-ID: Pindahkan pos ke draf dan tambahkan kategori setelah 15 hari.

en: Add extra categories one month after publishing
id-ID: Tambahkan kategori tambahan sebulan setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to add extra categories one month after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk menambahkan kategori tambahan sebulan setelah dipublikasikan

en: Change status to draft one week after publishing
id-ID: Ubah status menjadi draf seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to change status to draft one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk mengubah status menjadi draf seminggu setelah dipublikasikan

en: Delete post one week after publishing
id-ID: Hapus pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to delete post one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk menghapus pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Remove all categories one week after publishing
id-ID: Hapus semua kategori seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to remove all categories one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk menghapus semua kategori seminggu setelah dipublikasikan

en: Remove selected categories one week after publishing
id-ID: Hapus kategori yang dipilih seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to remove selected categories one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk menghapus kategori yang dipilih seminggu setelah dipublikasikan

en: Replace all categories one week after publishing
id-ID: Ganti semua kategori seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to replace all categories one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk mengganti semua kategori seminggu setelah dipublikasikan

en: Stick post one week after publishing
id-ID: Tempelkan pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to stick post one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk menempelkan pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Unstick post one week after publishing
id-ID: Lepaskan pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Sample workflow to unstick post one week after publishing
id-ID: Contoh alur kerja untuk melepaskan pos seminggu setelah dipublikasikan

en: Workflow repeating scheduled step
id-ID: Langkah terjadwal yang diulang dalam alur kerja

en: Workflow scheduled step
id-ID: Langkah terjadwal alur kerja

en: Unschedule workflow recurring scheduled step
id-ID: Batalkan jadwal langkah terjadwal yang berulang dalam alur kerja

en: Cleanup orphan workflow scheduled step arguments
id-ID: Bersihkan argumen langkah terjadwal alur kerja yang tidak berfungsi

en: Clean up completed scheduled steps older than %d days
id-ID: Bersihkan langkah terjadwal yang selesai lebih dari %d hari

en: Successfully executed action: %s
id-ID: Aksi berhasil dijalankan: %s

en: Executed workflow scheduled step
id-ID: Langkah terjadwal alur kerja telah dijalankan

en: Cleaned up completed scheduled steps older than %d days
id-ID: Telah dibersihkan langkah terjadwal yang selesai lebih dari %d hari

en: Checked for expired actions
id-ID: Memeriksa aksi yang telah kedaluwarsa

en: Cleaned up orphan workflow scheduled step arguments
id-ID: Telah dibersihkan argumen langkah terjadwal alur kerja yang tidak berfungsi

en: Unscheduled workflow recurring scheduled step
id-ID: Batalkan langkah terjadwal yang berulang dalam alur kerja

en: Schedule step is required for this workflow.
id-ID: Langkah terjadwal diperlukan untuk alur kerja ini.

en: Workflow:
id-ID: Alur kerja:

en: Step:
id-ID: Langkah:

en: Trigger:
id-ID: Pemicu:

en: Post:
id-ID: Pos:

en: Steps:
id-ID: Langkah:

en: Workflow recurring scheduled action
id-ID: Aksi terjadwal yang berulang dalam alur kerja

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$s is the date
en: %1$s until %2$s
id-ID: %1$s hingga %2$s

note: translators: %1$s is the recurrence, %2$d is the repeat times
en: %1$s for %2$d times
id-ID: %1$s selama %2$d kali

en: Welcome to the workflow editor
id-ID: Selamat datang di editor alur kerja

en: In the PublishPress Workflow Editor, each workflow step is presented as a distinct 'node' in the workflow.
id-ID: Di Editor Alur Kerja PublishPress, setiap langkah alur kerja disajikan sebagai 'node' yang terpisah dalam alur kerja.

en: Use your imagination
id-ID: Gunakan imajinasi Anda

en: You're free to create very distinct workflows in your site, according to your needs.
id-ID: Anda bebas untuk membuat alur kerja yang sangat berbeda di situs Anda, sesuai kebutuhan Anda.

en: A basic workflow
id-ID: Alur kerja dasar

en: Every workflow requires at least two steps connected to each other: one trigger and one action.
id-ID: Setiap alur kerja membutuhkan setidaknya dua langkah yang saling terhubung: satu pemicu dan satu aksi.

en: Add steps to your workflow
id-ID: Tambahkan langkah ke alur kerja Anda

en: Drag and drop steps to add them to your workflow. Connect the steps to create a workflow.
id-ID: Seret dan lepas langkah untuk menambahkannya ke alur kerja Anda. Hubungkan langkah-langkah untuk membuat alur kerja.

en: Output and input
id-ID: Output dan input

en: Linked steps can pass data forward as input to the next step.
id-ID: Langkah-langkah yang terhubung dapat meneruskan data sebagai input ke langkah berikutnya.

en: Customize the workflow
id-ID: Sesuaikan alur kerja

en: Click on a step to customize it. You can change the step's settings in the right sidebar.
id-ID: Klik pada langkah untuk menyesuaikannya. Anda dapat mengubah pengaturan langkah di sidebar kanan.

en: Workflow validation
id-ID: Validasi alur kerja

en: Error messages will appear for any unfilled required settings, missed connections, or invalid values. Select the step to view the corresponding error in the sidebar.
id-ID: Pesan kesalahan akan muncul untuk pengaturan wajib yang tidak terisi, sambungan yang terlewat, atau nilai yang tidak valid. Pilih langkah untuk melihat kesalahan yang sesuai di sidebar.

en: Publish your workflow
id-ID: Terbitkan alur kerja Anda

en: When you're ready, click the publish button to make your workflow live.
id-ID: Ketika Anda siap, klik tombol terbitkan untuk membuat alur kerja Anda aktif.

en: Need help?
id-ID: Butuh bantuan?

en: If you have any questions or need help, click the help button in the top right corner to access the support resources.
id-ID: Jika Anda memiliki pertanyaan atau membutuhkan bantuan, klik tombol bantuan di sudut kanan atas untuk mengakses sumber daya dukungan.

note: translators: Blocks tab title in the block inserter.
en: Triggers
id-ID: Pemicu

en: Deactivate
id-ID: Nonaktifkan

en: Activate
id-ID: Aktifkan

en: Cancel all actions scheduled for this workflow
id-ID: Batalkan semua tindakan yang dijadwalkan untuk alur kerja ini

en: Cancel Scheduled Actions
id-ID: Batalkan Tindakan yang Dijadwalkan

en: Copy this workflow
id-ID: Salin alur kerja ini

en: Copy
id-ID: Salin

en: Source workflow not found.
id-ID: Alur kerja sumber tidak ditemukan.

en: Failed to create new workflow.
id-ID: Gagal membuat alur kerja baru.

en: An error occurred while copying the workflow.
id-ID: Terjadi kesalahan saat menyalin alur kerja.

en: Error cancelling scheduled actions.
id-ID: Kesalahan membatalkan tindakan yang dijadwalkan.

en: This workflow doesn't have any scheduled action.
id-ID: Alur kerja ini tidak memiliki tindakan yang dijadwalkan.

en: Error updating workflow status.
id-ID: Kesalahan memperbarui status alur kerja.

en: Workflow copied successfully.
id-ID: Alur kerja berhasil disalin.

en: Scheduled actions have been cancelled successfully.
id-ID: Tindakan yang dijadwalkan berhasil dibatalkan.

en: Workflow status updated successfully.
id-ID: Status alur kerja berhasil diperbarui.

en: Action Workflow Editor
id-ID: Editor Alur Kerja Tindakan

en: %s updated.
id-ID: %s diperbarui.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Revision title
en: %1$s restored to revision from %2$s
id-ID: %1$s dipulihkan ke revisi dari %2$s

en: %s published.
id-ID: %s diterbitkan.

en: %s saved.
id-ID: %s disimpan.

en: %s submitted.
id-ID: %s diserahkan.

note: translators: 1: Post type singular label, 2: Scheduled date
en: %1$s scheduled for: <strong>%2$s</strong>.
id-ID: %1$s dijadwalkan untuk: <strong>%2$s</strong>.

en: %s draft updated.
id-ID: %s draf diperbarui.

en: Post Query
id-ID: Kueri Post

en: A query to select posts
id-ID: Sebuah kueri untuk memilih pos

en: Yes
id-ID: Ya

en: No
id-ID: Tidak

en: The workflow was not triggered.
id-ID: Alur kerja tidak dipicu.

en: The workflow was triggered by the legacy action
id-ID: Alur kerja dipicu oleh tindakan lama

en: Trigger workflow
id-ID: Picu alur kerja

en: Add post meta
id-ID: Tambahkan meta pos

en: This step adds post meta to a post.
id-ID: Langkah ini menambahkan meta pos ke sebuah pos.

en: Target Post
id-ID: Pos Target

en: Select which post will have post meta added.
id-ID: Pilih pos mana yang akan ditambahkan meta pos.

en: Post to Add Meta
id-ID: Pos untuk Menambahkan Meta

en: Choose the post that will have its meta added.
id-ID: Pilih pos yang akan ditambahkan metanya.

en: The meta to add to the post.
id-ID: Meta yang akan ditambahkan ke pos.

en: Is single
id-ID: Apakah tunggal

en: If enabled, only one meta value will be allowed. If disabled, multiple meta values can be added as an array.
id-ID: Jika diaktifkan, hanya satu nilai meta yang akan diizinkan. Jika dinonaktifkan, beberapa nilai meta dapat ditambahkan sebagai array.

en: Meta key
id-ID: Kunci meta

en: The meta key to add to the post.
id-ID: Kunci meta yang akan ditambahkan ke pos.

en: Meta value
id-ID: Nilai meta

en: The meta value to add to the post.
id-ID: Nilai meta yang akan ditambahkan ke pos.

en: Post
id-ID: Pos

en: Step input
id-ID: Input langkah

en: The input data for this step.
id-ID: Data input untuk langkah ini.

en: Meta ID
id-ID: ID meta

en: The ID of the meta added to the post.
id-ID: ID dari meta yang ditambahkan ke pos.

en: Next
id-ID: Selanjutnya

en: Add extra terms to post
id-ID: Tambahkan istilah tambahan ke pos

en: This step keeps the current taxonomy terms and adds additional terms.
id-ID: Langkah ini mempertahankan istilah taksonomi saat ini dan menambahkan istilah tambahan.

en: Select which post will have terms added.
id-ID: Pilih pos yang akan ditambahkan istilah.

en: Post to Add Terms
id-ID: Pos untuk Menambahkan Istilah

en: Choose the post that will have its terms added.
id-ID: Pilih pos yang akan ditambahkan istilahnya.

en: Extra terms
id-ID: Istilah tambahan

en: The terms that will be added to the posts.
id-ID: Istilah yang akan ditambahkan ke pos.

en: Terms
id-ID: Istilah

en: Send to debug log
id-ID: Kirim ke log debug

en: This step transmits the workflow's data to the debug log.
id-ID: Langkah ini mengirimkan data alur kerja ke log debug.

en: Debug output
id-ID: Keluaran debug

en: The message to be sent to the debug log.
id-ID: Pesan yang akan dikirim ke log debug.

en: Level
id-ID: Tingkat

en: Debug output > Message
id-ID: Keluaran debug > Pesan

en: Move post to status
id-ID: Pindahkan pos ke status

en: This step transitions a post to a different status.
id-ID: Langkah ini mengubah status pos ke status yang berbeda.

en: Select which post will be moved to a different status.
id-ID: Pilih pos mana yang akan dipindahkan ke status yang berbeda.

en: Post to Change Status
id-ID: Pos untuk Mengubah Status

en: Choose the post that will be moved to a different status.
id-ID: Pilih pos yang akan dipindahkan ke status yang berbeda.

en: The new status that the post will be moved to.
id-ID: Status baru yang akan diterapkan pada pos.

en: Conditional
id-ID: Kondisional

en: This step allows you to continue the workflow only if certain conditions are met. It is not required to have both a True and a False option.
id-ID: Langkah ini memungkinkan Anda untuk melanjutkan alur kerja hanya jika kondisi tertentu terpenuhi. Tidak diperlukan untuk memiliki opsi True dan False.

en: Condition
id-ID: Kondisi

en: Conditions
id-ID: Kondisi

en: The conditions that must be met for deciding which branch to take.
id-ID: Kondisi yang harus dipenuhi untuk memutuskan cabang mana yang akan diambil.

en: Branch
id-ID: Cabang

en: Shows which path was taken: 'true' if conditions were met, or 'false' if they weren't.
id-ID: Menunjukkan jalur mana yang diambil: 'true' jika kondisi terpenuhi, atau 'false' jika tidak.

en: True
id-ID: Benar

en: False
id-ID: Salah

en: Deactivate workflow for post
id-ID: Nonaktifkan alur kerja untuk pos

en: This step enables you to deactivate the "Manually enabled via checkbox" workflow after use.
id-ID: Langkah ini memungkinkan Anda untuk menonaktifkan alur kerja "Diaktifkan secara manual melalui kotak centang" setelah digunakan.

en: Select which post will have its workflow deactivated.
id-ID: Pilih pos mana yang alur kerjanya akan dinonaktifkan.

en: Post to Deactivate Workflow
id-ID: Pos untuk Nonaktifkan Alur Kerja

en: Choose the post that will have its workflow deactivated.
id-ID: Pilih pos yang alur kerjanya akan dinonaktifkan.

en: Workflow to Deactivate
id-ID: Alur Kerja yang Akan Dinonaktifkan

en: Choose the manually enabling workflow that will be deactivated for the selected post.
id-ID: Pilih alur kerja yang diaktifkan secara manual yang akan dinonaktifkan untuk pos yang dipilih.

en: Workflow
id-ID: Alur Kerja

en: Delete post
id-ID: Hapus pos

en: This step deletes a post.
id-ID: Langkah ini menghapus sebuah pos.

en: Select which post will be deleted.
id-ID: Pilih pos mana yang akan dihapus.

en: Post to Delete
id-ID: Pos untuk Dihapus

en: Choose the post that will be deleted.
id-ID: Pilih pos yang akan dihapus.

en: Delete post meta
id-ID: Hapus meta pos

en: This step deletes post meta from a post.
id-ID: Langkah ini menghapus meta pos dari sebuah pos.

en: Select which post will have post meta deleted.
id-ID: Pilih pos mana yang meta posnya akan dihapus.

en: Post to Delete Meta
id-ID: Pos untuk Hapus Meta

en: Choose the post that will have its meta deleted.
id-ID: Pilih pos yang meta-nya akan dihapus.

en: The meta to delete from the post.
id-ID: Meta yang akan dihapus dari pos.

en: The meta key to delete from the post.
id-ID: Kunci meta yang akan dihapus dari pos.

en: Specify the meta value to delete from the post. If empty, all meta with the same key will be deleted.
id-ID: Tentukan nilai meta yang akan dihapus dari pos. Jika kosong, semua meta dengan kunci yang sama akan dihapus.

en: Do custom action
id-ID: Lakukan tindakan kustom

en: This step executes a custom action.
id-ID: Langkah ini menjalankan tindakan kustom.

en: Specify the hook that will trigger this action.
id-ID: Tentukan hook yang akan memicu tindakan ini.

en: The hook that will be executed.
id-ID: Hook yang akan dieksekusi.

en: Action arguments
id-ID: Argumen tindakan

en: The arguments to pass to the action. These arguments will be available as variables in subsequent workflow steps.
id-ID: Argumen yang akan diteruskan ke tindakan. Argumen ini akan tersedia sebagai variabel di langkah-langkah alur kerja berikutnya.

en: The action hook is required.
id-ID: Hook tindakan diperlukan.

en: The arguments to pass to the action.
id-ID: Argumen yang akan diteruskan ke tindakan.

en: Duplicate post
id-ID: Duplikat pos

en: This step duplicates one or more posts.
id-ID: Langkah ini menduplikasi satu atau lebih pos.

en: Select which post will be duplicated.
id-ID: Pilih pos mana yang akan diduplikasi.

en: Post to Duplicate
id-ID: Pos untuk Diduplikasi

en: Choose the post that will be duplicated.
id-ID: Pilih pos yang akan diduplikasi.

en: Duplication Options
id-ID: Opsi Duplikasi

en: Configure how the post should be duplicated.
id-ID: Konfigurasi bagaimana pos harus diduplikasi.

en: New post status
id-ID: Status pos baru

en: The status for the duplicated post.
id-ID: Status untuk pos yang diduplikasi.

en: Title prefix
id-ID: Awalan judul

en: Text to add before the original title. Leave empty for no prefix.
id-ID: Teks untuk ditambahkan sebelum judul asli. Biarkan kosong untuk tanpa awalan.

en: Copy of
id-ID: Salinan dari

en: Copy Post Meta
id-ID: Salinan Meta Post

en: If enabled, all post meta will be copied to the new post.
id-ID: Jika diaktifkan, semua meta post akan disalin ke post baru.

en: Copy Post Taxonomies
id-ID: Salinan Taksonomi Post

en: If enabled, all post taxonomies will be copied to the new post.
id-ID: Jika diaktifkan, semua taksonomi post akan disalin ke post baru.

en: Copy Featured Image
id-ID: Salin Gambar Unggulan

en: If enabled, the featured image will be copied to the new post.
id-ID: Jika diaktifkan, gambar unggulan akan disalin ke post baru.

en: Duplicated post IDs
id-ID: ID post yang diduplikasi

en: The IDs of the newly created duplicate posts.
id-ID: ID dari post duplikat yang baru dibuat.

en: Query posts
id-ID: Kueri post

en: This step defines the posts that will be passed to the next step in the workflow.
id-ID: Langkah ini mendefinisikan post yang akan diteruskan ke langkah berikutnya dalam alur kerja.

en: Post query
id-ID: Kueri Post

en: The query defines the posts that will be retrieved by this action.
id-ID: Kueri mendefinisikan post yang akan diambil oleh tindakan ini.

en: Posts from the Query posts step
id-ID: Post dari langkah Kueri Post

en: The posts found following the criteria of the query.
id-ID: Post yang ditemukan mengikuti kriteria kueri.

en: Remove terms from post
id-ID: Hapus istilah dari post

en: This step removes current taxonomy terms.
id-ID: Langkah ini menghapus istilah taksonomi saat ini.

en: Select which post will have terms removed.
id-ID: Pilih post mana yang akan dihapus istilahnya.

en: Post to Remove Terms
id-ID: Post untuk Menghapus Istilah

en: Choose the post that will have its terms removed.
id-ID: Pilih pos yang akan dihapus syaratnya.

en: Terms to remove
id-ID: Syarat untuk dihapus

en: The terms that will be removed from the posts.
id-ID: Syarat yang akan dihapus dari pos.

en: Remove all terms
id-ID: Hapus semua syarat

en: Schedule delay
id-ID: Penundaan jadwal

en: This step allows you to run the next part of a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this step to repeat the next part of the workflow.
id-ID: Langkah ini memungkinkan Anda menjalankan bagian berikutnya dari alur kerja pada waktu tertentu, atau relatif terhadap tanggal lain. Anda juga dapat menggunakan langkah ini untuk mengulangi bagian berikutnya dari alur kerja.

en: Schedule
id-ID: Jadwal

en: A scheduled delay between steps.
id-ID: Penundaan terjadwal antara langkah-langkah.

en: When to run
id-ID: Kapan menjalankan

en: Unique ID Expression
id-ID: Ekspresi ID unik

en: Schedule > Unique ID Expression
id-ID: Jadwal > Ekspresi ID unik

en: Custom date source
id-ID: Sumber tanggal kustom

en: Schedule > Custom date source
id-ID: Jadwal > Sumber tanggal kustom

en: Schedule date
id-ID: Tanggal jadwal

en: The date and time when the step will run.
id-ID: Tanggal dan waktu saat langkah akan dijalankan.

en: Action UID hash
id-ID: Hash UID tindakan

en: The unique ID hash of the action that will run.
id-ID: Hash ID unik dari tindakan yang akan dijalankan.

en: Repeat count
id-ID: Jumlah pengulangan

en: The number of times the scheduled action has been repeated.
id-ID: Jumlah kali tindakan terjadwal telah diulang.

en: Repeat limit
id-ID: Batas pengulangan

en: The maximum number of times the scheduled action will be repeated.
id-ID: Jumlah maksimum kali tindakan terjadwal akan diulang.

en: After delay
id-ID: Setelah jeda

en: After all repetitions
id-ID: Setelah semua pengulangan

en: This is a message sent by PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.
id-ID: Ini adalah pesan yang dikirim oleh PublishPress Workflow: {{global.workflow.title}}.

en: Send email
id-ID: Kirim email

en: This step dispatches a message via email.
id-ID: Langkah ini mengirimkan pesan melalui email.

en: Email Message
id-ID: Pesan Email

en: The email message configuration
id-ID: Konfigurasi pesan email

en: Recipient
id-ID: Penerima

en: A comma-separated list of email addresses to send the message to.
id-ID: Daftar alamat email yang dipisahkan dengan koma untuk mengirim pesan.

en: Subject
id-ID: Subjek

en: Email Message > Recipient
id-ID: Pesan Email > Penerima

en: Email Message > Subject
id-ID: Pesan Email > Subjek

en: Email Message > Message
id-ID: Pesan Email > Pesan

en: Send in-site notification
id-ID: Kirim notifikasi di situs

en: This step dispatches a message to the in-site notification.
id-ID: Langkah ini mengirimkan pesan ke notifikasi di situs.

en: The recipient of the in-site notification.
id-ID: Penerima notifikasi di situs.

en: Recipients
id-ID: Penerima

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles to send the message to.
id-ID: Daftar nama pengguna, id, email atau peran pengguna yang dipisahkan dengan koma untuk mengirim pesan.

en: Notification type
id-ID: Jenis notifikasi

en: Success
id-ID: Sukses

en: Warning
id-ID: Peringatan

en: Recipient > Recipients
id-ID: Penerima > Penerima

en: Message > Subject
id-ID: Pesan > Subjek

en: Message > Message
id-ID: Pesan > Pesan

en: Reading time
id-ID: Waktu membaca

en: The reading time of the admin notification.
id-ID: Waktu membaca notifikasi admin.

en: Read by
id-ID: Dibaca oleh

en: The user who read the admin notification.
id-ID: Pengguna yang membaca notifikasi admin.

en: On dismiss
id-ID: Saat ditutup

en: Send to Ray
id-ID: Kirim ke Ray

en: This step transmits the workflow's data to Ray (by Spatie).
id-ID: Langkah ini mengirimkan data alur kerja ke Ray (oleh Spatie).

en: The data to be sent to Ray.
id-ID: Data yang akan dikirim ke Ray.

en: Data to output
id-ID: Data untuk output

en: Color
id-ID: Warna

en: Debug output > Custom data > Data to output
id-ID: Output debug > Data kustom > Data untuk output

en: Replace all terms on post
id-ID: Ganti semua istilah pada pos

en: This step removes the current taxonomy terms and adds new terms.
id-ID: Langkah ini menghapus istilah taksonomi saat ini dan menambahkan istilah baru.

en: Select which post will have terms replaced.
id-ID: Pilih pos mana yang akan diganti istilahnya.

en: Post to Replace Terms
id-ID: Pos untuk Mengganti Istilah

en: Choose the post that will have its terms replaced.
id-ID: Pilih pos yang akan diganti istilahnya.

en: New terms
id-ID: Istilah baru

en: The terms that will be added to the posts after removing all the others.
id-ID: Istilah yang akan ditambahkan ke pos setelah menghapus semua yang lain.

en: Stick post
id-ID: Tempel pos

en: This step sticks a post.
id-ID: Langkah ini menempelkan sebuah pos.

en: Select which post will be marked as sticky.
id-ID: Pilih pos mana yang akan ditandai sebagai tempel.

en: Post to Stick
id-ID: Pos untuk Ditempel

en: Choose the post that will be marked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
id-ID: Pilih pos yang akan ditandai sebagai tempel. Anda dapat memilih variabel pos atau memasukkan ID pos.

en: Unstick post
id-ID: Lepas pos

en: This step unsticks a post.
id-ID: Langkah ini melepaskan sebuah pos.

en: Select which post will no longer be marked as sticky.
id-ID: Pilih pos mana yang tidak lagi ditandai sebagai tempel.

en: Post to Unstick
id-ID: Pos untuk Dilepas

en: Choose the post that will be unmarked as sticky. You can select a post variable or enter a post ID.
id-ID: Pilih pos yang akan dihapus tanda tempelnya. Anda dapat memilih variabel pos atau memasukkan ID pos.

en: Update post details
id-ID: Perbarui detail pos

en: This step updates key information about each post such as the data, title, content, author, and more.
id-ID: Langkah ini memperbarui informasi penting tentang setiap pos seperti data, judul, konten, penulis, dan lainnya.

en: Select which post will be updated.
id-ID: Pilih pos mana yang akan diperbarui.

en: Post to Update
id-ID: Pos untuk Diperbarui

en: Choose the post that will be updated.
id-ID: Pilih pos yang akan diperbarui.

en: Post Data
id-ID: Data Pos

en: Select which data should be updated in the post.
id-ID: Pilih data mana yang harus diperbarui di pos.

en: Post data
id-ID: data pos

en: The data to update for the post.
id-ID: Data yang akan diperbarui untuk pos.

en: Post title
id-ID: Judul pos

en: Post data > Post title
id-ID: Data pos > Judul pos

en: Post content
id-ID: Konten pos

en: Post data > Post content
id-ID: Data pos > Konten pos

en: Post excerpt
id-ID: Cuplikan pos

en: Post data > Post excerpt
id-ID: Data pos > Cuplikan pos

en: Post date
id-ID: Tanggal pos

en: Post data > Post date
id-ID: Data pos > Tanggal pos

en: Post name
id-ID: Nama pos

en: Post data > Post name
id-ID: Data pos > Nama pos

en: Post password
id-ID: Kata sandi pos

en: Post data > Post password
id-ID: Data pos > Kata sandi pos

en: Updated post
id-ID: Pos yang diperbarui

en: The post data after the update.
id-ID: Data pos setelah pembaruan.

en: Update post meta
id-ID: Perbarui meta pos

en: This step updates post meta for a post.
id-ID: Langkah ini memperbarui meta pos untuk sebuah pos.

en: Select which post will have post meta updated.
id-ID: Pilih pos yang akan diperbarui metanya.

en: Post to Update Meta
id-ID: Pos untuk Memperbarui Meta

en: Choose the post that will have its meta updated.
id-ID: Pilih pos yang akan diperbarui metanya.

en: The meta to update for the post.
id-ID: Meta yang akan diperbarui untuk pos tersebut.

en: The meta key to update for the post.
id-ID: Kunci meta yang akan diperbarui untuk pos tersebut.

en: The meta value to update for the post.
id-ID: Nilai meta yang akan diperbarui untuk pos tersebut.

en: The ID of the meta updated for the post.
id-ID: ID dari meta yang diperbarui untuk pos tersebut.

en: User interaction
id-ID: Interaksi pengguna

en: This step requires user action before the workflow can proceed. The actions are done via the in-site notification area.
id-ID: Langkah ini memerlukan tindakan pengguna sebelum alur kerja dapat dilanjutkan. Tindakan dilakukan melalui area notifikasi di situs.

en: Responders
id-ID: Responden

en: Choose which users will see notifications from this action.
id-ID: Pilih pengguna yang akan melihat notifikasi dari tindakan ini.

en: A comma-separated list of user names, ids, emails or user roles that can interact with this step.
id-ID: Daftar nama pengguna, id, email, atau peran pengguna yang dipisahkan dengan koma yang dapat berinteraksi dengan langkah ini.

en: Specify the message to be displayed to the responders.
id-ID: Tentukan pesan yang akan ditampilkan kepada responden.

en: Please select an option to continue the workflow: {{global.workflow.title}}
id-ID: Silakan pilih opsi untuk melanjutkan alur kerja: {{global.workflow.title}}

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Options
id-ID: Opsi

en: Specify the options the user can choose from.
id-ID: Tentukan opsi yang dapat dipilih pengguna.

en: Approve
id-ID: Setujui

en: Approve the workflow
id-ID: Setujui alur kerja

en: Deny
id-ID: Tolak

en: Deny the workflow
id-ID: Tolak alur kerja

en: Responders > Responders
id-ID: Responden > Responden

en: Options > Options
id-ID: Opsi > Opsi

en: The responders to the interactive delay, as a list of user ids.
id-ID: Responden untuk penundaan interaktif, sebagai daftar id pengguna.

en: Option name
id-ID: Nama opsi

en: The name of the option selected by the user.
id-ID: Nama dari opsi yang dipilih oleh pengguna.

en: After interaction
id-ID: Setelah interaksi

en: On admin init
id-ID: Pada inisialisasi admin

en: This trigger activates upon the initialization of the admin site.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan saat inisialisasi situs admin.

en: On custom action
id-ID: Pada aksi kustom

en: This trigger activates upon a custom WordPress action hook. Use it to integrate with other plugins or custom code.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan saat hook aksi kustom WordPress. Gunakan ini untuk mengintegrasikan dengan plugin lain atau kode kustom.

en: The hook that will trigger this action.
id-ID: Hook yang akan memicu aksi ini.

en: Priority
id-ID: Prioritas

en: The priority of the action hook. Lower values are executed first.
id-ID: Prioritas dari hook aksi. Nilai yang lebih rendah dieksekusi terlebih dahulu.

en: On site init
id-ID: Pada inisialisasi situs

en: This trigger activates upon site initialization.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan saat inisialisasi situs.

en: Manually run via Future Actions box
id-ID: Jalankan secara manual melalui kotak Tindakan Masa Depan

en: This trigger allows users to choose the workflow from the dropdown menu in the Future Actions options.
id-ID: Pemicu ini memungkinkan pengguna untuk memilih alur kerja dari menu dropdown di opsi Tindakan Masa Depan.

en: Action Post
id-ID: Aksi Pos

en: The post that triggered the action.
id-ID: Pos yang memicu aksi.

en: Action Post ID
id-ID: ID Aksi Pos

en: The ID of the post that triggered the action.
id-ID: ID dari pos yang memicu aksi tersebut.

en: Post author changed
id-ID: Penulis pos diubah

en: This trigger activates when an existing post author is changed.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan ketika penulis pos yang ada diubah.

en: Post Filter
id-ID: Filter Pos

en: Specify the criteria for posts that will trigger this action.
id-ID: Tentukan kriteria untuk pos yang akan memicu aksi ini.

en: Post filter
id-ID: filter pos

en: The filter defines the posts that will trigger this action.
id-ID: Filter mendefinisikan pos yang akan memicu aksi ini.

en: Post Before Update
id-ID: Pos Sebelum Diperbarui

en: The post that was saved, with the old properties.
id-ID: Pos yang disimpan, dengan properti lama.

en: Post After Update
id-ID: Pos Setelah Diperbarui

en: The post that was saved, with the new properties.
id-ID: Pos yang disimpan, dengan properti baru.

en: Post ID
id-ID: ID Pos

en: The ID of the post that was updated.
id-ID: ID dari pos yang diperbarui.

en: Post is created
id-ID: Pos dibuat

en: This trigger activates when a new post is created.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan ketika pos baru dibuat.

en: Created post
id-ID: Pos yang dibuat

en: The post that was created.
id-ID: Pos yang telah dibuat.

en: Created post's ID
id-ID: ID pos yang dibuat

en: The ID of the post that was created.
id-ID: ID dari pos yang telah dibuat.

en: Post meta changed
id-ID: Meta pos berubah

en: This trigger activates when a post meta field is changed.
id-ID: Trigger ini diaktifkan ketika sebuah field meta pos diubah.

en: Meta settings
id-ID: Pengaturan meta

en: Specify the criteria for the meta to watch for changes.
id-ID: Tentukan kriteria untuk meta yang akan dipantau perubahan.

en: Meta keys
id-ID: Kunci meta

en: This field allow you to choose the post meta that will trigger this action.
id-ID: Field ini memungkinkan Anda untuk memilih meta pos yang akan memicu tindakan ini.

en: Saved post
id-ID: Pos yang disimpan

en: The post that triggered this action.
id-ID: Pos yang memicu tindakan ini.

en: The action taken when the meta key is changed: 'added', 'updated' or 'deleted'.
id-ID: Tindakan yang diambil ketika kunci meta diubah: 'ditambahkan', 'diperbarui' atau 'dihapus'.

en: The meta ID.
id-ID: ID meta.

en: The meta key that was changed.
id-ID: Kunci meta yang diubah.

en: New meta value
id-ID: Nilai meta baru

en: The new meta value.
id-ID: Nilai meta baru.

en: Old meta value
id-ID: Nilai meta lama

en: The meta value before the change.
id-ID: Nilai meta sebelum perubahan.

en: Post is published
id-ID: Pos diterbitkan

en: This trigger activates when a post is published.
id-ID: Trigger ini diaktifkan ketika sebuah pos diterbitkan.

en: The post that was published, with the old properties.
id-ID: Pos yang diterbitkan, dengan properti lama.

en: The post that was published, with the new properties.
id-ID: Pos yang diterbitkan, dengan properti baru.

en: Manually run via posts row action
id-ID: Jalankan secara manual melalui tindakan baris pos

en: This trigger creates a custom post row action and activates when the row action is clicked in the Posts list screen.
id-ID: Pemicu ini membuat tindakan baris pos kustom dan diaktifkan ketika tindakan baris diklik di layar daftar Pos.

en: Row Action
id-ID: Tindakan Baris

en: Configure the post row action that will be created in the Posts list screen.
id-ID: Konfigurasikan tindakan baris pos yang akan dibuat di layar daftar Pos.

en: Action label
id-ID: Label tindakan

en: The label of the action created in the post row for this trigger.
id-ID: Label tindakan yang dibuat di baris pos untuk pemicu ini.

en: Run workflow
id-ID: Jalankan alur kerja

en: Ask for confirmation
id-ID: Tanya untuk konfirmasi

en: If enabled, the user will be asked to confirm the action before it is executed.
id-ID: Jika diaktifkan, pengguna akan diminta untuk mengonfirmasi tindakan sebelum dijalankan.

en: Are you sure you want to run this action?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menjalankan tindakan ini?

en: Triggered post
id-ID: Pos yang dipicu

en: Post is saved
id-ID: Pos disimpan

en: This trigger activates whenever a post is saved, regardless of whether it's newly created, imported, or updated.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan setiap kali pos disimpan, terlepas dari apakah itu baru dibuat, diimpor, atau diperbarui.

en: Is update
id-ID: Apakah pembaruan

en: Whether the action happened to an existing post or a new post. Enter True for an existing post, or False for a new post.
id-ID: Apakah tindakan tersebut terjadi pada pos yang ada atau pos baru. Masukkan True untuk pos yang ada, atau False untuk pos baru.

en: Saved post ID
id-ID: ID pos yang disimpan

en: The ID of the post that was saved.
id-ID: ID dari pos yang disimpan.

en: Post is scheduled
id-ID: Pos dijadwalkan

en: This trigger activates when a post is scheduled.
id-ID: Pemicu ini diaktifkan ketika pos dijadwalkan.

en: Post Before Schedule
id-ID: Pos Sebelum Jadwal

en: The post that was scheduled, with the old properties.
id-ID: Pos yang dijadwalkan, dengan properti lama.

en: Post After Schedule
id-ID: Posting Setelah Jadwal

en: The post that was scheduled, with the new properties.
id-ID: Posting yang dijadwalkan, dengan properti baru.

en: The ID of the post that was scheduled.
id-ID: ID dari posting yang dijadwalkan.

en: Post status changed
id-ID: Status posting berubah

en: This trigger activates when a post status changes.
id-ID: Pemicu ini aktif ketika status posting berubah.

en: Post is updated
id-ID: Posting diperbarui

en: This trigger activates when an existing post is updated.
id-ID: Pemicu ini aktif ketika posting yang ada diperbarui.

en: Manually run via checkbox
id-ID: Jalankan secara manual melalui kotak centang

en: This trigger activates when the option is manually enabled. It can be enabled via the post editing screen or the Quick Edit panel.
id-ID: Pemicu ini aktif ketika opsi diaktifkan secara manual. Opsi ini dapat diaktifkan melalui layar pengeditan posting atau panel Edit Cepat.

en: Settings for the trigger.
id-ID: Pengaturan untuk pemicu.

en: Checkbox label
id-ID: Label kotak centang

en: The label of the checkbox that enables the trigger.
id-ID: Label dari kotak centang yang mengaktifkan pemicu.

en: On schedule
id-ID: Dalam jadwal

en: This trigger allows you to run a workflow at a specific time, or relative to another date. You can also use this trigger to repeat workflows.
id-ID: Pemicu ini memungkinkan Anda menjalankan alur kerja pada waktu tertentu, atau relatif terhadap tanggal lain. Anda juga dapat menggunakan pemicu ini untuk mengulang alur kerja.

en: Choose a schedule to activate the workflow.
id-ID: Pilih jadwal untuk mengaktifkan alur kerja.

en: Date offset
id-ID: Offset tanggal

en: When scheduled
id-ID: Saat dijadwalkan

en: Terms are added to post
id-ID: Istilah ditambahkan ke posting

en: This trigger activates when taxonomy terms are added to a post.
id-ID: Pemicu ini aktif ketika istilah taksonomi ditambahkan ke posting.

en: Terms Filter
id-ID: Filter Istilah

en: Specify which terms should trigger the workflow.
id-ID: Tentukan istilah mana yang harus memicu alur kerja.

en: Terms filter
id-ID: Filter istilah

en: Select the specific terms that will trigger this workflow.
id-ID: Pilih istilah spesifik yang akan memicu alur kerja ini.

en: The post before terms were added.
id-ID: Pos sebelum istilah ditambahkan.

en: The post after terms were added.
id-ID: Pos setelah istilah ditambahkan.

en: The ID of the post that had terms added.
id-ID: ID pos yang memiliki istilah yang ditambahkan.

en: User role is changed
id-ID: Peran pengguna telah diubah

en: This trigger activates when a user's role is changed.
id-ID: Pemicu ini aktif saat peran pengguna diubah.

en: User Query
id-ID: Kueri Pengguna

en: Specify the criteria for users whose role changes will trigger this action.
id-ID: Tentukan kriteria untuk pengguna yang perubahan perannya akan memicu tindakan ini.

en: User query
id-ID: Kueri pengguna

en: The query defines the users that will trigger this action.
id-ID: Kueri ini mendefinisikan pengguna yang akan memicu tindakan ini.

en: User Role before change
id-ID: Peran Pengguna sebelum perubahan

en: User Role after change
id-ID: Peran Pengguna setelah perubahan

en: User that data was changed for
id-ID: Pengguna yang datanya diubah

en: The user that data was changed for.
id-ID: Pengguna yang datanya diubah.

en: Added roles
id-ID: Peran yang ditambahkan

en: The roles that were added to the user.
id-ID: Peran yang ditambahkan kepada pengguna.

en: Removed roles
id-ID: Peran yang dihapus

en: The roles that were removed from the user.
id-ID: Peran yang dihapus dari pengguna.

en: Migrate post_id and repetition_number on scheduled steps schema after v4.5.0
id-ID: Migrasi post_id dan repetition_number pada skema langkah terjadwal setelah v4.5.0

en: Migrate workflow scheduled steps schema after v4.0.0
id-ID: Migrasi skema langkah terjadwal alur kerja setelah v4.0.0

en: User
id-ID: Pengguna

en: Site
id-ID: Situs

en: Flow Control
id-ID: Kontrol Alur

en: Asynchronous
id-ID: Asinkron

en: Data Query
id-ID: Kueri Data

en: Messages
id-ID: Pesan

en: The ID of the workflow
id-ID: ID dari alur kerja

en: The post type
id-ID: Jenis pos

en: The taxonomy name
id-ID: Nama taksonomi

en: The post ID
id-ID: ID pos

en: Workflow not found
id-ID: Alur kerja tidak ditemukan

en: Flow data must be an array.
id-ID: Data alur harus berupa array.

en: Each node must have an id and type.
id-ID: Setiap node harus memiliki id dan tipe.

en: Each edge must have an id, source, and target.
id-ID: Setiap edge harus memiliki id, sumber, dan target.

en: Loading the workflow editor...
id-ID: Memuat editor alur kerja...

en: You need to enable JavaScript to run this app.
id-ID: Anda perlu mengaktifkan JavaScript untuk menjalankan aplikasi ini.

en: Need PublishPress Future Support?
id-ID: Butuh Dukungan PublishPress Future?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
id-ID: Jika Anda memerlukan bantuan atau memiliki permintaan fitur baru, beri tahu kami.

en: Request Support
id-ID: Minta Dukungan

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
id-ID: Dokumentasi rinci juga tersedia di situs web plugin.

en: View Knowledge Base
id-ID: Lihat Basis Pengetahuan

en: Overdue:
id-ID: Terlambat:

note: translators: %1$s opens a span tag, %2$s is the action name, %3$s ends a span tag, %4$s is the a span tag, %5$s is the a span tag, %6$s is the a span tag
en: %1$s%2$s%3$s on %5$s%4$s%6$s
id-ID: %1$s%2$s%3$s pada %5$s%4$s%6$s

en: Action was not scheduled due to a configuration issue. Please attempt to schedule it again.
id-ID: Aksi tidak dijadwalkan karena masalah konfigurasi. Silakan coba jadwalkan lagi.

en: Metabox Title
id-ID: Judul Metabox

en: The title of the metabox that will be displayed in the post edit screen.
id-ID: Judul metabox yang akan ditampilkan di layar pengeditan pos.

en: Checkbox Field Label
id-ID: Label Bidang Checkbox

en: The label of the checkbox field that will be displayed in the metabox.
id-ID: Label bidang checkbox yang akan ditampilkan di metabox.

en: Future Actions Column
id-ID: Kolom Aksi Masa Depan

en: Future Action Column Style
id-ID: Gaya Kolom Aksi Masa Depan

en: Detailed
id-ID: Rincian

en: Displays all information in the Future Action column on the "Posts" screen.
id-ID: Menampilkan semua informasi di kolom Aksi Masa Depan di layar "Pos".

en: Simplified
id-ID: Sederhana

en: Displays only the icon and date/time in the Future Action column on the "Posts" screen.
id-ID: Menampilkan hanya ikon dan tanggal/waktu di kolom Aksi Masa Depan di layar "Pos".

en: Future Actions Editor
id-ID: Editor Aksi Masa Depan

en: This controls the time format used to select dates for Future Actions.
id-ID: Ini mengatur format waktu yang digunakan untuk memilih tanggal untuk Tindakan Masa Depan.

en: Time format in the date picker
id-ID: Format waktu di pemilih tanggal

en: Inherit from Site Settings
id-ID: Turunkan dari Pengaturan Situs

en: 24 hours
id-ID: 24 jam

en: Save Changes
id-ID: Simpan Perubahan

en: Advanced Options
id-ID: Opsi Lanjutan

en: Experimental Features
id-ID: Fitur Eksperimental

en: Enable experimental features
id-ID: Aktifkan fitur eksperimental

en: Enable experimental features that are still in development and may not be fully functional.
id-ID: Aktifkan fitur eksperimental yang masih dalam pengembangan dan mungkin tidak sepenuhnya berfungsi.

en: Preserve Data After Deactivating the Plugin
id-ID: Lestarikan Data Setelah Menonaktifkan Plugin

en: Preserve data
id-ID: Lestarikan data

en: Delete data
id-ID: Hapus data

en: Toggle between preserving or deleting data after the plugin is deactivated.
id-ID: Alihkan antara melestarikan atau menghapus data setelah plugin dinonaktifkan.

en: Debug Log
id-ID: Log Debug

en: Below is a dump of the debugging table, this should be useful for troubleshooting.
id-ID: Berikut adalah dump tabel debugging, ini seharusnya berguna untuk pemecahan masalah.

en: Number of logs to display:
id-ID: Jumlah log yang ditampilkan:

en: Display:
id-ID: Tampilkan:

en: Grouped by request
id-ID: Dikelompokkan berdasarkan permintaan

en: Time sequence
id-ID: Urutan waktu

en: Show only requests with trigger activated
id-ID: Tampilkan hanya permintaan dengan pemicu diaktifkan

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: filtered total, %3$d: sessions, %4$d: total unfiltered, %5$s: filtered log size, %6$s: total log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Total in database: %4$d. Log size: %5$s (total: %6$s).
id-ID: Menampilkan %1$d terbaru dari %2$d log (%3$d sesi). Total di database: %4$d. Ukuran log: %5$s (total: %6$s).

note: translators: %1$d: displayed count, %2$d: total count, %3$d: sessions, %4$s: log size.
en: Showing the latest %1$d of %2$d logs (%3$d sessions). Log size: %4$s.
id-ID: Menampilkan %1$d terbaru dari %2$d log (%3$d sesi). Ukuran log: %4$s.

note: translators: %1$d: filtered logs count, %2$d: sessions, %3$d: total unfiltered, %4$s: filtered log size, %5$s: total log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Total in database: %3$d. Log size: %4$s (total: %5$s).
id-ID: Menampilkan semua %1$d log (%2$d sesi). Total di database: %3$d. Ukuran log: %4$s (total: %5$s).

note: translators: %1$d: total logs count, %2$d: sessions count, %3$s: log size.
en: Showing all %1$d logs (%2$d sessions). Log size: %3$s.
id-ID: Menampilkan semua %1$d log (%2$d sesi). Ukuran log: %3$s.

en: Copy Debug Log
id-ID: Salin Log Debug

en: Download
id-ID: Unduh

en: View Full Log in New Tab
id-ID: Lihat Log Lengkap di Tab Baru

en: Debug log copied to clipboard!
id-ID: Log debug disalin ke clipboard!

en: Advanced Diagnostics and Tools
id-ID: Diagnostik dan Alat Lanjutan

en: WP-Cron Status Check
id-ID: Pemeriksaan Status WP-Cron

en: Passed
id-ID: Lulus

en: WP Cron Disabled
id-ID: WP Cron Dinonaktifkan

en: Database Schema Check
id-ID: Pemeriksaan Skema Database

en: After activating the plugin, tables are updated automatically on the next page load. Use the button below if you still see schema errors.
id-ID: Setelah mengaktifkan plugin, tabel akan diperbarui secara otomatis pada pemuatan halaman berikutnya. Gunakan tombol di bawah jika Anda masih melihat kesalahan skema.

en: Error found on the database schema: | Errors found on the database schema:
id-ID[0]: Kesalahan ditemukan pada skema database:

en: Try to Fix Database
id-ID: Coba Perbaiki Database

en: Debug Logging
id-ID: Pencatatan Debug

en: Enabled
id-ID: Diaktifkan

en: Disable Debugging
id-ID: Nonaktifkan Debugging

en: Purge Debug Log
id-ID: Bersihkan Log Debug

en: View Debug Logs
id-ID: Lihat Log Debug

en: Disabled
id-ID: Dinonaktifkan

en: Enable Debugging
id-ID: Aktifkan Debugging

en: Spatie Ray Debug
id-ID: Debug Spatie Ray

en: Spatie Ray Detected
id-ID: Spatie Ray Terdeteksi

en: Spatie Ray Debug is detected. The "Send to Ray" workflow step will be available in the workflow editor.
id-ID: Debug Spatie Ray terdeteksi. Langkah alur kerja "Kirim ke Ray" akan tersedia di editor alur kerja.

en: Spatie Ray Not Detected
id-ID: Spatie Ray Tidak Terdeteksi

en: Spatie Ray Debug is not detected. This is not an error, but the "Send to Ray" workflow step will not be available in the workflow editor.
id-ID: Debug Spatie Ray tidak terdeteksi. Ini bukan kesalahan, tetapi langkah alur kerja "Kirim ke Ray" tidak akan tersedia di editor alur kerja.

en: Learn more about Spatie Ray
id-ID: Pelajari lebih lanjut tentang Spatie Ray

en: Migrate Legacy Future Actions
id-ID: Migrasi Tindakan Masa Depan Lama

en: Run Migration
id-ID: Jalankan Migrasi

en: Migrate legacy future actions from WP Cron to the new Action Scheduler. This will run in the background and may take a while.
id-ID: Migrasi tindakan masa depan lama dari WP Cron ke Penjadwal Tindakan baru. Ini akan berjalan di latar belakang dan mungkin memerlukan waktu.

en: Restore Legacy Action Arguments
id-ID: Pulihkan Argumen Tindakan Lama

en: Run Data Restoration
id-ID: Jalankan Pemulihan Data

en: Restore legacy action arguments as Post Meta. This is useful if you have issues with 3rd party plugins that read that data. This will run in the background and may take a while.
id-ID: Pulihkan argumen tindakan lama sebagai Meta Pos. Ini berguna jika Anda memiliki masalah dengan plugin pihak ketiga yang membaca data tersebut. Ini akan berjalan di latar belakang dan mungkin memerlukan waktu.

en: Legacy Cron Schedule
id-ID: Jadwal Cron Lama

en: The below table will show all currently scheduled cron events for the plugin with the next run time.
id-ID: Tabel di bawah ini akan menunjukkan semua acara cron yang dijadwalkan saat ini untuk plugin dengan waktu jalankan berikutnya.

en: Event
id-ID: Acara

en: Posts and expiration settings
id-ID: Pengaturan pos dan kedaluwarsa

en: This is a legacy feature and will be removed in a future version.
id-ID: Ini adalah fitur lama dan akan dihapus di versi mendatang.

en: Default Formats
id-ID: Format Default

en: Date Format
id-ID: Format Tanggal

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action date within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
id-ID: Format default yang digunakan saat menampilkan tanggal aksi dalam sebuah pos menggunakan shortcode atau dalam footer.  Untuk informasi tentang opsi format yang valid, lihat: %s.

en: PHP Date Function
id-ID: Fungsi Tanggal PHP

en: Time Format
id-ID: Format Waktu

note: translators: %s is a link to the PHP date function documentation
en: The default format to use when displaying the action time within a post using the shortcode or within the footer.  For information on valid formatting options, see: %s.
id-ID: Format default yang digunakan saat menampilkan waktu aksi dalam sebuah pos menggunakan shortcode atau dalam footer.  Untuk informasi tentang opsi format yang valid, lihat: %s.

en: Post Footer Display
id-ID: Tampilan Footer Pos

en: Enabling this below will display the action date automatically at the end of any post which is set to run an action.
id-ID: Mengaktifkan ini di bawah akan menampilkan tanggal aksi secara otomatis di akhir pos yang diatur untuk menjalankan aksi.

en: Show in Post Footer?
id-ID: Tampilkan di Footer Pos?

en: This will enable or disable displaying the future action date in the post footer.
id-ID: Ini akan mengaktifkan atau menonaktifkan tampilan tanggal aksi mendatang di footer pos.

en: Footer Contents
id-ID: Konten Footer

en: Enter the text you would like to appear at the bottom of every post which has an action scheduled.  The following placeholders will be replaced with the future action date in the following format:
id-ID: Masukkan teks yang ingin Anda tampilkan di bagian bawah setiap pos yang memiliki aksi yang dijadwalkan.  Placeholder berikut akan diganti dengan tanggal aksi mendatang dalam format berikut:

en: Footer Style
id-ID: Gaya Footer

en: The inline css which will be used to style the footer text.
id-ID: CSS inline yang akan digunakan untuk menata teks footer.

en: Example:
id-ID: Contoh:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode
en: Use the %s[futureaction]%s shortcode to show when the future action will occur. You can add this shortcode anywhere in your post content.
id-ID: Gunakan shortcode %s[futureaction]%s untuk menunjukkan kapan aksi mendatang akan terjadi. Anda dapat menambahkan shortcode ini di mana saja dalam konten pos Anda.

en: Shortcode Wrapper
id-ID: Pembungkus Shortcode

en: The shortcode output will be wrapped in the selected HTML tag, allowing you to control its structure and styling.
id-ID: Output shortcode akan dibungkus dalam tag HTML yang dipilih, memungkinkan Anda mengontrol strukturnya dan penataannya.

en: Wrapper Class
id-ID: Kelas Pembungkus

en: Add a CSS class to the wrapper element for custom styling.
id-ID: Tambahkan kelas CSS ke elemen pembungkus untuk penyesuaian gaya.

en: Attributes
id-ID: Atribut

note: translators: %s is the shortcode code wrapped in code tags
en: The following attributes are available for the %s shortcode:
id-ID: Atribut berikut tersedia untuk shortcode %s:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute name
en: %s - Available options:
id-ID: %s - Opsi yang tersedia:

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays complete date/time.  Default value.
id-ID: %s - Menampilkan tanggal/waktu lengkap. Nilai default.

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays date only
id-ID: %s - Menampilkan hanya tanggal

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute value
en: %s - Displays time only
id-ID: %s - Menampilkan hanya waktu

note: translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute dateformat translators: %s is a code tag that wraps the shortcode attribute timeformat
en: %s - Format set here will override the value set on the settings page
id-ID: %s - Format yang ditetapkan di sini akan menimpa nilai yang ditetapkan di halaman pengaturan

en: Defaults
id-ID: Nilai Default

en: Calendar Visibility
id-ID: Visibilitas Kalender

en: Remember last state
id-ID: Ingat status terakhir

en: Shows or hides the calendar based on the last user interaction.
id-ID: Menampilkan atau menyembunyikan kalender berdasarkan interaksi terakhir pengguna.

en: Always hidden
id-ID: Selalu tersembunyi

en: The calendar is always hidden by default.
id-ID: Kalender selalu tersembunyi secara default.

en: Permissions
id-ID: Izin

en: Choose Which User Roles Can Create Future Actions
id-ID: Pilih Peran Pengguna Mana yang Dapat Membuat Tindakan Masa Depan

en: Email Notification
id-ID: Notifikasi Email

en: Whenever an action runs, an email can be sent to alert users.
id-ID: Setiap kali sebuah tindakan dijalankan, email dapat dikirim untuk memberi tahu pengguna.

en: Enable Email Notification?
id-ID: Aktifkan Notifikasi Email?

en: This will enable or disable the send of email notification on future action.
id-ID: Ini akan mengaktifkan atau menonaktifkan pengiriman notifikasi email pada tindakan masa depan.

en: Include Blog Administrators?
id-ID: Sertakan Administrator Blog?

en: This will include all users with the role of "Administrator" in the email.
id-ID: Ini akan mencakup semua pengguna dengan peran "Administrator" dalam email.

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when the action runs.  This will be applied to ALL post types.  You can set post type specific emails on the Defaults tab.
id-ID: Masukkan daftar email yang dipisahkan dengan koma yang ingin Anda diberitahu ketika aksi dijalankan. Ini akan diterapkan pada SEMUA jenis pos. Anda dapat mengatur email spesifik jenis pos di tab Default.

en: Past-due Actions Notification
id-ID: Pemberitahuan Aksi Terlambat

en: This will enable or disable the send of email notification on past-due actions.
id-ID: Ini akan mengaktifkan atau menonaktifkan pengiriman pemberitahuan email pada aksi yang terlambat.

en: Enable Past-due Actions Notification?
id-ID: Aktifkan Pemberitahuan Aksi Terlambat?

en: Enter a comma separate list of emails that you would like to be notified when past-due actions are detected.
id-ID: Masukkan daftar email yang dipisahkan dengan koma yang ingin Anda diberitahu ketika aksi terlambat terdeteksi.

en: Post Types
id-ID: Jenis Pos

en: General
id-ID: Umum

en: Notifications
id-ID: Pemberitahuan

en: Display
id-ID: Tampilkan

en: Advanced
id-ID: Lanjutan

en: Diagnostics and Tools
id-ID: Diagnostik dan Alat

en: Drop a .json file here
id-ID: Seret file .json ke sini

en: or
id-ID: atau

en: Select a .json file
id-ID: Pilih file .json

en: Selected file
id-ID: File yang dipilih

en: File size
id-ID: Ukuran file

en: Loading...
id-ID: Memuat...

en: Select all
id-ID: Pilih semua

en: Unselect all
id-ID: Batalkan pemilihan semua

en: No items found.
id-ID: Tidak ada item yang ditemukan.

en: Loading items, please wait...
id-ID: Memuat item, harap tunggu...

en: Select the content you want to import.
id-ID: Pilih konten yang ingin Anda impor.

en: Action Settings
id-ID: Pengaturan Tindakan

en: No workflows or settings found in the file.
id-ID: Tidak ada alur kerja atau pengaturan yang ditemukan di dalam file.

en: Cancel and select a different file
id-ID: Batalkan dan pilih file yang berbeda

en: Settings exported successfully.
id-ID: Pengaturan berhasil diekspor.

en: Failed to export settings.
id-ID: Gagal mengekspor pengaturan.

en: Export the plugin settings and workflows to a .json file. This file can be imported later to restore the data or migrate to another site.
id-ID: Ekspor pengaturan plugin dan alur kerja ke file .json. File ini dapat diimpor kembali nanti untuk memulihkan data atau migrasi ke situs lain.

en: Exporting...
id-ID: Mengekspor...

en: Invalid file type. Please upload a .json file.
id-ID: Tipe file tidak valid. Harap unggah file .json.

en: Settings imported successfully.
id-ID: Pengaturan berhasil diimpor.

en: Failed to import settings.
id-ID: Gagal mengimpor pengaturan.

en: Import the plugin settings or workflows from a .json file.
id-ID: Impor pengaturan plugin atau alur kerja dari file .json.

en: Select Content to Import
id-ID: Pilih Konten untuk Diimpor

en: Raw Data Preview
id-ID: Prabaca Data Mentah

en: Select a post type to edit:
id-ID: Pilih tipe pos untuk diedit:

en: Workflow to trigger
id-ID: Alur kerja yang akan dipicu

en: No compatible workflows available.
id-ID: Tidak ada alur kerja yang kompatibel tersedia.

en: Change manually enabled workflows
id-ID: Ubah alur kerja yang diaktifkan secara manual

note: translators: %s: Workflow title
en: Are you sure you want to cancel all scheduled actions for the "%s" workflow?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin membatalkan semua tindakan terjadwal untuk alur kerja "%s"?

en: Cancel Actions
id-ID: Batalkan Tindakan

en: Integer
id-ID: Bilangan bulat

en: Object
id-ID: Objek

en: Argument name
id-ID: Nama argumen

en: Data type
id-ID: Tipe data

en: Value
id-ID: Nilai

en: The argument name should only contain letters, numbers and underscores.
id-ID: Nama argumen hanya boleh mengandung huruf, angka, dan garis bawah.

en: Argument #%s
id-ID: Argumen #%s

en: No arguments added to the action.
id-ID: Tidak ada argumen yang ditambahkan ke tindakan.

en: Add a new argument
id-ID: Tambahkan argumen baru

en: When to expire
id-ID: Kapan kedaluwarsa

en: Add Group
id-ID: Tambahkan Grup

en: Add Rule
id-ID: Tambahkan Aturan

en: Create rules that will continue the workflow only if certain conditions are met.
id-ID: Buat aturan yang akan melanjutkan alur kerja hanya jika kondisi tertentu terpenuhi.

en: Edit rules
id-ID: Edit aturan

en: Conditional logic is a Pro feature. Upgrade to create advanced conditions for your workflows.
id-ID: Logika kondisional adalah fitur Pro. Tingkatkan untuk membuat kondisi lanjutan untuk alur kerja Anda.

en: Duplicate Rule
id-ID: Aturan Duplikat

en: Not
id-ID: Tidak

en: Dismiss
id-ID: Abaikan

en: Dismiss the notification
id-ID: Abaikan notifikasi

en: Option %s
id-ID: Opsi %s

en: Option #%s
id-ID: Opsi #%s

en: No options added to the action.
id-ID: Tidak ada opsi yang ditambahkan ke tindakan.

en: Add a new option
id-ID: Tambahkan opsi baru

en: You have reached the maximum number of options. You can add up to %s options.
id-ID: Anda telah mencapai jumlah maksimum opsi. Anda dapat menambahkan hingga %s opsi.

en: Name
id-ID: Nama

en: Hint
id-ID: Petunjuk

en: The option name should only contain letters, numbers and underscores.
id-ID: Nama opsi hanya boleh berisi huruf, angka, dan garis bawah.

en: Selected in the calendar
id-ID: Dipilih di kalender

en: When the trigger is activated
id-ID: Ketika pemicu diaktifkan

en: When the step is activated
id-ID: Ketika langkah diaktifkan

en: As soon as possible
id-ID: Secepat mungkin

en: On a specific date
id-ID: Pada tanggal tertentu

en: Relative to a specific date
id-ID: Relatif terhadap tanggal tertentu

en: Unchanged
id-ID: Tidak berubah

en: Date source
id-ID: Sumber tanggal

en: Click the button to choose a custom date source from variables that can provide a date.
id-ID: Klik tombol untuk memilih sumber tanggal kustom dari variabel yang dapat memberikan tanggal.

en: Error:
id-ID: Kesalahan:

en: Click for more information
id-ID: Klik untuk informasi lebih lanjut

en: For more information on formatting, see the %sPHP strtotime function%s. For example, you could enter %s+1 month%s or %s+1 week 2 days 4 hours 2 seconds%s or %snext Thursday%s. Please use only phrases in English.
id-ID: Untuk informasi lebih lanjut tentang pemformatan, lihat fungsi %sPHP strtotime%s. Misalnya, Anda bisa memasukkan %s+1 bulan%s atau %s+1 minggu 2 hari 4 jam 2 detik%s atau %sKamis depan%s. Harap gunakan hanya frasa dalam bahasa Inggris.

en: All received input
id-ID: Semua input yang diterima

en: Custom data
id-ID: Data kustom

en: Select the data to output
id-ID: Pilih data untuk output

en: Notice
id-ID: Pemberitahuan

en: Critical
id-ID: Kritis

en: Alert
id-ID: Peringatan

en: Post Status
id-ID: Status Post

en: Post Type
id-ID: Tipe Post

note: translators: %s is the database table name
en: Type the %s key and click on the button to insert it.
id-ID: Ketik kunci %s dan klik tombol untuk memasukkannya.

en: Metadata key
id-ID: Kunci metadata

en: Insert
id-ID: Sisipkan

en: Select a variable from the list below.
id-ID: Pilih variabel dari daftar di bawah ini.

en: Type your expression here or use the variables below.
id-ID: Ketik ekspresi Anda di sini atau gunakan variabel di bawah ini.

en: Variables
id-ID: Variabel

en: Double-click on a variable to select it.
id-ID: Klik dua kali pada variabel untuk memilihnya.

en: Double-click on any variable to add it to your expression.
id-ID: Klik dua kali pada variabel mana saja untuk menambahkannya ke ekspresi Anda.

en: Hover over a variable to see its description.
id-ID: Arahkan mouse ke variabel untuk melihat deskripsinya.

en: The name of the term.
id-ID: Nama istilah.

en: The slug of the term.
id-ID: Slug dari istilah.

en: Term ID
id-ID: ID Istilah

en: The unique identifier of the term.
id-ID: Pengidentifikasi unik dari istilah.

en: Count
id-ID: Jumlah

en: Number of posts assigned to this term.
id-ID: Jumlah pos yang ditugaskan ke istilah ini.

note: translators: %s is the taxonomy label
en: %s terms for this post.
id-ID: %s istilah untuk pos ini.

en: Learn more
id-ID: Pelajari lebih lanjut

en: This option is used to connect to another step and cannot have its name changed until the connection is removed.
id-ID: Opsi ini digunakan untuk menghubungkan ke langkah lain dan tidak dapat mengubah namanya sampai koneksi dihapus.

en: Post Date
id-ID: Tanggal Pos

en: Update the post date
id-ID: Perbarui tanggal pos

en: Post Title
id-ID: Judul Pos

en: Update the post title
id-ID: Perbarui judul pos

en: Post Slug
id-ID: Slug Pos

en: Update the post slug
id-ID: Perbarui slug pos

en: Post Content
id-ID: Konten Postingan

en: Update the post content
id-ID: Perbarui konten postingan

en: Post Excerpt
id-ID: Cuplikan Postingan

en: Update the post excerpt
id-ID: Perbarui cuplikan postingan

en: Post Discussion
id-ID: Diskusi Postingan

en: Update the post discussion
id-ID: Perbarui diskusi postingan

en: Post Password
id-ID: Kata Sandi Postingan

en: Update the post password
id-ID: Perbarui kata sandi postingan

en: Post Author
id-ID: Penulis Postingan

en: Update the post author
id-ID: Perbarui penulis postingan

en: Unable to load the list of authors. Please try again.
id-ID: Tidak dapat memuat daftar penulis. Silakan coba lagi.

en: Do not update
id-ID: Jangan perbarui

en: Author
id-ID: Penulis

en: Comments only
id-ID: Hanya komentar

en: Closed
id-ID: Tutup

en: Pings only
id-ID: Hanya ping

en: Open
id-ID: Buka

en: Changed...
id-ID: Berubah...

en: Visitors can add new comments and replies.
id-ID: Pengunjung dapat menambahkan komentar dan balasan baru.

en: Visitors can not add new comments or replies. Existing comments remain visible.
id-ID: Pengunjung tidak dapat menambahkan komentar atau balasan baru. Komentar yang ada tetap terlihat.

en: Enable pinbacks & trackbacks
id-ID: Aktifkan pinback & trackback

en: Learn more about pinbacks & trackbacks
id-ID: Pelajari lebih lanjut tentang pinback & trackback

en: Clear content
id-ID: Bersihkan konten

en: Create filters to query specific posts based on rules.
id-ID: Buat filter untuk mengquery pos tertentu berdasarkan aturan.

en: Post selection
id-ID: Pemilihan pos

en: Post received as input
id-ID: Pos yang diterima sebagai input

en: Custom query
id-ID: Query kustom

en: Post Terms
id-ID: Istilah Pos

en: Separate multiple values with commas or Enter key.
id-ID: Pisahkan beberapa nilai dengan koma atau tombol Enter.

en: * Required field
id-ID: * Kolom yang diperlukan

en: Post Search Query
id-ID: Query Pencarian Pos

en: Create a search query to filter posts based on conditions.
id-ID: Buat query pencarian untuk memfilter pos berdasarkan kondisi.

en: Post Parent
id-ID: Induk Pos

en: New Status
id-ID: Status Baru

en: No color
id-ID: Tidak ada warna

en: Green
id-ID: Hijau

en: Orange
id-ID: Oranye

en: Red
id-ID: Merah

en: Blue
id-ID: Biru

en: Purple
id-ID: Ungu

en: Gray
id-ID: Abu-abu

en: Custom interval in seconds
id-ID: Interval kustom dalam detik

en: Repeating Action
id-ID: Aksi Berulang

en: Choose how often this task should repeat. Select 'Non-repeating' for a one-time action or set an interval for automatic recurrence.
id-ID: Pilih seberapa sering tugas ini harus diulang. Pilih 'Tidak berulang' untuk aksi satu kali atau atur interval untuk pengulangan otomatis.

en: Unique Task Identifier
id-ID: Pengidentifikasi Tugas Unik

en: Define a unique ID to detect and prevent duplicate tasks.
id-ID: Tentukan ID unik untuk mendeteksi dan mencegah tugas duplikat.

en: Select the terms
id-ID: Pilih istilah-istilah

en: Specific terms
id-ID: Istilah khusus

en: User Role
id-ID: Peran Pengguna

en: User selection
id-ID: Pemilihan pengguna

en: User received as input
id-ID: Pengguna diterima sebagai input

en: User ID
id-ID: ID Pengguna

en: Applying auto layout.
id-ID: Menerapkan tata letak otomatis.

en: Auto layout applied.
id-ID: Tata letak otomatis diterapkan.

en: Back
id-ID: Kembali

en: Add a description to this step...
id-ID: Tambahkan deskripsi untuk langkah ini...

en: Edit description
id-ID: Edit deskripsi

en: Currently this step is being skipped. Upgrade to Pro to unlock this feature.
id-ID: Saat ini langkah ini sedang dilewati. Upgrade ke Pro untuk membuka fitur ini.

en: Add
id-ID: Tambah

en: Close
id-ID: Tutup

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Auto Layout
id-ID: Layout Otomatis

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Upgrade to Pro and unlock more features
id-ID: Upgrade ke Pro dan buka lebih banyak fitur

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Redo
id-ID: Ulangi

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Undo
id-ID: Batalkan

en: Wait, we are loading the workflow...
id-ID: Tunggu, kami sedang memuat alur kerja...

en: Feature deactivated
id-ID: Fitur dinonaktifkan

en: Feature activated
id-ID: Fitur diaktifkan

en: Fullscreen mode
id-ID: Mode layar penuh

en: Work without distraction
id-ID: Bekerja tanpa gangguan

en: Fullscreen mode activated
id-ID: Mode layar penuh diaktifkan

en: Fullscreen mode deactivated
id-ID: Mode layar penuh dinonaktifkan

en: Advanced Settings
id-ID: Pengaturan Lanjutan

en: Display advanced settings for the workflow, triggers and steps
id-ID: Tampilkan pengaturan lanjutan untuk alur kerja, pemicu, dan langkah-langkah

en: Advanced settings mode activated
id-ID: Mode pengaturan lanjutan diaktifkan

en: Advanced settings mode deactivated
id-ID: Mode pengaturan lanjutan dinonaktifkan

en: Display a mini map
id-ID: Tampilkan peta mini

en: Display a mini map in the bottom of the editor, triggers and steps
id-ID: Tampilkan peta mini di bagian bawah editor, pemicu, dan langkah-langkah

en: Mini map activated
id-ID: Peta mini diaktifkan

en: Mini map deactivated
id-ID: Mini map dinonaktifkan

en: Display the controls panel
id-ID: Tampilkan panel kontrol

en: Display the controls panel with buttons to zoon in, zoom out, fit the view and lock the viewport
id-ID: Tampilkan panel kontrol dengan tombol untuk memperbesar, memperkecil, menyesuaikan tampilan, dan mengunci area tampilan

en: Tools
id-ID: Alat

en: Developer mode
id-ID: Mode pengembang

en: Work in developer mode
id-ID: Bekerja dalam mode pengembang

en: Developer mode activated
id-ID: Mode pengembang diaktifkan

en: Developer mode deactivated
id-ID: Mode pengembang dinonaktifkan

en: Welcome guide
id-ID: Panduan sambutan

en: Display the welcome guide
id-ID: Tampilkan panduan sambutan

en: Welcome guide activated
id-ID: Panduan sambutan diaktifkan

en: Welcome guide deactivated
id-ID: Panduan sambutan dinonaktifkan

en: Help
id-ID: Bantuan

en: Developer Info
id-ID: Info Pengembang

en: Node Data
id-ID: Data Node

en: Node Settings
id-ID: Pengaturan Node

en: Node Type
id-ID: Jenis Node

en: No element selected.
id-ID: Tidak ada elemen yang dipilih.

en: Multiple and different elements selected.
id-ID: Beberapa elemen yang berbeda dipilih.

en: %d steps selected
id-ID: %d langkah dipilih

en: Multiple steps selected.
id-ID: Beberapa langkah dipilih.

en: %d connections selected
id-ID: %d koneksi dipilih

en: Multiple connections selected.
id-ID: Beberapa koneksi dipilih.

en: Connection
id-ID: Koneksi

en: The connection between nodes in the workflow. Signifies the path along which data or control flow one node to another.
id-ID: Koneksi antara node dalam alur kerja. Menandakan jalur di mana data atau kontrol mengalir dari satu node ke node lainnya.

en: Step Data Flow
id-ID: Aliran Data Langkah

en: Inputs
id-ID: Input

en: This step receives the following input from previous step:
id-ID: Langkah ini menerima input berikut dari langkah sebelumnya:

en: This step does not receive any input from previous step.
id-ID: Langkah ini tidak menerima input apapun dari langkah sebelumnya.

en: Outputs
id-ID: Output

en: This step outputs the following data:
id-ID: Langkah ini mengeluarkan data berikut:

en: This step does not output any data.
id-ID: Langkah ini tidak mengeluarkan data apapun.

en: Step Scoped Variables
id-ID: Variabel Terbatas Langkah

en: This step receives the following step scoped variables:
id-ID: Langkah ini menerima variabel terbatas langkah berikut:

en: This step does not have any step scoped variables.
id-ID: Langkah ini tidak memiliki variabel terbatas langkah apapun.

en: Global Variables
id-ID: Variabel Global

en: No global variables are declared
id-ID: Tidak ada variabel global yang dideklarasikan

en: No description
id-ID: Tidak ada deskripsi

en: Unknown node: %s
id-ID: Node tidak dikenal: %s

en: This is a placeholder node for a node that does not exist.
id-ID: Ini adalah node placeholder untuk node yang tidak ada.

en: Step
id-ID: Langkah

en: Trigger
id-ID: Pemicu

en: Step actions
id-ID: Tindakan langkah

en: This node has errors
id-ID: Node ini memiliki kesalahan

en: Add a step
id-ID: Tambahkan langkah

en: Search for actions
id-ID: Cari tindakan

en: Search for steps
id-ID: Cari langkah

en: Search for triggers and steps
id-ID: Cari pemicu dan langkah

en: Click to add a trigger
id-ID: Klik untuk menambahkan pemicu

en: Validation
id-ID: Validasi

en: All checks have passed for this step.
id-ID: Semua pemeriksaan telah lulus untuk langkah ini.

en: Upgrade to Pro to unlock this feature.
id-ID: Tingkatkan ke Pro untuk membuka fitur ini.

en: Use left and right arrow keys to move through steps
id-ID: Gunakan tombol panah kiri dan kanan untuk bergerak melalui langkah

en: No results found.
id-ID: Tidak ada hasil ditemukan.

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found. | %d results found.
id-ID[0]: %d hasil ditemukan.

en: Nodes
id-ID: Node

en: A tip for using the workflow editor
id-ID: Sebuah tips untuk menggunakan editor alur kerja

note: translators: %d: Number of blocks.
en: %d block | %d blocks
id-ID[0]: %d blok

note: translators: Patterns tab title in the block inserter.
en: Actions
id-ID: Tindakan

en: Select multiple steps by pressing <kbd>cmd</kbd> and clicking on each step in the workflow.
id-ID: Pilih beberapa langkah dengan menekan <kbd>cmd</kbd> dan mengklik setiap langkah dalam alur kerja.

en: Drag steps from the inserter and drop them directly into your workflow for easy customization.
id-ID: Seret langkah dari penyisip dan jatuhkan langsung ke dalam alur kerja Anda untuk kustomisasi yang mudah.

en: Simply double-click any step to bring up the settings sidebar for quick adjustments.
id-ID: Cukup klik dua kali pada langkah mana saja untuk memunculkan sidebar pengaturan untuk penyesuaian cepat.

en: Double-click the workflow pane to increase the zoom level for a closer look.
id-ID: Klik dua kali pada panel alur kerja untuk meningkatkan tingkat zoom agar lebih dekat.

en: Hold down the <kbd>shift</kbd> key and double-click the workflow pane to decrease the zoom level.
id-ID: Tahan tombol <kbd>shift</kbd> dan klik dua kali pada panel alur kerja untuk mengurangi tingkat zoom.

en: Easily add new steps by clicking on a step's handle and dragging it. Drop it in the workflow pane to see a floating inserter where you can type and search for the step you need.
id-ID: Dengan mudah tambahkan langkah baru dengan mengklik pegangan langkah dan menyeretnya. Jatuhkan ke dalam panel alur kerja untuk melihat penyisip mengambang di mana Anda dapat mengetik dan mencari langkah yang Anda butuhkan.

en: (no name)
id-ID: (tidak ada nama)

en: Element
id-ID: Elemen

en: Close settings
id-ID: Tutup pengaturan

en: Get started
id-ID: Mulai

en: Enable or disable the different types of debug information that is shown in Ray when this workflow is activated.
id-ID: Aktifkan atau nonaktifkan berbagai jenis informasi debug yang ditampilkan di Ray ketika alur kerja ini diaktifkan.

en: Show Queries
id-ID: Tampilkan Kuery

en: Show Emails
id-ID: Tampilkan Email

en: Show WordPress Errors
id-ID: Tampilkan Kesalahan WordPress

en: Show current running step
id-ID: Tampilkan langkah yang sedang berjalan saat ini

en: Are you sure you want to delete this workflow?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus alur kerja ini?

en: Move to trash
id-ID: Pindahkan ke tempat sampah

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Publish
id-ID: Terbitkan

en: Update
id-ID: Perbarui

en: Autosaving...
id-ID: Menyimpan otomatis...

en: Updating...
id-ID: Memperbarui...

en: Updated
id-ID: Diperbarui

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save draft
id-ID: Simpan draf

note: translators: button label text should, if possible, be under 16 characters.
en: Save
id-ID: Simpan

en: Autosaving
id-ID: Menyimpan otomatis

en: Saving
id-ID: Menyimpan

en: Saved
id-ID: Disimpan

en: Unable to create a new workflow. Please try again.
id-ID: Tidak dapat membuat alur kerja baru. Silakan coba lagi.

en: Unable to load the workflow. Please try again.
id-ID: Tidak dapat memuat alur kerja. Silakan coba lagi.

en: Workflow saved as draft.
id-ID: Alur kerja disimpan sebagai draf.

en: Unable to save workflow. Please, try again.
id-ID: Tidak dapat menyimpan alur kerja. Silakan coba lagi.

en: Workflow saved.
id-ID: Alur kerja disimpan.

en: Unable to publish the workflow. Please, try again.
id-ID: Tidak dapat menerbitkan alur kerja. Silakan coba lagi.

en: Workflow switched to draft.
id-ID: Alur kerja beralih ke draf.

en: Unable to switch workflow to draft. Please, try again.
id-ID: Tidak dapat mengalihkan alur kerja ke draf. Silakan coba lagi.

en: Workflow deleted. Redirecting...
id-ID: Alur kerja dihapus. Mengalihkan...

en: Unable to delete the workflow. Please, try again.
id-ID: Tidak dapat menghapus alur kerja. Silakan coba lagi.

en: Summary
id-ID: Ringkasan

en: Title
id-ID: Judul

en: Description
id-ID: Deskripsi

en: Are you sure you want to unpublish this workflow?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin membatalkan publikasi alur kerja ini?

en: Draft
id-ID: Draf

en: Switch to draft
id-ID: Beralih ke draf

en: Enable workflow %s
id-ID: Aktifkan alur kerja %s

[ctx: noun]
en: View
id-ID: Lihat

[ctx: noun]
note: translators: Default label for the Workflow sidebar tab, not selected.
en: Workflow
id-ID: Alur Kerja

[ctx: nodes]
en: Most used
id-ID: Paling banyak digunakan
